W serwisie "Pod Prąd" dostępnym pod adresem http://zpm.natan.pl nasz sąsiad, proboszcz z Winnicy, ks. dr Zbigniew Paweł Maciejewski umieszcza swoje kazania. Pewnego razu udało mi się słyszeć jedno z nich i od tego czasu jestem pod ich wrażeniem. Pod wrażeniem ich głębi, ich prostoty, trafności spostrzeżeń, mówienia bez ogródek, prosto z mostu tak do wiernych jak i do kapłanów. A przede wszystkim jestem pod wrażeniem zaangażowania w pracę apostolską tego Księdza.


Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tym skromnym wyborem kazań ks. Maciejewskiego na naszej stronie i do skorzystania ze strony ich autora. Jest tam w sumie ponad 200 kazań, rekolekcji i misji. Ale zachęcam nie tylko do ich przeczytania, ale do przejęcia się nimi, do zastosowania ich w swoim życiu. Nie ma w nich nic nowego. Są tam Słowa Pisma świętego, Słowa Jezusa Chrystusa, Słowa Boga. Mam nadzieję jednak, że słowa te potrafią nami wstrząsnąć, że się wreszcie przebudzimy i że weźmiemy je na poważnie. Zacznijmy już teraz. Oby nie było za późno.zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł MaciejewskiKazania 2013 r.


kazania z poprzednich lat

Winnica 25 grudnia

27. Stanął przy nich anioł

Boże Narodzenie - Pasterka, Iz 9,1-3.5-6; Ps 96,1-3.10-13; Tt 2,11-14; Łk 2,10-11; Łk 2,1-14;

Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie.
Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy.
***

Boże Narodzenie to bardzo ciepłe święta. Nie tylko w tym roku, gdzie pogoda robi nam psikusa, ale nawet wtedy, gdy mróz dochodzi do dwudziestu i trzydziestu stopni. To ciepło to wigilijny stół, opłatek i życzenia. To ciepło to przyozdobiona choinka i prezenty pod choinką. To pasterka i śpiew kolęd. To aniołki przy żłóbku. Nie potępiam tego ciepła. Niejedno twarde i zapiekłe serce w tę noc i ten dzień się otworzy. Niejeden gniew stopnieje. Otworzą się usta, które nie rozmawiały. Zapocą się oczy. W wielu domach wróci zgoda i pojednanie. To dobrze. To ciepło jest potrzebne.

Bądźmy jednak czujni. Ciepło usypia. Dodatkowo niektóre kolędy czy pastorałki to kołysanki. Łatwo dać się utulić. Łatwo zasnąć. Rzecz jasna nie mówię tutaj o nocnym odpoczynku potrzebnym każdemu. Mówię o śnie jako braku czujności, jako przyzwyczajeniu się do zła, tolerancji na grzech. Mówię o śnie jako złudnym poczuciu bezpieczeństwa, że nic nam nie grozi, że nie ma wroga. Wróg jednak jest. I działa.

Mława, 26 grudnia 2007

26. Zwycięzca czy przegrany?

Drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego, święto św. Szczepana, pierwszego męczennika, Dz 6,8-10;7,54-60; Ps 31,3-4.6.8.16-17; Ps 118,26-27; Mt 10,17-22,

Na początku błyskotliwe wyróżnienie - Szczepan zostaje wybrany jako jeden z siedmiu diakonów. O tych wybranych Biblia mówi, że cieszyli się dobrą sławą, byli pełni wiary, mądrości i Ducha Świętego. (por. Dz 6,3.5) Po wyborze Szczepan zyskuje sławę i popularność. Biblia mówi, że przez jego ręce dzieją się znaki i cuda (Dz 6,8). Potem jednak następuje konflikt z jednym z ugrupowań żydowskich, zamieszki, wleczenie za miasto i kamienowanie. Kariera krótka, i życie krótkie, zakończone męczeńską śmiercią.

