Czytelnia 1

Anna i Marian Kurtyczowie

redaktorzy gazety parafialnej "Antoni" i obecnej strony internetowej

Rok 2011
Nr. 84 Październik 2011
Nie wzywać imienia na daremno

Nasze życie społeczne i prywatne jest nadmiernie naszpikowane nadaremnym wzywaniem Imienia Bożego, ale także wzywaniem imienia złego lekkomyślnie i niepotrzebnie. Słyszałam reklamę, chyba kosmetyków, gdzie używająca ich pani stała się "piekielnie zgrabna, diabelsko pociągająca, szatańsko piękna..." W Serocku jest pizzeria "Diabolica". Domyślam się, że to część dużej sieci, że nazwa zagraniczna...

Jest takie powiedzenie "Ja w duchy nie wierzę" - Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że Bóg jest duchem. Mówi też, że Szatan, czyli Diabeł to zły duch. A więc wierzę w duchy, czy nie wierzę? I komu wierzę?

Ludzie przeważnie nie wierzą w Złego Ducha. Myślę, że dzieje się to ze strachu. Wszystkie te ludowe, opisywane w wielu legendach "diabły polskie" wzięły się ze strachu ówczesnych ludzi. Chcieli to, czego się bali oswoić, wykpić, dodać sobie odwagi i animuszu opowiadaniem o tym, jak to "Twardowski diabła wywiódł w pole", itp. Ale przy tym wszystkim chyba nie wzywali Złego kiedy nie trzeba było.

Nr. 84 Październik 2011
Śpiewajcie dla Pana Boga

18 września 2011 roku pożegnaliśmy długoletniego organistę Edwarda Dymka. Z przekonaniem można powiedzieć, że w historii naszej parafii skończyła się pod względem oprawy muzycznej pewna epoka. Jak powiedziała jedna z parafianek "pan Dymek to głos naszego kościoła". Trudno się dziwić - Edward Dymek pracował u nas przeszło 33 lata, w styczniu minęłoby 34. Większość z nas już nie pamięta innego organisty.

Nr. 84 Październik 2011
Panu Bogu w podzięce
Święto Darów Ziemi 2011

Urodzaj daje Pan Bóg. Bardzo łatwo to zauważyć. Na przykład grzyby - często jest wszystko tak jak trzeba, odpowiedni las, mokro, ciepło - idealne warunki a ... grzybów nie ma. Innym razem wychodzisz pod jedną sosenkę we własnym ogrodzie, a tu... grzyby. Ze wszystkim jest podobnie. Czasem urobisz się po łokcie i nie rośnie. Czasem... nie wiadomo skąd się bierze.

Nasi przodkowie powtarzali, że "na nic się przyda wstawać o północy, gdy nie ma Boskiej pomocy." I taka jest prawda.

Nr. 84 Październik 2011
Sasin ze Smarzewa i Bolkowa herbu Prawda

Był marszałkiem księcia mazowieckiego Janusza I i z takim tytułem pojawił się po raz pierwszy w źródłach 8 czerwca 1377 roku. W dniu tym otrzymał od księcia prawo poboru cła na Narwi w Zgierzu (obecnym Zegrzu). W tym czasie w Zegrzu istniała już parafia i drewniana kaplica.

