Pogaństwo wraca naprawdę

Z czym kojarzy nam się sabat czarownic? Zapewne z Łysą Górą i lataniem na miotle. A tak wogóle, to między bajki włożyć. Czy wierzymy tym, którzy ostrzegają przed wróżeniem i horoskopami? Z pewnością przesadzają. Nikt nie traktuje tego poważnie.

Czyżby?

W tym roku w Anglii, właściwie w Zjednoczonym Królestwie, odpowiednia komisja rządowa zarejestrowała nową religię -The Druid Network (Sieć Druidów). Jest to pierwsza religia pogańska, której status został zrównany z "religiami głównego nurtu" jak: chrześcijaństwo, islam, czy buddyzm. W ten sposób - pisze o tym prasa - druidzi udowodnili, że spełniają wszelkie warunki stawiane grupie wyznaniowej. Nie wszyscy wyznawcy pogaństwa należą do zarejestrowanej grupy. Jednak wiadomość ta dodała im otuchy. Cieszą się wszyscy.

Przypomnijmy: druidzi to, Jtapłani" celtyccy, których praktyki i wierzenia stały się m.in. podstawą obchodzenia "święta duchów" czyli "halloween". W dawnych wiekach przewodzili ceremoniom religijnym, doradzali władcom, zgłębiali tajemnice natury. Byli uważani za magów i czarowników.

Korespondent religijny BBC opisał obchody halloween przez jedną z grup pogańskich w pewnym angielskim miasteczku. Był to po prostu sabat czarownic. Czarownic - ponieważ do pogaństwa ciągną przeważnie kobiety. Wabi je możliwość zostania kapłanką Wielkiej Bogini. No bo dlaczego Pan Bóg jest mężczyzną? - Pytają i uważają, że to dyskryminacja. Pogaństwo umożliwia "małżeństwa" osób tej samej płci. Dziennikarz był świadkiem "zawarcia węzła" przez dwie czarownice. Opowiadały mu o tym jak używaj ą uroków w różnych sytuacjach życiowych - urok na pieniądze, na zdrowie, na sukces w pracy. Jedna z nich została oficjalnie pogańskim "kapelanem" w szpitalu. Skoro jest to oficjalna religia to pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej.

Gdy dałam ten artykuł do przeczytania studentom, ktoś spytał: "Czy naprawdę tak było?" Ktoś drugi: "Niemożliwe, że one w to wierzą". Napisali o tym w gazecie, więc pewnie prawda.

Anna Kurtycz


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:19 UT,
zachód słońca 18:49 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 156 dzień i 24 tydzień r.
do końca roku pozostało 209 dni
Imieniny obchodzą:
Kira, Bonifacy, Waleria
Twoje IP: 3.235.172.213
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II