5.jpg wtorek, 24 stycznia 2012 19:58

Szkodliwość środków antykoncepcyjnych dla zdrowia


Środki chemiczne - plemnikobójcze (spermicydy)

Galaretki, pianki, kremy, globulki. Środki chemiczne, mające za zadanie niszczenie plemników, które są żywymi komórkami, nie mogą być obojętne dla żywych tkanek kobiety. Mogą być wchłaniane do tkanek, do krwi i nawet w minimalnych ilościach ujemnie wpływać na cały organizm kobiety. Niekiedy wywołują podrażnienia śluzówek sromu, pochwy lub żołędzi prącia mężczyzny.


Środki chemiczne niszczą naturalny aparat biologiczny pochwy, czyli mechanizm samooczyszczania. Ujemnym efektem częstego stosowania środków chemicznych są drożdżyce i inne infekcje dróg rodnych, mogące prowadzić do zrośnięcia jajowodów i do niepłodności. Dość często występują stany alergiczne, również u mężczyzn. Wskaźnik Pearla dla spermicydów waha się w granicach 1-30.


Wskaźnik Pearla - liczba zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet (ok. 1200 cykli).

Środki mechaniczne dla mężczyzn Prezerwatywa męska (kondom) - wysoka zawodność spowodowana pęknięciem gumy, z której zrobiona jest prezerwatywa. Dr Prinz, ginekolog z Monachium, dokonał kalkulacji statystycznej. Przy wskaźniku Pearla = 5 - stu mężczyzn - nosicieli wirusa HIV - zainfekuje tym wirusem 35 kobiet w ciągu roku, jeżeli będą używać jedynie prezerwatywy. (Dr med. Rudolf Ehmann - Problemy planowania rodziny. Antykoncepcja i jej skutki.)

Środki mechaniczne dla kobiet Błona dopochwowa (diafragma), kapturek naszyjkowy (oktuzyjny), gąbka dopochwowa, prezerwatywa damska (Femidom). Muszą one być dobrane indywidualnie przez lekarza ginekologa. Kobieta zakłada je, posmarowane kremem plemnikobójczym, około 2 godz. przed współżyciem. Mają one zatrzymywać plemniki, aby nie przedostały się do macicy i dalej do jajowodów. Zdjąć można je dopiero po 6 - 12 godz. po współżyciu.

Błony dopochwowe zrobione są z cienkiej gumy, założonej na obrączkę ze sprężyny. Obręcz ta uciska na ściany pochwy, co może powodować ich niedotlenienie i stany zapalne. Obręcz też uciska pęcherz moczowy (poprzez ściankę pochwy), wywołując u niektórych kobiet częste stany zapalne pęcherza.

Kapturki naszyjkowe wykonane są z cienkiej gumy i mają elastyczną obrączkę, którą zakłada na szyjkę macicy. Przy zbyt długim pozostawieniu kapturka w pochwie (powyżej 30 godzin) istnieje niebezpieczeństwo wstrząsu toksycznego, który nie leczony silnymi antybiotykami, grozi śmiercią. Przyczyną jest pewien rodzaj bakterii, łatwo rozmnażających się w pochwie przy pozostawieniu w niej kapturka. (Do wstrząsu toksycznego może dojść również przy zbyt długim pozostawieniu w pochwie zwykłego tamponu, stosowanego zamiast podpasek w czasie miesiączki).

Gąbka dopochwowa - mała okrągła gąbka jednorazowego użytku wykonana z pianki poliuretanowej, z zagłębieniem w środku, które przylega do szyjki macicy oraz tasiemką służącą do jej usuwania. Gąbka jest impregnowana środkiem plemnikobójczym.

Prezerwatywa dla kobiet jest głębokim woreczkiem z gumy umocowanym na obręczy z drutu. Obręcz pozostaje u wejścia do pochwy, podczas gdy gumowy woreczek wprowadzony do pochwy całą ją zakrywa. Wskaźnik Pearla dla kobiecych środków mechanicznych: do 15.

Sterylizacja Polega ona u mężczyzn na przecięciu i podwiązaniu końców przeciętych nasieniowodów(tzw. wazektomia), aby plemniki nie mogły wydostać się przy współżyciu na zewnątrz. Powikłania: zapalenie najądrza, krwiaki, infekcje. W późniejszym czasie zdarzają się choroby autoimmunologiczne, gdyż plemniki nie są wydalane i organizm może wytwarzać przeciwko nim przeciwciała, prowadzące do chorób, zwłaszcza do chorób reumatycznych.
Natomiast u kobiet jajowody zamyka się w różny sposób. Przy pomocy specjalnych klipsów lub elektrokoagulacji, przez przecięcie i podwiązanie końców jajowodów, a ostatnio także przez wstrzyknięcie do jajowodów specjalnego "superkleju", który gruntownie skleja ich ścianki. Chodzi o to, aby uniemożliwić spotkanie się komórki jajowej z plemnikiem. U kobiet po sterylizacji zdarzają się ciąże pozamaciczne(z powodu błędów w wykonaniu zabiegu), a u 2-6 kobiet na 10 płodność wraca samoistnie. U niektórych kobiet występują obfite i bolesne miesiączki.
Sterylizacja jest trwałym okaleczeniem organizmu. Około 5-10% osób po sterylizacji pragnie przywrócenia płodności, co wymaga operacji chirurgicznej i nie zawsze się udaje. Występują często następstwa psychiczne: smutek, poczucie winy, niechęć do współżycia.

