13.jpg

środa, 19 marca

Tylko dla mężczyzn


Św. Józef - Oblubieniec Maryi, 100 % mężczyzna z krwi i kości. Nie jakiś tam starzec - jak próbuje nam to pokazać jedna z tradycyjnych kolęd. Mężczyzna w pełni sił, któremu nic, a nic nie brakuje. Nie wypowiada na kartach Ewangelii ani jednego słowa... to ciekawe... ale za to jaka postawa!

Szczerze? Po ludzku patrząc miał... przerąbane. Pokochał dziewczynę - czystą i piękną! Miłość kwitła na całego! Poślubił Ją. Szanował. Traktował jak ikonę. Zanim zamieszkali razem... oznajmiła, że spodziewa się Dziecka. Nie wyobrażam sobie reakcji faceta. Wie, że Dziecko nie jest jego...

Później próba, a nawet decyzja oddalenia Małżonki. Ucieczka do Egiptu, bo Herod ściga Dziecię. Całe życie ciężka praca... wychowanie Chłopca - dla każdego ojca to niezłe wyzwanie. Historii św. Józefa nie muszę Ci opowiadać, bo ja z pewnością znasz. Jeżeli nie, zapraszam do studiowania Pisma Świętego:)


Chcę Drogi Przyjacielu - jeżeli pozwolisz, wraz z tobą - przyjrzeć się twojemu powołaniu. Myślę, że dzisiejszy dzień, któremu patronuje św. Józef - to dobra okazja.


Zatem mężczyzna....

Silny. Wbrew pozorom twoja siła nie polega na wyglądzie Goliata. Duży i silny. Muskuły jak ta lala. Klata - kaloryfer. I w zderzeniu z pociągiem, wstałbyś i poszedłbyś dalej. Na nic ci się przyda fizyczna siła, jeżeli twój duch będzie słaby.


Mądry. Mężczyzna mądry to prawdziwy skarb. Prawdziwa mądra głowa, która stoi na czele małżeństwa i rodziny. Mądry mężczyzna to ten, który słucha swojej żony i bierze pod uwagę jej dobre rady, ale decyzje podejmuje on sam. Każda decyzja podjęta w waszym małżeństwie ma być wypowiedziana przez ciebie - to jest twoja odpowiedzialność. Nie żony, nie dzieci! Twoja odpowiedzialność. To ciebie Pan Bóg zapyta o twoją rodzinę, o twoje małżeństwo. Ty zdasz z tego sprawę Bogu. Zapytasz, skąd czerpać mądrość? Z obecności Boga w Twoim życiu. On jest Źródłem twojej mądrości.


Dobry. Nie znaczy - mięczak. Chcąc być dobrym, nie musisz się na wszystko zgadzać. Trzeba umieć powiedzieć: nie. I nie będzie to miało nic wspólnego z brakiem dobroci. Prosi cię o coś dziecko. Przeanalizuj, czy rzeczywiście jest to mu potrzebne i niezbędne do życia. Bądź przewidujący. Zapytaj o to co będzie na końcu. Bądź dobry - tzn. kochaj mądrze. Zaspakajając wszelkiego rodzaju zachcianki... być może usłyszysz, że jesteś "dobry", ale niekoniecznie musi to być prawdą. Skąd zaczerpniesz wzorzec, by być dobrym? Od Tego, który jest prawdziwie Dobry. A Dobry jest tylko jeden.


Odpowiedzialny. Nieodpowiedzialny mężczyzna gorszy jest niż wojna. Zniszczy wszystko i pozostawi tylko zgliszcza... związku, niewychowanych dobrze dzieci, niewykonanej prawidłowo pracy. Jesteś stworzony do odpowiedzialności. Wszystko, czegokolwiek dotykają twoje ręce, pozostanie takie, jaki nadasz im kształt. Szczęśliwa żona, która ma u swojego boku odpowiedzialnego mężczyznę. Spokojne dzieci, które ufają swojemu ojcu. Pełna pokoju rodzina, która wie, że tata nie wywinie jakiegoś kolejnego numeru. Odpowiedzialny mężczyzna to ten, który OPUSZCZA swoją ukochaną mamę i tatę, aby stworzyć nowy dom. Nie pakuje się za każdym razem kiedy pojawia się jakiś kryzys i nie szuka pomocy u ZAWSZE kochającej mamy. Nie stołuje się za każdym razem u mamy, bo ona lepiej gotuje niż żona. Odpowiedzialny mężczyzna zamyka ten rozdział swojego życia - co wcale nie znaczy, że ma nie kochać i nie odwiedzać swoich rodziców. Odpowiedzialny mężczyzna nie da nic złego powiedzieć na swoją żonę, nawet jeżeli ta będzie wymagała jakiejś korekty, ale od tego jest przecież dialog małżeński. Zapytasz: skąd mam uczyć się odpowiedzialności? Od Tego, który cię do niej powołał.