Nr. 84 Październik 2011
Jerzy Strumiłło herbu Dąbrowa
Pochodził z Dmoszyna z ziemi wyszogrodzkiej, z rodziny pieczętującej się herbem Dąbrowa. Był synem Pawła i Marii. Matka pochodziła z rodu herbu Rogala. Jerzy Strumiłło przybył na dwór księcia litewskiego Witolda w bardzo młodym wieku. Wyróżnił się podczas wyprawy w 1428 roku na Nowogród Wielki, gdzie uzyskał pas rycerski. Pozostał na dworze księcia aż do jego śmierci. Za oddane zasługi otrzymał dla ojca Ciechanowiec a dla siebie Brańsk w 1434 roku.
Nr. 83 Wniebowzięcie NMP 2011
Rekolekcje Oazowe Domowego Kościoła
Członkowie Domowego Kościoła nie tylko spotykają sie raz w miesiącu na spotkaniu formacyjnym kregu ale także wyjeżdżają na rekolekcje. Głównymi elementami formacji są 15-dniowe rekolekcje wakacyjne - tzw. oazy - I, II i III stopnia. Można także wyjechać na rekolekcje kilkudniowe, tzw. Orar-y, które są organizowane nie tylko w wakacje. W tym roku uczestniczyliomy w Oazie I stopnia zorganizowanej przez diecezję łomżyńską w Długoborzu k. Zambrowa.
Nr. 83 Wniebowzięcie NMP 2011
110 rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego
Stefan Wyszyński urodził się 110 lat temu, 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Był drugim dzieckiem Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Miał siostry Anastazję, Stanisławę i Janinę. Brat Wacław zmarł w wieku 11 lat. Ks. Wyszyński mówił: "W domu nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. Po obudzeniu się długo przyglądałem się tej Czarnej Pani i tej Białej. Zastanawiało mnie tylko jedno, dlaczego jedna jest czarna a druga - biała." Rodzice wpajali mu poszanowanie dla pracy ludzkiej, chleba, ziarna i zboża, które w języku polskim oznacza że jest z Boga, co Prymas przypominał po latach w wielu swoich kazaniach. Kult maryjny oraz zaufanie i poszanowanie dla ojca i czułość dla matki był pierwszymi i najsilniejszymi odczuciami jakie Stefan Wyszyński wyniósł z domu rodzinnego. 31 października 1910 r. stracił matkę, która umarła mając zaledwie 33 lata. Było to dla niego wielkim ciosem. Śmierć matki nie załamała go ale skierowała ku Matce Niebieskiej - ku Tej, "która nie umiera".
Nr. 83 Wniebowzięcie NMP 2011
Wspomnienie o księdzu Romanie Foryckim SA.C
"Ks. Roman Forycki był największym ze wszystkich pallotynów, bo był po prostu święty. Wszyscy co do tego są zgodni. Mam nadzieję, że ruszy kiedyś proces beatyfikacyjny tego niezwykłego Człowieka. Myślę, że wszyscy, którzy Go znali, bardzo tego oczekują." - tak napisał pewien ksiądz, pallotyn, na stronie internetowej KAI, gdzie można było przesłać swoją reakcję na wiadomość o śmierci tego księdza. Zginął w wypadku samochodowym jadąc na urlop do rodziny na Pomorzu. Na jego samochód najechał TIR. Miał 75 lat, w czerwcu br. obchodził 5O-lecie kapłaństwa.
Nr. 82 Boże Ciało 2011
Kim był Witold Zglenicki? Co wspólnego ma z Azerbejdżanem?
O Witoldzie Zglenickim pisaliśmy już wiele razy. Jednak z pewnością nie zaszkodzi przypomnieć go jeszcze raz. Mówią o nim Polski Nobel. Pani dyr. Małgorzata Kolon na jubileuszu 25-lecia nadania Szkole w Woli Kiełpińskiej imienia Witolda Zglenickiego podkreśliła jednak, że gdyby nie rewolucja październikowa, być może o Noblu mówiono by - szwedzki Zglenicki. Zglenicki nie dostał Nagrody Nobla, jak mógłby ktoś pomyśleć. On podobną nagrodę ufundował.
