Czytelnia 1

Artykuły zamieszczone za zgodą autorów

Agnieszka i Jacek Frydrych

artykuły z poprzednich lat

Rok 201518.jpg

czwartek, 31 grudnia 2015

18. Współcześni Herodowi

W ciągu ostatnich dni, w pewnych odstępach czasu, Pan przysłał do mnie dwie kobiety, które niedawno usunęły wkładkę wewnątrzmaciczną. Zanim przyszły polecałam je Panu w cichej modlitwie… Kiedy usiadłyśmy, rozmawiając przy kawie, starałam się z wielką delikatnością – na tyle na ile potrafiłam – objąć je miłością i łagodnością… jednocześnie musiałam powiedzieć prawdę… Popłynęły łzy na wspomnienie utraconych dzieci. Jednak nie były to łzy rozpaczy, gdyż wcześniej odbyła się spowiedź i Pan rozpoczął już proces uzdrawiania tego niezwykle bolesnego zranienia.

Kiedy padały słowa prawdy usłyszałam: „Dlaczego lekarz, który włożył mi wkładkę nie powiedział togo, co słyszę od ciebie? Dlaczego w ogóle nie powiedział nic! Dlaczego nie wytłumaczył jak działa? Przecież gdybym tylko wiedziała jaka jest prawda, nigdy nie zdecydowałabym, aby założyć spiralę!”. Znowu popłynęły łzy…

Druga z pań odchodząc powiedziała: „No to teraz będę miała co robić. Wszystkie moje znajome i tzw „przyjaciółki” noszą spirale”.

17.jpg

piątek, 25 grudnia 2015

17. Bóg zechciał urodzić się we mnie

Zamiast pięknej szopy… chlew. Pachnące sianko? Gdzież tam! Gnój… koniecznie trzeba zatkać nos. „Wygodny” żłób… a w nim „miękka poduszka” z siana… Może…ale raczej w to wątpię. Na pewno resztki jedzenia zostawione przez zwierzęta. Zimno. Okien brak. Noc. Ciemno… Panie, to niestety często obraz mojego serca…

Pozwalasz Swojej Mamie, aby urodziła Cię w warunkach przekraczających ludzkie wyobrażenie! Dzisiaj dzieciaki rodzą się niemal w sterylnych warunkach. Ciepłe szpitalne sale, miękkie łóżeczka, dobra opieka medyczna, Dziecię tulone, karmione, całowane. To także obraz mojego serca… czasami…

16.jpg

Niedziela, 25 Październik

16. "Panie, żebym przejrzał"

Wydawałaby się, że jesteśmy tacy „doskonali”…. Tyle robimy w dziele ewangelizacji, codzienna Eucharystia, słuchanie Bożego Słowa, ciągłe kształcenie naszych sumień, formowanie się we wspólnotach… Dzieł, które świadczyłyby o naszej „doskonałości” jest naprawdę wiele… Im bardziej staramy się kroczyć ową drogę, tym bardziej i boleśniej wyłażą z nas nasze niedoskonałości. Być może to doświadczenie jest i twoim. Tak się starasz… a im bardziej się starasz, tym więcej wyłazi. I dobrze! Czy to ma być powód do smutku???! Wręcz przeciwnie: ma to być powód do radości! Do UWIELBIENIA Pana i do DZIĘKCZYNIENIA Mu. Wiem, że jest to trudne. Jesteś na froncie, więc co może być łatwym? Chodzi tu o twoje życie. Walczysz. I albo zginiesz albo będziesz żył.

1.jpg

Niedziela, 11 Październik

15. Żywe Słowo

Kiedy bierzesz do ręki Słowo Boże, Księgę, w której Sam Bóg do ciebie mówi, otwórz swoje serce i uszy… bo usłyszysz i doświadczysz Obecności żywego Boga. Nie tylko Go usłyszysz, ale i spotkasz się z Nim. On przyjdzie poprzez swoje Słowo i uzdrowi cię.

Dzisiaj Pan przyszedł do mnie z pewną refleksją. Od jednej z osób ze wspólnoty usłyszałam, że ma duży problem z Namiotem Spotkania. Czas poświęcany na modlitwę jest bardzo trudnym czasem. Mimo wszystko trwa:) Przypomniałam sobie, że i ja doświadczam trudności na modlitwie w różnej postaci: brak skupienia, brak rozumienia czytanego słowa, często walczę ze swoim ciałem, bo godzina 5.20, gdzie przeznaczam czas tylko dla Pana, sprawia mi pewne trudności – nie chce mi się wstać, a jak już wstanę często chce mi się jeszcze spać (takie banalne przeszkody, a jednak)… można znaleźć jeszcze kilka… Ale kiedy jest mi tak trudno, uświadamiam sobie bardzo ważną rzecz: właśnie trwa we mnie walka o to czy dam w ogóle Panu szansę, aby skierował do mnie swoje słowo.