Stosunek przerywany (coitus interruptus) Jest to metoda antykoncepcyjna. Polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem, co wymaga wzmożonej samokontroli postępowania. Wywołuje przede wszystkim skutki psychiczne w postaci rozdrażnienia i nerwicy u obojga, a zwłaszcza u kobiety, u której może dojść do oziębłości płciowej. Stosunek przerywany ma dużą zawodność - wskaźnik Pearla 20-25, gdyż pojedyncze plemniki mogą wydostać się wcześniej.

Spirala (wkładka wewnątrzmaciczna, IUD)IUD- intrauterine device Spirala zbudowana jest z tworzywa sztucznego i ma różny kształt, najczęściej przypominający literę T. Założyć ją może kobiecie tylko lekarz - ginekolog. Od spirali zwisają do pochwy nitki służące do kontroli jej obecności, gdyż zdarzają się wydalenia wkładki z macicy, zwłaszcza w czasie miesiączki. Nitki te mogą drażnić szyjkę macicy. Przykład: młodej kobiecie, pielęgniarce, po urodzeniu pierwszego dziecka założono spiralę. Kobieta miała skłonność do alergii. Po ok. trzech miesiącach pojawiły się obfite upławy, a w wymazie z szyjki macicy stwierdzono komórki rakowe i szyjkę usunięto. Kobieta rozpaczała, że nie może mieć więcej dzieci.
Mechanizm działania spirali polega na tym, że wywołuje ona uszkodzenie błony śluzowej macicy (endometrium) - pod mikroskopem widać liczne wybroczyny krwawe i drobne zakrzepy. Powoduje też zanik aparatu rzęskowego, co uszkadza mechanizmy ochronne i umożliwia szerzenie infekcji.

Spirale mają często dodatek miedzi, codzienne uwalnianie miedzi ma zwiększyć skuteczność spirali. Miedź wywiera toksyczne działanie na plemniki i na zarodek we wczesnej fazie jego rozwoju, zmienia też biochemiczne środowisko jamy macicy i jajowodów.
Noszenie spirali nie zapobiega jajeczkowaniu, które odbywa się w jajnikach normalnie, również plemniki mogą docierać do jajowodów bez większych przeszkód (także przy dodatku miedzi). Do poczęcia zatem może dochodzić praktycznie w każdym cyklu miesiączkowym, ale poczęte dziecko nie może zagnieździć się w uszkodzonej błonie śluzowej macicy, wobec czego umiera i zostaje wydalone na zewnątrz wraz z krwią miesiączkową. Tak więc spirala nie jest środkiem antykoncepcyjnym, ale jest środkiem wczesnoporonnym.
Powikłania występujące przy noszeniu spirali: częste nieprawidłowe i wzmożone krwawienia, zakażenia - zwłaszcza do trzech tygodni po założeniu spirali, upławy, przewlekłe stany zapalne przydatków, mogące prowadzić do zarośnięcia jajowodów i do wtórnej niepłodności, bóle w podbrzuszu rzadko zdarzają się częściowe wrośnięcia spirali do ściany macicy, a nawet przebicia ściany macicy, co wymaga specjalnej operacji chirurgicznej.

Prof dr M. Hrabowska pisze: "W naszej Pracowni obserwujemy nierzadkie przypadki "obrastania" wkładki przez jajo płodowe, "wrastania" wkładki lub jej fragmentów w miesień trzonu macicy. Obserwujemy również ciężkie powikłania zapalne, które się szerzą w jamie otrzewnej(...) Przypadki te są leczone operacyjnie zazwyczaj amputacją trzonu macicy lub usunięciem całego narządu rodnego".
U kobiet z założoną wkładką domaciczną, ciąże pozamaciczne występują 5-10 razy częściej, aniżeli u kobiet nie stosujących spirali. Przyczyna jest to, iż zarodek może mieć trudności z przedostaniem się przez uszkodzony stanem zapalnym jajowód i może się w nim umiejscowić. Wskaźnik Pearla dla spirali oceniany jest różnie: dla spirali tzw. obojętnej: 3,5; dla spirali z miedzią: 0,3-2,0

Spirala z hormonem - tzw. system Mirena
Jest to spirala z wmontowaną kapsułką, zawierającą hormon lewonorgestrel (syntetyczny gestagen, podobny do naturalnego progesteronu). Uwalnia się on powoli do organizmu z szybkością 20 mikrogramów (1 mikrogram = milionowa część grama) na dobę i wystarczy na 5 lub 7 lat. Organizm kobiety jest stale pod działaniem tego hormonu jak w okresie ciąży. Spiralę tę może założyć tylko lekarz. Po założeniu przez kilka godzin odczuwa ona skurcze. Od spirali zwisają poprzez szyjkę macicy do pochwy nitki i jeden raz w miesiącu trzeba sprawdzić jej obecność. Spirala ta nosi też nazwę LNG IUD 20. Miesiączki stają się po jej założeniu mniej obfite, a u 20% kobiet zanikają całkowicie. Wg producentów hormon lewonorgestrel ma zagęszczać śluz szyjkowy oraz ma utrudniać owulację. Stwierdzono jednak, że przy noszeniu tej spirali do poczęcia dziecka też dochodzi, ale dziecko zwykle nie może zagnieździć się w uszkodzonej cieńszej błonie śluzowej macicy i musi umrzeć. Częstsze są też ciąże pozamaciczne. Wskaźnik Pearla nie jest jeszcze ustalony.