Nr. 82 Boże Ciało 2011
25-lecie nadania Szkole w Woli Kiełpińskiej im. Witolda Zglenickiego
3 Imają odbyła się w Szkole Podstawowej w Woli Kiełpińskiej doniosła uroczystość. W 25-lecie nadania jej imienia Witolda Zglenickiego i otrzymania pierwszego sztandaru, Szkoła otrzymała nowy sztandar.W uroczystości uczestniczyli znamienici goście, ambasador Azerbejdżanu w Polsce, przedstawiciele rodziny Patrona Witolda Zglenickiego, fundatorzy sztandaru, przedstawiciele władz, dawni i obecni nauczyciele, rodzice i uczniowie.
Nr. 81 Wielkanoc 2011
Pogrzeb Aleksandry Nalewajek
W środę 30 marca pochowaliśmy Aleksandrę Nalewajek - mamę ks. Janusza - pochodzącego z naszej parafii, z Karolina. Na Mszy o 1100 było 14 księży, przeważnie kolegów kursowych ks. Janusza. Był obecny proboszcz parafii ks. T. Wołowiec oraz ks. kan. M. Zdanowski, który wygłosił kazanie.
Nr. 81 Wielkanoc 2011
Obyś był zimny albo gorący!
W ubiegłym numerze gazety przytoczyliśmy słowa z Pisma św. z Apokalipsy św. Jana. W objawieniu Jan otrzymał polecenie napisania listu do siedmiu kościołów, w tym do kościoła w Laodycei: "Znam twoje czyny, ze ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust." (Ap 3,14-16).
Nr. 80 Wielki Post 2011
Rozpoczynamy 14 rok wydawania gazety parafialnej
Drodzy Czytelnicy! Nasza parafialna gazetka jest już z nami 13 lat
Pomysł wydawania gazetki parafialnej narodził się na zebraniu Akcji Katolickiej. Jakby wstępem do niej były przygotowywane wcześniej przez nas, przez niemal dwa lata "pogadanki" wygłaszane przed Mszą św. o lO30. Rozpoczęły się one okazjonalnymi informacjami np: o życiu i działalności patrona kościoła i parafii św. Antoniego, o historii Bożego Ciała, o tym czym jest Odpust, i jak powinna wyglądać modlitwa różańcowa. Przerodziło się to później w systematyczne "prelekcje" na temat Mszy św. Było ich ponad 40. Chodziło nam o pogłębienie wiedzy religijnej wśród szerszego grona parafian. Słuchanie ich było dobrowolne.
Nr. 80 Wielki Post 2011
Zmarł ks. prał. Kazimierz Śniegocki
31 stycznia, o 7.55, zmarł w szpitalu ciechanowskim ks. prałat Kazimierz Śniegocki, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku. We wtorek l lutego o godz. 19°° odbyło się nabożeństwo żałobne z udziałem duchowieństwa dekanatu nasielskiego, a w środę 2 lutego o godz. 1100 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Romana Marcinkowskiego. Po Mszy św. ciało śp. Księdza Prałata pochowano na cmentarzu w Nasielsku.
Nr. 80 Wielki Post 2011
Historia powstania szkoły w Jadwisinie sięga lat międzywojennych
Zaraz po zakończeniu I wojny światowej i odparciu nawały bolszewickiej - w niepodległej już Rzeczypospolitej - w 1922 r. w drewnianym parterowym budynku utworzono jednoklasową szkołę w Jadwisinie. Zaadaptowany wówczas do potrzeb edukacyjnych budynek znajdował się w opłakanym stanie i w każdej chwili można było spodziewać się katastrofy budowlanej. Trzy lata później szkołę przeniesiono z rozpadającej się ruiny do piętrowego drewnianego budynku. Była to już szkoła 7-klasowa w której nauczało 4 nauczycieli, ale nadal były bardzo ciężkie warunki lokalowe spowodowane dużą liczbą uczniów, a małą ilością sal lekcyjnych.