14.jpg

Niedziela, 04 Październik

14. Nie rozrywaj tego co Bóg nazwał NIEROZERWALNYM!

Media aż huczą od wczoraj pokazując, żałosne wyznania homoseksualisty, który powinien być wierny złożonym ślubom do końca swojego życia… (mam nadzieję, że jest chory psychicznie, bo wtedy odpowiedzialność mniejsza). Diabeł tuż przed Synodem uderza boleśnie w Kościół w myśl zasady: „uderz w pasterza, a rozproszą się owce”… A Kościół jest ciągle niezmienny w swoim nauczaniu! Wali się pali, a Kościół głosi Ewangelię Jezusa Chrystusa! I żadne siły demoniczne nie są w stanie tego zmienić. Ta manifestacja gejowskich zachowań powinna jeszcze bardziej zmobilizować katolików do modlitwy za cały Kościół święty!

13.jpg

Niedziela, 13 Wrzesień

13. Tracić życie dla Jezusa

Tak, to jest to! Czy inaczej życie chrześcijanina ma w ogóle sens? Moje nie ma bez Niego.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi jasno: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” Mk 8,34b. Mówisz Panie jasno, ale nie jest to mowa łatwa. Bo co to znaczy „zaprzeć się samego siebie” albo „ wziąć swój krzyż i naśladować” Ciebie? Zazwyczaj krzyż kojarzy mi się z cierpieniem… ale też i z pełnią miłości… i ze zwycięstwem.

12.jpg

Niedziela, 06 Wrzesień

12. Otwórz się

Dzisiaj podczas Namiotu Spotkania miałam niezwykłe doświadczenie. Tak na marginesie - zawsze to Spotkanie jest niezwykłe, gdyż za każdym razem spotykam się z ŻYWYM BOGIEM w Jego Słowie. Otóż przez św. Jakuba dzisiaj mi powiedział, że w stosunkach z moimi braćmi „nie ma względu na osoby”. Jk 2,1b. Na początku potraktowałam te słowa zupełnie lekko myśląc: „eee, ten tekst to nie do mnie. Przecież staram się równo traktować innych”. Ale kiedy zaczęłam rozważać Ewangelię poprosiłam Jezusa, aby „włożył palce w moje uszy i śliną dotknął mojego języka”. I zrobił to! Bo mimo, że mam dobry słuch i umiem mówić, Jezus wie, że jest inaczej! Pod wpływem tego dotknięcia :) z całego serca zaczęłam wołać: „Panie, pokaż mi osobę, którą nie traktuję równo. Przyprowadź do mnie tę osobę, wobec której jestem niesprawiedliwa”.

11.jpg

Czwartek, 27 Sierpień

11. Gotowy na spotkanie z Panem?

Bardzo zaskoczyła mnie śmierć znajomego… Dosłownie chwila i już go nie ma. Młody człowiek… nagle poczuł się źle. Nie mogę przestać o tym myśleć. Chcę czy nie chcę, ciągle mam w głowie pytanie: czy był gotowy na spotkanie z Panem?

Aklamacja na jutro brzmi: „Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21,36)

10.jpg

Niedziela, 16 Sierpień

10. Chrześcijanin zrzęda?

Kilka dni temu wychodząc ze sklepu usłyszałam jak pewna pani, wchodząc z kolei na zakupy, zaczęła biadolić: „ojej, co to za sklep! W ogóle tu nie ma warzyw, co to za zaopatrzenie! Poprzedni właściciel dbał o to by były warzywa, a wy nic!”. Stała jeszcze dłuższą chwilę „pastwiąc” się nad sklepową, która niekoniecznie była właścicielem sklepiku. Wychodząc uśmiechnęłam się serdecznie do sprzedawczyni, a klientkę – zrzędę w duchu objęłam. Powiesz: przecież miała rację! Może i tak… ale spróbuj zatrzymać się dzisiaj na moment i rozważyć pewne wydarzenia ze swojego życia w kontekście Słowa Bożego, które zachęca: „Dziękujcie ZAWSZE za WSZYSTKO Bogu”. Ef 5,20

9.jpg

Wtorek, 11 Sierpień

9. Jezus jest jedynym rozwiązaniem

Co jakiś czas wraca do mnie pytanie: czy chrześcijanin powinien czegokolwiek się lękać? Czy powinien się bać? Czy jest taka sytuacja, z której nie byłoby wyjścia? Czy problemy, które próbują nas zastraszyć są naprawdę nie do przeskoczenia? Nie do rozwiązania?

