Zmarł arcybiskup Zygmunt Kamiński

W sobotę l maja zmarł w wieku 77 lat arcybiskup Zygmunt Kamiński, który w latach 1984-1999 był biskupem płockim. Najpierw pełnił funkcję koadiutora, a następnie ordynariusza diecezji. Swoją posługę na mazowieckiej ziemi rozpoczął 10 stycznia 1984 r. l maja 1999 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Funkcję tę pełnił do 2009 r.

W swoim życiu pełnił szereg ważnych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski. Był m.in. przewodniczącym strony Kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo-Kościół, członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu, przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski i członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Eublinie, 22 grudnia 1956 roku został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę.

Był wikariuszem: w Piaskach (1957-1959), w parani Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961-1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963-1966). W latach 1959-1961 studiował Prawo Kanoniczne na KUL, gdzie w 1971 r. uzyskał doktorat. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej Lubelskiej. Od 1975 r. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Lublinie.

28 października 1975 r. papież Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 r. z rąk bp. Bolesława Pylaka. Wykładał prawo kanoniczne w seminarium lubelskim i na Wydz. Teologicznym KUL. Jako biskup w latach 1976-1984 był także proboszczem parafii katedralnej w Lublinie. 10 stycznia 1984 r. przeszedł do diecezji płockiej.

l maja 1999 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II przeniesiony na stolicę metropolitalną Archidiecezji Szczecińsko -Kamieńskiej. 21 lutego 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Zygmunta Kamińskiego z tej funkcji i na jego następcę mianował bp. Andrzeja Dzięgę, dotychczasowego biskupa Diecezji Sandomierskiej.

W 2009 r. na wniosek Wydziału Prawa i Administracji, Senat Uniwersytetu Szczecińskiego, przyznał abp. Kamińskiemu tytuł doktora honoris causa. W uzasadnieniu wskazano na zasługi Arcybiskupa, jako członka Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu oraz przewodniczącego strony Kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo-Kościół w wypracowaniu nowoczesnych regulacji prawnych dotyczących Kościoła w demokratycznym państwie.

Wielką osobistą zasługą Arcybiskupa jest powstanie Wydz. Teologicznego w strukturach Uniwersytetu Szczecińskiego. O zgodę i zatwierdzenie Wydziału w Stolicy Apostolskiej abp. Kamiński osobiście zabiegał u Jana Pawła II.

2 maja we wszystkich kościołach diecezji płockiej odczytano słowo biskupa Piotra Libery po śmierci śp. arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, byłego wieloletniego ordynariusza diecezji. Bp Libera prosi w nim o modlitwę w intencji swego poprzednika.
"W dniu śmierci śp. arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego proszę, kochani diecezjanie, byście się za niego modlili. Niech ofiarowane modlitwy prowadzą Go do zdrojów Bożego Miłosierdzia, które tak mocno za życia czcił i propagował. Modlitwa niech będzie również wyrazem naszej pamięci i wdzięczności za Jego wieloletnie pasterzowanie w diecezji płockiej" - czytamy w liście biskupa Libery.

Osobną prośbę skierował biskup do kapłanów diecezji płockiej, aby ofiarowali za śp. apba Zygmunta Msze św. oraz włączali do modlitwy wiernych wezwania za Zmarłego.

Od redakcji: Biskupa Z. Kamińskiego zapamiętamy przede wszystkim jako założyciela Akcji Katolickiej w Diecezji Płockiej. Była pierwszą diecezją w Polsce, która odpowiedziała na apel Jana Pawła II i Prymasa Polski, by odnowić to stowarzyszenie katolików świeckich, tak prężne przed II wojną.

Uczestniczyłam w sympozjum na temat Akcji Katolickiej, zorganizowanym w Seminarium Duchownym XX. Pallotynów w Ołtarzewie. Był tam obecny Ksiądz Prymas Józef Glemp, który wyjaśniał po co Akcja Katolicka powinna odrodzić się w Polsce i jaka powinna być jej rola, arcybiskup Michalik wygłosił wtedy referat, a biskup Kamiński był zdaje się jedynym biskupem ordynariuszem, który przyjechał z potrzeby serca. Byłam wtedy dumna, że to "mój" biskup.

Biskup Kamiński kilka razy odwiedzał naszą parafię. Kiedy wysłuchał sprawozdań wszystkich grup parafialnych, do każdej skierował specjalne słowo. Słuchał bardzo uważnie i pamiętał, co kto powiedział. Byliśmy zbudowani.

Anna Kurtycz

 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:21 UT,
zachód słońca 18:46 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 153 dzień i 24 tydzień r.
do końca roku pozostało 212 dni
Imieniny obchodzą:
Marianna, Marzena, Erazm
Twoje IP: 3.235.75.174
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II