Rok 2010Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Opłatki, kreda, kadzidło...
Odwiecznym zwyczajem w naszej parafii (jak pewnie w wielu parafiach w mniejszych miejscowościach) jest roznoszenie opłatków po domach przez organistę, a kadzidła i kredy przez pana kościelnego. Kiedy ukaże się ten numer gazetki, większość z nas będzie już miała za sobą wizytę pana organisty. Wielu z nas mógł on nie zastać w domu lub jeszcze do nas nie dotarł. Pamiętajmy, że nie chodzi tu o sprzedawanie opłatków czy kredy.
Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Dzień skupienia Kościoła Domowego
13 listopada w kościele parafialnym w Pułtusku-Popławach odbyło się spotkanie członków DK rejonu pułtuskiego. Trwało od 8°° do 16°°. W programie były Jutrznia, konferencje wygłoszone przez księży opiekunów, adoracja Najświętszego Sakramentu ze specjalnym błogosławieństwem poszczególnych uczestników i Msza św. Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdza Bożego o 15°°. Tematem dnia skupienia było hasło roku przyjęte w Ruchu Światło Życie - "Słuchać Pana". Były też przerwy na herbatę i obiad.
Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Modlitwa w intencji życia poczętego
27 listopada, w sobotę, obchodziliśmy Dzień Modlitw w intencji życia poczętego ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI. Modlitwa ta została tak pomyślana, by uwzględniając strefy czasowe trwała przez całą dobę. Jako pierwsi zaczęli modlić się katolicy w Nowej Zelandii. U nas była wtedy 6 rano. Godzinę później rozpoczęli modlitwę Katolicy w Nowej Kaledonii, następnie w Australii i na Filipinach. W Polsce modliliśmy się o 1630. W tym samym czasie Ojciec święty rozpoczął modlitwę w Bazylice św. Piotra. Modlitwa zakończyła się w niedzielę o 6 rano naszego czasu. Wtedy modlili się katolicy na Alasce.
Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Zmarł ks. infułat Saturnin Wierzbicki
We wtorek 23 listopada 2O1O r. w godzinach porannych zmarł ks. infułat Saturnin Wierzbicki. Msza święta żałobna, której przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera sprawowana była w piątek 26 listopada, o godz. 1100, w Bazylice Katedralnej w Płocku. Następnego dnia w Płoniawach (obecnie na terenie diecezji łomżyńskiej), o godz. 1l00, sprawowana była Eucharystia pogrzebowa, po której nastąpiło złożenie ciała na miejscowym cmentarzu grzebalnym. Ksiądz Saturnin Wierzbicki był w naszej parafii wikariuszem i w ludzkiej pamięci zapisał się bardzo dobrze. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach. "Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie".
Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Garść refleksji.
Jesień to czas rozmyślań i wspomnień. Tak pięknie zbiega się Uroczystość Wszystkich Świętych ze Świętem Niepodległości. Uświadomiłam sobie to tak naprawdę, kiedy zaczęłam ze studentami przerabiać materiały o uroczystościach i ceremoniach.
11 listopada jest jakby przedłużeniem wspominania Wszystkich świętych i Dnia Zadusznego. Przecież święto Niepodległości to nie tylko radość z odzyskania przez Polskę niepodległości ale także uczczenie pamięci wszystkich tych, którzy o Polskę walczyli i tych, którzy dla niej pracowali.
Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Czy to wypada na cmentarzu?
Cmentarz to miejsce poświęcone - drugi po kościele obiekt sakralny parafii. Spoczywająna nim nasi bliscy zmarli, jest to więc w pewnym sensie nasz drugi "dom". Co więcej, wszyscy tam kiedyś spoczniemy. Jak ostatnio bardzo podkreśla nasz ksiądz proboszcz, wiele ciał naszych zmarłych to prawdziwe relikwie. Bowiem wiele osób, które odeszły od nas do Pana to święci. Każdy kto został zbawiony jest świętym w niebie. To właśnie ich czcimy l listopada.
Nr. 79 Boże Narodzenie 2010
Pogaństwo wraca naprawdę!
Z czym kojarzy nam się sabat czarownic? Zapewne z Łysą Górą i lataniem na miotle. A tak wogóle, to między bajki włożyć. Czy wierzymy tym, którzy ostrzegają przed wróżeniem i horoskopami? Z pewnością przesadzają. Nikt nie traktuje tego poważnie. Czyżby?.
Nr. 78 październik 2010
Powróćmy do naszej tożsamości.
Co jakiś czas publikowane są wyniki ankiet pytających o "twój autorytet", albo "kto jest dla Ciebie najważniejszy". Duszpasterze ubolewają, że niewielu ankietowanych odpowiada, że autorytetem jest Jezus Chrystus. Czy tzn., że nie jest On dla nas autorytetem?
Zapytałam samą siebie, jaką odpowiedź bym dała. Nie wiem, czy zaskoczona pytaniem wpadłabym na to, by nie szukać ważnej dla mnie osoby wśród ludzi żyjących wokół mnie. W sposób automatyczny oddzielamy życie codzienne, od "niedzielnej" wiary.