Wierny. Wierność jest możliwa tylko wtedy, kiedy będziesz dbał o prawdziwą więź z Bogiem. Wierność we wszystkim co robisz, w każdym działaniu i na każdej płaszczyźnie. Być wiernym jednej kobiecie przez całe życie, jest nie lada wyzwaniem. Jest to jednak możliwe:) Jeżeli stworzysz z nią prawdziwą relację miłości - nie ma siły, żadna inna babka cię nie ruszy. To znaczy, będą ci się nadal podobały inne kobiety, ale będzie to walor czysto estetyczny. Jesteś estetą i nic dziwnego, że podobają ci się kobiety. Świętej pamięci Ojciec Możdrzeń SJ powtarzał do żon: "Jeżeli będziesz szła plażą ze swoim mężem i zauważysz, że oczy zaczynają wychodzić mu z orbit na widok pań w bikini, podziękuj Bogu, że masz normalnego faceta". Tak, tylko, pamiętaj żeby w tej normalności nie przegiąć. Będziesz wiedział, gdzie przekraczasz granicę, jest ona bardzo cienka, ale wyczujesz to w momencie kiedy ściśle związany będziesz z Bogiem. Żaden tzw. flirt nie będzie wchodził w grę.


Opanowany. Opanowanie to cecha prawdziwego mężczyzny. Nie musisz podnosić głosu, aby cię usłyszano. Stanowczy ton w zupełności wystarczy. Zapewniam cię, że wystarczy samo twoje spojrzenie, aby dziecko wiedziało o co chodzi. Na żonę nigdy nie podnoś głosu. Ma doskonały słuch i ZAWSZE cię usłyszy, nawet wtedy, jak wydaje się, że nie słucha. Mężczyzna wydzierający się i krzyczący NIGDY nie będzie autorytetem. Opanowany i spokojny - ZAWSZE. Jest to oznaka jego siły. Pamiętaj, tylko zło jest krzyczące. Dobro robi swoje bez zamieszania i wrzasku.


Pracowity. Leniwy mężczyzna robi większe spustoszenie niż groźna nawałnica. To co masz zrobić dziś - zrób po prostu od razu. Nie wyznaczaj sobie mety np. na 10 lat. Wiem, że jesteś długodystansowcem, ale w pracy warto wyznaczać sobie konkretnie, a nie ponad siły. Też potrzebujesz odpoczynku. Zrób sobie plan np. na trzy dni - nigdy na trzy lata. Albo jeszcze lepiej. Wyznaczaj czas do wieczora. Znam mężczyznę, który bardzo walczył ze swoją nieczystością. Postanowił walczyć o czystość właśnie "do wieczora". Mówił sobie: na drugi dzień to sobie dopiero nagrzeszę! Ale drugiego dnia znów wyznaczał metę: aby do wieczora. Zwalczył nieczystość swoją przez wytrwałą pracę - "do wieczora".


Szanujący kobietę. Nie chodzi o to, aby obcałowywać ręce każdej napotkanej kobiecie albo być obcasem pod pantoflem wybranej kobiety. Wcale o to nie chodzi. Wulgaryzmy to już w ogóle nie wchodzą w grę. Jeżeli w obecności kobiety uda ci się wypowiedzieć lub popełnić jakieś faux pas (fo pa) po prostu przeproś. Nie ujmie to twojej męskości - wręcz przeciwnie. Nigdy nie wyciągaj rąk do kobiety, po to, aby uderzyć. Damski bokser to najgorsze co może być w relacji damsko -męskiej. To prawdziwa masakra - nie ma słów dla takiego faceta.


Wysportowany, przystojny. Nie musisz zaraz wyglądać jak "młody bóg" i mieć ciuchy z najmodniejszego salonu. Masz się podobać swojej żonie i ogólnie sprawiać estetyczne wrażenie. Chodzi o to, abyś o siebie dbał. Golił się - chyba, że żona lubi inaczej:) Był czysty. Niechlujny mężczyzna odpycha. Przystojny - znaczy zadbany:)


Opiekuńczy. Wydaje się, że to domena kobiet. Jednak opiekuńczy mężczyzna to 100 % bezpieczeństwa dla żony i dzieciaków. Nie wstydź się przytulać swojej żony. Przytulenie nie musi być od razu grą wstępną do tego co akurat chodzi ci po głowie. Przytulenie jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Nawet ty - mężczyzna - byłeś tulony i obdarzany pieszczotami przez swoich rodziców. Bardzo tego potrzebują twoje dzieci. Nie bądź tzw. sucharem. Okaż trochę uczucia. Nie bój się - nie rozpieścisz tym swoich dzieci, a żony tym bardziej:)