Drogi Przyjacielu, potrafisz określić co jest twoją największą porażką? Czego się lękasz? Jeżeli w jakiejś sytuacji poczujesz się niepewnie, zaczniesz się pocić, drżeć… wkurzasz się na innych i zaczynasz obwiniać ich za zaistniałą sytuację… tzn., że w jakimś sensie albo nawet konkretnie: jest to twoją NIEWOLĄ.

8.jpg

Wtorek, 04 Sierpień

8. Nieposkromiony język

Od jakiegoś czasu towarzyszą mi słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie zdadzą sprawę w dzień sądu” Mt 12,36 Powiem szczerze, że ogromne wrażenie wywarł na mnie ten tekst… a na dodatek przyszła refleksja… ile bezużytecznych słów wypowiedział mój język? Całe mnóstwo! I z każdego tego słowa będę sądzona! Biedna ja… gdyby nie Jego miłosierdzie… Dzisiaj otwieram tekst Lb 12,1-13 i znowu to samo!

7.jpg

Poniedziałek, 03 Sierpień

7. Rekolekcje II stopnia w Maniowach

W dniach 14-30 lipca 2015 r. odbywały się w Maniowach – całkiem niedaleko od kolebki naszego Ruchu, Krościenka – rekolekcje II stopnia. Prowadziła je niezwykła Osoba, bo sam Duch Święty! Niech Pan będzie uwielbiony we wszystkim, czego dokonał podczas tego niezwykłego czasu, we wszystkich sercach otwartych na Niego!

6.jpg

Sobota, 04 Kwiecień

6. Poranek Zmartwychwstania

Mario Magdaleno! Poczekaj, dokąd tak biegniesz! Czy ja i mój przyjaciel możemy ci towarzyszyć? I tak noc jest zbyt długa... w grobie leży moja Miłość, mój Pan. Kiedy w końcu przyjdzie oczekiwany świt? Nie było czasu na to, aby dopełnić pogrzebu... zbliżał się szabat. W pośpiechu zdjęte z krzyża Ciało... z największą delikatnością myte... tak, jakby rany nadal bolały... Ostrożnie brane w ramiona... bezwładne. Przyjacielu, pamiętasz naszą obietnicę? Mieliśmy namaścić Ciało Jezusa wonnościami. Razem z Marią biegniemy w milczeniu do grobu. Kto nam odsunie kamień? Może strażnicy, których Piłat postawił, aby pilnowali grobu? Czy pozwolą w ogóle podejść do grobu?

Ale co to? Już z daleka widać, że coś jest nie tak! Kamień odsunięty? Mario, dokąd biegniesz? A Ty Piotrze? Uwierzyłeś dopiero jak ujrzałeś płótna?

5.jpg

Sobota, 04 Kwiecień

5. Wielka Sobota... czas ciszy, skupienia i Adoracji

Wielka Sobota to czas, kiedy Kościół milczy. Nie celebruje Eucharystii, nie ma żadnych nabożeństw. Modli się w ciszy... słychać tylko szept duszy: hymny, psalmy Liturgii Godzin... modlitwa serca... przed grobem Pana. Przyjacielu, zanurz się ze mną w tej ciszy, wstrzymaj na chwilę oddech. I ty i ja jesteśmy zaproszeni do milczenia, wyciszenia swojego serca. Pilnuj, aby w ostatnich przygotowaniach - święconka, przedświąteczna krzątanina....- nie zagubić ducha Wielkiej Soboty.

Na pewno trwałeś przy grobie bliskiej ci osoby... wiesz, że aby dobrze przeżyć ten moment trzeba się wyciszyć, znaleźć czas, aby pojechać na cmentarz... W Wielki Piątek kapłan przeniósł monstrancję do grobu i przykrył ją białym tiulem.... na znak, że Jezus autentycznie umarł i spoczywa w grobie. Cały dzień, aż do świtu Zmartwychwstania możesz trwać u stóp Jezusa... adorować Go. Spróbuj znaleźć czas.... spróbuj do Niego przyjść. Nie wysilaj się, aby coś powiedzieć. Możesz trwać w milczeniu... Te chwile spędzone w Jego obecności już nigdy nie będą ci odebrane. Te chwile "zabezpieczą" cię na najtrudniejsze momenty twojego życia... Czy można zrezygnować z czegoś tak pięknego?