Pigułka hormonalna - ( tzw. antykoncepcyjna)
Pigułki hormonalne zawierają syntetyczne hormony, podobne do hormonów wytwarzanych w organizmie kobiety: do estrogenów (w pigułce często jako ethinyloestradiol) i do progesteronu (różne syntetyczne gestageny w różnych pigułkach). Zażywa się je przez 21 dni, zaczynając ponownie po 7 - dniowej przerwie. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułki występuje krwawienie z odstawienia, podobne do miesiączki. Pigułki hormonalne stosowne w celu antykoncepcji nie są lekami, gdyż nie leczą, ale niszczą płodność, szkodzą zdrowiu kobiety i mogą powodować śmierć poczętego dziecka.

Mechanizmy działania pigułek hormonalnych:

1. Hamowanie owulacji

Nie jest ono całkowite: stwierdzono, że owulacje mogą występować. Przy stosowaniu jedno-, dwu- i trójfazowych pigułek hormonalnych jajeczkowanie (również możliwość zapłodnienia) występuje w około 4-10% cyklów, a przy stosowaniu tzw. mini pigułki w 13,7% cyklów.

2. Hamowanie zagnieżdżenia

Przy zażywaniu pigułki hormonalnej w błonie śluzowej macicy (endometrium) występują silne zmiany zanikowe (niewydolność wydzielnicza i zwłóknienie), że zarodek zazwyczaj nie może się w niej zagnieździć i musi umrzeć.

3. Zagęszczanie śluzu szyjkowego

Nie jest ono całkowite i plemniki mogą się przedostać do macicy i do jajowodów, co zostało stwierdzone. Dowodzą tego przypadki zajścia w ciążę podczas stosowania pigułki hormonalnej.

4. Zwolnienie perystaltyki jajowodów

Skutkiem działania hormonów zawartych w pigułce jest zwolnienie ruchów perystaltycznych jajowodów i przedłużenie tym samym transportu zarodka przez jajowód do macicy, co może powodować jego "zagłodzenie". Dziecko staje się niezdolne do życia i obumiera. Szkodliwość pigułki hormonalnej dla zdrowia kobiety

Powikłania wczesne:
- nudności i wymioty
- plamienia, krwawienia acykliczne
- bóle głowy
- zawroty głowy, migreny
- bóle i kurcze mięśni kończyn dolnych
- częste zapalenie pęcherza i dróg moczowych
- obrzęki (zatrzymanie płynów)
- przyrost masy ciała
- bolesne nacieki dziąseł
- osłabienie libido
- niedobór witamin i magnezu
- skłonność do stanów depresyjnych
- powikłania zakrzepowo-zatorowe, szczególnie u palaczek papierosów i powyżej 35 roku życia, które mogą spowodować ślepotę (zapalenie nerwu wzrokowego, zakrzepica naczyń siatkówki)
- zaburzenia słuchu
- zawały serca
- zatory mózgu (w konsekwencji niedowłady, a nawet nagły zgon)

Powikłania późne (rzadsze)
- wzrost ciśnienia we krwi i choroba wieńcowa
- cukrzyca II typu
-rak szyjki macicy, zwłaszcza jeśli stosowanie pigułki hormonalnej miało miejsce przed 20 rokiem życia. Specjalny rodzaj raka szyjki macicy, rak gruczołowy (silnie agresywny), posiada 4,5 - krotnie większe ryzyko powstawania, jeżeli pigułka antykoncepcyjna była przyjmowana dłużej niż 12 lat.
- rak kosmówkowy macicy oraz zaśniad groniasty
- rak sutka, nawet po wielu latach po odstawieniu pigułki
- kamica pęcherzyka żółciowego
- guzy wątroby, rak wątroby występuje 5 razy częściej, ryzyko po odstawieniu pigułki trwa jeszcze 10 lat
- plamy na skórze
- zaburzenia gospodarki cholesterolu (przyspieszenie miażdżycy)
- upośledzenie odporności układu immunologicznego

Agnieszka Frydrych
na podstawie "Szkodliwość środków antykoncepcyjnych dla zdrowia" dr Elżbieta Wójcik zeszyt naukowy INER zeszyt 1 rok 2002


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 06:22 UT,
zachód słońca 14:27 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 336 dzień i 49 tydzień r.
do końca roku pozostało 29 dni
Imieniny obchodzą:
Balbina, Paulina, Bibiana
Twoje IP: 34.207.230.188
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II