Wierzący. Wiara to podstawa. Wiara to postawa. Wszystko, całe twoje człowieczeństwo i bycie mężczyzną opiera się na wierze. Wiara nie jest ślepym uwierzeniem we wszystko. Wiara jest zaufaniem komuś kogo znasz. Znasz Boga? Co robisz, aby Go poznać. Modlitwa, korzystanie z sakramentów to jest to! Wiesz, kiedy wyglądasz najbardziej męsko? Właśnie na rozmowie z Bogiem. Wtedy kiedy szczerze stajesz, beż żadnych masek i zasłon. I widać ciebie w całości.


Stanowczy i konsekwentny. Jeżeli raz coś powiesz do dziecka, wypełnij to do końca. Nie zmieniaj swoich decyzji, nawet przez moment niech nie będzie wahania na twojej twarzy. Jasno i konkretnie wyrażaj swoje myśli i oczekiwania. Twardy bądź... ale z miłością. Pamiętaj: wymagając od innych, najpierw wymagaj od siebie! To podstawa.


Delikatny i wrażliwy. Pomyślisz może, że ten punkt jest zaprzeczeniem tego co przeczytałeś przed chwilą. Jak być stanowczym i konsekwentnym, a jednocześnie delikatnym i wrażliwym? Tu to na pewno się pomyliłaś koleżanko. Delikatność i wrażliwość to takie babskie! Czyżby? Zastanów się. Temat szeroki, a rozważanie i tak za długie, więc zawężę tylko do sfery seksualnej. Co ty na to?


Uczciwy. Nieuczciwy mężczyzna jest gorszy niż utrapienie. We wszystkim, w najdrobniejszych sprawach bądź uczciwy. Na końcu usłyszysz: "Dobrze, sługo dobry i wierny, byłeś wierny w rzeczach małych, nad wieloma cię postawię. Wejdź do radości Twego Pana" JEZUS.


Ambitny. Wysoko mierz, tylko nie za wszelką cenę. Twoja rodzina nie musi ponosić konsekwencji, bo ty akurat masz ambitny plan na życie i połowę życia spędzisz za granicą, zarabiając pieniądze i utrzymując rodzinę. To wszystko jest ważne i bardzo potrzebne. Tylko, żeby zbyt ambitny plan nie zniszczył twojej największej kariery życiowej- męża i ojca.


Sprawiedliwy. Nie traktuj nierówno swoich dzieci. Nie faworyzuj tych "lepszych". Nie porównuj. To zawsze boli. Każde dziecko jest inne. Każde jest sobą. Bądź sprawiedliwy we wszystkich swoich wyrokach i ocenach. Wyrok i ocena... lepiej, by ich wcale nie było, bo Sędzia jest jeden, ty nie musisz się w Niego bawić. Sprawiedliwość niech będzie twoim drugim imieniem. Sprawiedliwość - z miłością oczywiście.


Prawdomówny. ZAWSZE mów prawdę! Nie ma tu ŻADNYCH wyjątków! Dziecko bardzo szybko wyłapie kiedy kłamiesz. Będzie tobą gardzić i nie będzie ci ufać. Prawdomówny ojciec jest twierdzą, na której może oprzeć się cała rodzina.


Wyrozumiały. Każdy popełnia błędy. Jesteśmy ludźmi. Tylko Bóg się nie myli. Wyrozumiały bądź - NIE POBŁAŻLIWY!


Czysty. Nie chodzi tu o - wypucowany mydełkiem i pachnący. Chodzi o czystość serca, duszy i ciała. Czysty mężczyzna poradzi sobie z każdą kobietą. Nawet z tą najbardziej wyuzdaną. Nawe jeżeli robiłaby "cuda", aby go zwabić - nie uda jej się. Czysty mężczyzna to prawdziwy heros - nic dla niego nie będzie niemożliwe! Powiesz: tylko u Boga wszystko jest możliwe! Zgadza się. Bo czysty mężczyzna jest zanurzony w Bogu.


Dużo tego - wiem. Ale na pewno DASZ RADĘ! W końcu jesteś mężczyzną w 100%. Św. Józefa proś o wsparcie. Pomoże.

Pozdrawiam wszystkich prawdziwych mężczyzn:)


Agnieszka Frydrych


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:23 UT,
zachód słońca 18:44 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 151 dzień i 23 tydzień r.
do końca roku pozostało 214 dni
Imieniny obchodzą:
Joanna, Feliks, Ferdynand
Twoje IP: 34.204.176.125
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II