Nr. 78 październik 2010
Módlmy się za naszych duszpasterzy i budowniczych kościoła
Nie znamy większości nazwisk kapłanów pracujących w naszej parafii Zegrze przez ponad 800 lat od czasu jej powstania. Materiały pisane się nie zachowały, a pamięć ludzka jak sami 1 wiemy jest bardzo ulotna. Znamy jednak w miarę dokładnie nazwiska księży pracujących przez ostatnie z górą 100 lat w kościele w Woli Kiełpińskiej. Część z nich odeszła już do Pana.
Nr. 78 październik 2010
Czy kościół coś mi da?
Czasem słyszy się takie retoryczne pytanie od kogoś, kto chce usprawiedliwić swój brak gorliwości w praktykach religijnych. No pewnie - w kościele pieniędzy nie rozdają, a jeszcze na tacę dać trzeba. Jeśli jednak zastanowimy się poważnie nad tą sprawą, z pewnością dostrzeżemy, że jednak błogosławieństwo Boże ma swoją moc. Oto kilka przykładów z życia zwykłych ludzi:
Nr. 77 Wniebowzięcie 2010
Przemarsz wojsk Litewskich przez naszą parafię
Minęła właśnie 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem. Godne podkreślenia jest to i z tego powodu, że przez teren naszej parafii ciągnęły wojska księcia Witolda i osłaniające je wojska Polskie.
Nam, a może częściej młodzieży, wydaje się, że najważniejsze osiągnięcia techniczne pochodzą z ostatnich kilkunastu, no może kilkudziesięciu lat. Ja chciałbym pokazać ile osiągnięć technicznych, sprytu i pomysłowości wykazali Jagiełło i Witold przygotowując się do wojny z Krzyżakami.
Nr. 77 Wniebowzięcie 2010
Książeczka legionisty 1920 r.
Pan Andrzej pieczołowicie przechowuje pamiątki po swoim ojcu, Stefanie. Najcenniejszą pamiątką jest książeczka wojskowa z 1920 r. Pokazuje ona bohaterski szlak młodego legionisty - jednego z wielu młodych Polaków, którzy spontanicznie chwycili za broń aby bronić dopiero co odzyskanej Polski.
Nr. 77 Wniebowzięcie 2010
Pogrzeb mamy ks. Jarosława Borka
Mama księdza Jarka, Jadwiga, zmarła w piątek, 18 czerwca, po długiej chorobie, w której pielęgnowała ją cała rodzina. Jej pogrzeb odbył się 21 czerwca, w poniedziałek, w Bazylice w Pułtusku. Z naszej parafii uczestniczyli w nim ks. proboszcz Tadeusz Wołowiec, ks. kanonik Mieczysław Zdanowski, dyrekcja i nauczyciele ze szkoły w Woli Kiełpińskiej, organista Edward Dymek, który śpiewał na Mszy św., oraz piszący te słowa.
Nr. 77 Wniebowzięcie 2010
Dwie matki
Nie potrafię powtórzyć pięknych słów wypowiedzianych przez kaznodzieję nad trumną mamy księdza Jarka. Wyłonił się z nich obraz wspaniałej, prawdziwej matki, która Panu Bogu powierza wszystkie sprawy, przede wszystkim swoje dzieci. Nie znaliśmy osobiście śp. Jadwigi, a jednak łzy stanęły w oczach. Wtedy przypomniałam sobie o innej matce kapłana - matce ks. Jerzego Popiełuszki, która dożyła beatyfikacji swojego syna.
Nr. 77 Wniebowzięcie 2010
Ikona świętej Rodziny w naszej parafii i naszym domu
Ikony się nie maluje tylko się ją "pisze" w skupieniu, w łączności z Panem Bogiem. Każdy element ikony jest ważny. Tam nic nie znajduje się przypadkiem. Ważny jest każdy gest, spojrzenie, ułożenie rąk, kolory.
Ikonę tę namalowała w latach siedemdziesiątych na prośbę Marii i Ludwika d,Amomdlle - odpowiedzialnych wówczas za Ruch Eąuipes Notre Damę pewna siostra zakonna w Jerozolimie. W 1988 r. w Lourdes we Francji na Kongresie Eąuipes Notre Damę ikonę ofiarowano przedstawicielom Domowego Kościoła.
Nr. 77 Wniebowzięcie 2010
Rekolecje w Sikorzu
Od 5 do 9 lipca członkowie Domowego Kościoła z naszej parafii uczestniczyli w rekolekcjach ORAR I stopnia (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin). I stopień oznacza, że były to rekolekcje dla osób początkujących w ruchu. Ich tematyka obejmowała podstawowe informacje o ruchu Światło-Życie i jego gałęzi jaką jest Domowy Kościół. Jednak nie wszyscy uczestnicy byli początkujący. Na rekolekcje przyjechali także małżonkowie należący do ruchu od lat, pragnący przypomnieć sobie treści I stopnia, lub po prostu wziąć udział w rekolekcjach bo pasował im termin i miejsce.
Nr. 76 Boże Cało 2010
Mówili do siebie Leszeczku... Marylko...
Po katastrofie w Smoleńsku zaczęto nagle zaskakująco dobrze mówić w mediach o Lechu Kaczyńskim. Niektórych to zdenerwowało. "Tak go przedtem krytykowali, a teraz nagle tak chwalą" - dziwili się. Czy było to tylko dlatego, że o zmarłych nie wypada mówić źle? Nie sądzę.
W niedzielę, 11 kwietnia, w TYP l zebrani w studiu dyskutanci podkreślali, że media mają wiele na sumieniu, jeśli chodzi o Parę Prezydencką. Nie zależało im aby informować o dobrych cechach Prezydenta. Ktoś powiedział nawet, że dopiero teraz po katastrofie można mówić o wielu rzeczach - poprzednio by nie puścili, albo strasznie skrytykowali.