Drogi przyjacielu: "Zapomnieć o Wielkiej Sobocie - to zgubić istotną część wyznania wiary. Chrystus zstąpił do otchłani - poszedł tak daleko w naszą nędzę i grzech, że dalej nie ma już drogi. Każdemu z nas przyjdzie tam zejść. Trwajmy chwilę przy Jego grobie, by On nas odnalazł w naszym".

Oremus, Wielki Post - Triduum Paschalne 2011, Agnieszka Frydrych.
4.jpg

Czwartek, 02 Kwiecień

4. Wielki Piątek... moja Ukrzyżowana Miłość

Cieszę się mój drogi Przyjacielu, że udało ci się wstać bardzo wczesnym rankiem. Wiem.... prawie nie spałeś.... Bo jak można spać w taką noc? Noc ciemności, noc zdrady, braku czuwania i towarzyszenia mojemu Panu w Jego cierpieniu. Wiesz co mnie najbardziej zabolało? Że wielu z naszych braci odrzuci miłość Jezusa, świadomie nie przyjmie owoców Jego cierpienia... Smutno mi...

3.jpg

Środa, 01 Kwiecień

3. Wielki Czwartek

Wielki Czwartek.... Zapraszam Cię Przyjacielu do tego, abyś razem ze mną przeżył Święte Triduum Paschalne. Ostatnia Wieczerza - Jezus mówi do Apostołów: "Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał" Łk 22,15 Czy słyszysz te słowa? Jezus mówi to dziś do ciebie. Czy odłożysz wszystkie zajęcia, aby przybiec na spotkanie z Nim podczas Wieczerzy? Tak Panie, zostawię wszystko, przyjdę na pewno! Celebracja Wieczerzy Pańskiej głęboko korzeniami sięga nocy wyzwolenia Izraela z niewoli egipskiej. Swoje wypełnienie znalazła w męce, śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana. Zaczyna się dość specyficznie...

2.jpg

Czwartek, 12 Marzec

2. Marsz dla Życia i Rodziny 2015

Z wielkim niepokojem obserwujemy, nasilającą się w ostatnim czasie, aktywność skrajnie lewicowych środowisk, które forsują w Parlamencie rozwiązania prawne uderzające w prawo do życia każdego człowieka od chwili poczęcia, a także naruszające autonomię rodziny i jej niezbywalne prawa, w tym prawo do wychowania dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że środowiska te dysponują potężnymi środkami, zarówno finansowymi jak i propagandowo-politycznymi. Naszą odpowiedzią, oprócz czynnie wyrażanego sprzeciwu obywatelskiego i działalności edukacyjnej, powinna być żarliwa modlitwa w obronie fundamentów, na których zbudowana jest nasza cywilizacja.

25 marca - w Dzień Świętości Życia zapraszamy do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny. Rozpoczniemy uroczystą Eucharystią w parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży, która będzie sprawowana o godz. 17.00. Po Mszy Św. wyruszymy ulicami Łomży. W duchu modlitewnym będziemy zdążać do łomżyńskiej Katedry. Prosimy o zabranie lampionów. W Katedrze będzie możliwość złożenia przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zapraszamy wszystkich kochających Życie!

Diakonia Życia Ruchu Światło - Życie: Agnieszka i Jacek Frydrych

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło - Życie: Ks. Dariusz Niewiński

1.jpg

Wtorek, 03 Luty

1. "Milcz i wyjdź z niego!" Mk 1,25

Nie mogę pojąć, dlaczego niektórzy chrześcijanie zajmują swoją głowę, zaprzątają swoje myśli osobą złego ducha? Traktują go jak swojego rodzaju boga, jak wyrocznię: "zły duch podczas egzorcyzmu powiedział to.... powiedział tamto...." Dzieciaki na katechezie wielokrotnie, z wypiekami na twarzach, z wyczekiwaniem w oczach prosiły: "powie nam pani coś na temat egzorcyzmów"? Ludzie! Pobudka! Skąd to zainteresowanie Złym? Podejmując temat powiedziałam do dzieci krótko: "Dlaczego fascynujecie się złym duchem??!! Zafascynujcie się Jezusem, który ma moc wywalić bestię na zbity pysk!" Gdzie zatem leży problem??? I jak chrześcijanin powinien reagować na "nowinki" związane z demonami?

artykuły z poprzednich lat 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 06:22 UT,
zachód słońca 14:27 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 336 dzień i 49 tydzień r.
do końca roku pozostało 29 dni
Imieniny obchodzą:
Balbina, Paulina, Bibiana
Twoje IP: 34.207.230.188
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II