Sasin ze Smarzewa i Bolkowa herbu Prawda

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas kiedy wspominamy bliskich zmarłych. Media w tym czasie pełne są wspomnień o znanych osobach, które odeszły. Przypomnijmy sobie niektórych dobrodziejów naszej parafii, za których modlimy się w wypominkach nie znając często ich nazwisk. W dawnych wiekach dobrodziejami parafii byli głównie tzw. kolatorzy, czyli właściciele dóbr, na których terenie znajdował się kościół. To oni także najczęściej budowali kościoły w swoich dobrach, jeśli była taka potrzeba. Przypomnijmy sobie dwóch pierwszych, najstarszych, znanych z nazwiska i imienia właścicieli Zegrza.


Sasin ze Smarzewa i Bolkowa herbu Prawda

Był marszałkiem księcia mazowieckiego Janusza I i z takim tytułem pojawił się po raz pierwszy w źródłach 8 czerwca 1377 roku. W dniu tym otrzymał od księcia prawo poboru cła na Narwi w Zgierzu (obecnym Zegrzu). W tym czasie w Zegrzu istniała już parafia i drewniana kaplica.


Wziął w grupie rycerzy mazowieckich udział w krzyżackiej wyprawie do Prus, która miała miejsce w zimie 1379/1380 roku. Zimą 1382/1383 roku wspomógł zbrojnie obronę grodu ruskiego w Drohiczynie, zajętego przez Mazowszan, a po jego poddaniu został wzięty do niewoli litewskiej. Wydarzenia te obszernie opisuje "kronika" Janka z Czarnkowa. Wrócił na Mazowsze z mocy porozumienia mazowiecko-litewskiego.


We wrześniu 1385 roku biskup płocki Ścibor na prośbę i z fundacji Sasina, marszałka mazowieckiego, erygował kościół w Bulkowie. W grudniu tego roku w Malborku, Sasin wraz z innymi rycerzami mazowieckimi, zasiadał przy honorowym stole Wielkiego Mistrza. Przed 9 sierpnia 1388 roku otrzymał kasztelanię wyszogrodzką a przed rokiem 1395 otrzymał od księcia Janusza I nadanie w okolicach Ciechanowa.


We wrześniu 1396 r. wziął udział w wyprawie europejskiego rycerstwa zorganizowanej przez Zygmunta Luksemburskiego przeciw Turkom, podczas której zginął, wraz z synem Rolandem, w bitwie pod Nikopolis nad dolnym Dunajem 25 września.


Anna Kurtycz

O Jerzym Strumiłło herbu Dąbrowa przeczytasz w tym artykule


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:40 UT,
zachód słońca 17:32 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 105 dzień i 16 tydzień r.
do końca roku pozostało 260 dni
Imieniny obchodzą:
Olimpia, Anastazja, Bazyli
Twoje IP: 100.26.179.251
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II