Nr. 76 Boże Cało 2010
Odsłonięcie tablicy Szarych Szeregów w Zegrzu Południowym
7 maja 2010 r. o godz. 13°° w Zegrzu Południowym u zbiegu ul. Rybaki i ul. Warszawskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej działalność drużyny Szarych Szeregów z Zegrza Południowego w latach okupacji niemieckiej 1943-44. Tablica została ufundowana dzięki staraniom miejscowych kombatantów, w tym dwóch żyjących jeszcze członków drużyny. Starania te wsparły władze gminy Nieporęt.
Nr. 76 Boże Cało 2010
O miłości ojczyzny, tzw. "elitach" i nie tylko
Jedną z przyczyn rozbiorów Polski było zachowanie magnaterii. Była ona tak skoligacona z wieloma domami w Europie, że dla niej takie pojęcia jak Polska, Ojczyzna nie istniały.
Oni, ich familia, tak samo dobrze funkcjonowali na dworze austriackim, pruskim czy rosyjskim. Dostawali tytuły baronów, hrabiów, książąt, dostawali fundusze za zrywanie sejmów, na to by głosować w interesie państw ościennych. Przy magnaterii wieszało się wiele drobniejszej szlachty, której "fortuna" przy "fortunie" ich plenipotentów urosnąć mogła. Magnaci traktowali swoją familię tak jak rody dynastyczne swoje trony. (np. Zygmunt III Waza z matki Jagiellonki z ojca Szweda, nie był ani Polakiem ani Szwedem był Wazą - poszedł tam gdzie mu tron dali.)
Nr. 76 Boże Cało 2010
Zmarł o. Paul Marx - twórca Ruchu Obrony życia
W sobotę 20 marca 2010 r. w USA zmarł O. Paul Marx OSB, twórca międzynarodowego ruchu obrony życia, założyciel Human Life International. Jan Paweł II nazywał Go "Apostołem Życia".
Nr. 76 Boże Cało 2010
Misjonarz ze Zgromadzenia Księży Marianów w naszej parafii
18 kwietnia odwiedził naszą parafię misjonarz z Afryki. Pracuje tam już od 18 lat. Przeżył w Rwandzie straszną, bratobójczą wojnę. Teraz pracuje w Kamerunie. Na wszystkich Mszach św. głosił kazania. Przywiózł ze sobą wystawę ukazującą pracę misyjną Zromadzenia Księży Marianów. Po wyjeździe przysłał na ręce Ks. Proboszcza, Tadeusza Wołowca, podziękowanie:
Nr. 76 Boże Cało 2010
Zmarł arcybiskup Zygmunt Kamiński
W sobotę l maja zmarł w wieku 77 lat arcybiskup Zygmunt Kamiński, który w latach 1984-1999 był biskupem płockim. Najpierw pełnił funkcję koadiutora, a następnie ordynariusza diecezji. Swoją posługę na mazowieckiej ziemi rozpoczął 10 stycznia 1984 r. l maja 1999 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Funkcję tę pełnił do 2009 roku.
Nr. 75 Wielkanoc 2010
Dzień wspólnoty redaktorów gazetek i stron parafialnych
6 marca 2010 r. (sobota) w godz. 11-14 odbył się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku (ul. Tumska 3) Dzień Skupienia dla dziennikarzy mediów katolickich, redaktorów gazetek parafialnych i parafialnych stron internetowych. Prowadził go wicedyrektor Katolickiego Radia Płock ks. Tomasz Opaliński. W programie była konferencja, Msza św., zwiedzanie wystawy w Muzeum Diecezjalnym i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
Nr. 75 Wielkanoc 2010
Mam wodę i dzban, a umieram z pragnienia
Bardzo ciekawą katechezę w czasie Mszy św. dla redaktorów gazetek i stron internetowych wygłosił ks. Opaliński. Rozpoczął ją od piosenki ze słowami refrenu: "Mam wodę i dzban, a umieram z pragnienia", oraz innej "Banda chrześcijan buduje domy zapominając o tym, że trzeba budować studnie." Tak - uwijamy się wokół wielu spraw, a zapominamy o tym co najważniejsze. Dni skupienia mają dostarczyć motywacji do tego, żeby coś zmienić w swoim życiu.
Nr. 74 Wielki Post 2010
Odśnieżanie - Niektórzy potrafią - innym się nie chce - jeszcze inni przy tym nie myślą
Pośnieżyło i pomroziło nam w tym roku. Zupełnie jakby pogoda chciała skomentować światowy szczyt w Kopenhadze, na którym dyskutowano o tym, jak zwalczyć globalne ocieplenie. Mróz potrafi dokuczyć, ale śnieg chyba jeszcze bardziej daje się we znaki. A ten z początku stycznia nawet na bałwana i na śnieżki się nie nadawał, był sypki, zmarznięty i tworzył potężne zaspy.
Nr. 74 Wielki Post 2010
Dzień Dziadka i Babci
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Tradycyjnie w tym dniu Babcie i Dziadkowie młodszych dzieci ze szkoły w Woli Kiełpińskiej podejmowani są przez społeczność szkolną. Przedszkolaki, oraz uczniowie klas l - III przygotowują na tę okazję specjalny program artystyczny, a mamy... pieką ciasta. Jest to bardzo miła i wzruszająca dla babć i dziadków uroczystość. Dzieci zaś są bardzo przejęte. Długo przygotowują się do niej, uczą się tekstów, malują i rysują zaproszenia, życzenia i laurki. Dla tych najmłodszych - przedszkolaków, jest to zwykle pierwszy występ publiczny.


Rok 2009

 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:49 UT,
zachód słońca 17:26 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 101 dzień i 15 tydzień r.
do końca roku pozostało 264 dni
Imieniny obchodzą:
Filip, Leon, Marek
Twoje IP: 100.24.122.117
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Gazeta parafialna Antoni
Spis artykułów Anny i Mariana Kurtyczów

Rok 2011

str. Nr. 84
11. Nie wzywać imienia Pana Boga na daremno
14. Śpiewacie Panu, pożegnanie organisty Dymka
17. Panu Bogu w podzięce
18. Sasin ze Smarzewa i Bolkowa herbu Prawda
18. Jerzy Strumiłło herbu Dąbrowa
str. Nr. 83
13. Rekolekcje Oazowe Domowego Kościoła
15. 110 rocznica urodzin kard. St. Wyszyńskiego
16. Wspomnienie o ks. Romanie Foryckim SAC
str. Nr. 82
17. Co wspólnego ma Zglenicki z Azerbejdżanem?
18. 25 lecie nadania szkole im. W. Zglenickiego
str. Nr. 81
3. Pogrzeb Aleksandry Nalewajek
9. Obyś był zimny albo gorący!
str. Nr. 80
12. Rozpoczynamy 14 rok wydawania gazety...
15. Zmarł ks. prał. Kazimierz Śniegocki
17. Historia szkoły w Jadwisinie sięga lat...

Rok 2010

str. Nr. 79
3. Opłatki, kreda, kadzidło...
9. Dzień skupienia Kościoła Domowego
10. Modlitwa w intencji życia poczętego
14. Zmarł ks. infułat Saturnin Wierzbicki
15. Garść refleksji.
16. Czy to wypada na cmentarzu?
17. Pogaństwo wraca naprawdę!
Nr. 78
3. Powróćmy do naszej tożsamości.
6. Módlmy się za duszpasterzy i budowniczych k.
18. Czy kościół coś mi da?
Nr. 77
5. Przemarsz wojsk Litewskich przez naszą paraf.
6. Książeczka legionisty 1920 r.
8. Pogrzeb mamy ks. Jarosława Borka
8. Dwie matki
16. Ikona św. Rodziny w parafii i domu
17. Rekolecje w Sikorzu
Nr. 76
4-5. Mówili do siebie Leszeczku... Marylko...
10. Odsłonięto tablicę Szarych Szeregów w Z. Poł.
11. O miłości ojczyzny, tzw. "elitach" i nie tylko
12. Zmarł o. Paul Marx - twórca R. Obrony życia
12. Misjonarz ze Zgromadzenia. ks. Marianów
13. Zmarł arcybiskup Zygmunt Kamiński
Nr. 75
11. Dzień wspólnoty redaktorów gazet i stron par.
11. Mam wodę i dzban, a umieram z pragnienia
Nr. 74
13. Odśnieżanie - Niektórzy potrafią - innym się...
14. Dzień Dziadka i Babci
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II