Winnica, 25 grudnia 2009

25. Dlaczego odrzucamy przychodzącego?

Boże Narodzenie. Msza Święta w dzień, Iz 52,7-10, Ps 98,1,2-3ab,3cd-4,5-6, Hbr 1,1-6, J 1,1-18;

Stałem kiedyś w kolejce, w banku i przyzwyczajony do czytania wszystkiego co się da przeczytać zapoznałem się z reklamą pożyczki. Ulotka zachwalała pożyczkę na nowoczesny telewizor, która miała kosztować dziennie tyle co kefir. Pomyślałem sobie wtedy, że powiem o tym swoim parafianom. Zatem mówię - jeśli macie taki wybór to... kupujcie sobie codziennie kefir zamiast telewizora - to zdecydowanie zdrowsze.

Winnica, 25 grudnia 2009

24. Miłość, walka i bezbożność

Boże Narodzenie. Pasterka, Iz 9,1-3.5-6, Ps 96,1-2,3 i 10ac,11-12,13, Tt 2,11-14 Łk 2,10-11, Łk 2,1-14;

Dużo nas w kościele. Dużo, choć pora późna a pogoda brzydka. Dużo nas będzie przez cały dzień. Będzie nas dużo więcej niż było 19 lipca, 20 września czy 15 listopada. Dużo więcej niż w jakąkolwiek niedzielę.

Skąd ta mnogość? Wiadomo - święta Bożego Narodzenia. Coś chwyta za serce każdego twardziela, gdy łamie się opłatkiem. Dźwięki kolęd wywołują wspomnienia najpiękniejszych chwil dzieciństwa. Rozświetlona choinka i prezenty kładzione i znajdowane pod nią dają tyle radości. Idziemy wtedy do kościoła, wchodzimy do środka albo zatrzymujemy się w ciemnym kącie pod chórem. Siedzimy albo, jeśli zabrakło nam miejsca, stoimy. Jesteśmy na Pasterce. Śpiewamy kolędy. Przy bocznym ołtarzu żłóbek. Na początku Mszy Świętej uczyniliśmy znak krzyża, potem wysłuchaliśmy Ewangelii...

Winnica 1 grudnia

23. Godzina powstania ze snu

Pierwsza Niedziela Adwentu, A; 2Sm 5,1-3; Ps 122,1-2.4-5; Kol 1,12-20; Mk 11,10; Łk 23,35-43;

"Dziennik Rzeczpospolita, powołując się na badania agencji badawczej Nielsen, przytacza listę 10 produktów spożywczych, na które Polacy wydają najwięcej pieniędzy. Łącznie na najpopularniejsze produkty w okresie XII 2011 - XI 2012 wydaliśmy ponad 48 mld zł." (http://goo.gl/DDcHYk)

Na dziesiątym miejscu znalazł się jogurt. Słone przekąski na dziewiątym. Twarogi na ósmym. Woda mineralna wylądowała na siódmym. Tłuszcze (oleje, margaryny) na szóstym. Na piątym soki, nektary, napoje. Czwarte miejsce kawa. Trzecie to napoje gazowane. Zostały jeszcze dwa miejsca. Kto zgadnie? Na drugim miejscu wódka. I numer jeden - piwo.

Na te dziesięć produktów wydaliśmy, przypomnę, 48 miliardów. Z tego na wódkę i piwo dokładnie połowę z tego. Polska to 38,54 milionów mieszkańców. Daje to 622 zł na każdego. Oznacza to, że mieszkańcy naszej parafii wydali w ciągu roku na alkohol 2,3 miliony złotych.

Winnica 24 listopada

22. Kości twoje i ciało

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, C; 2Sm 5,1-3; Ps 122,1-2.4-5; Kol 1,12-20; Mk 11,10; Łk 23,35-43;

Chętnie wkładamy na głowę Jezusa koronę. Chętnie też czcimy Go jako króla. Czy jednak jasno rozumiemy kim jest król? Czy mamy zrozumienie co to znaczy, że Jezus jest królem? Naszym królem?

Bardzo krótkie - trzywierszowe pierwsze czytanie wiele nam w tej kwestii wyjaśnia. Ludzie, którzy przyszli do Dawida przypominają mu wolę Boga. Mówią: "Pan rzekł do ciebie: Ty będziesz pasł mój lud - Izraela, i ty będziesz wodzem nad Izraelem." (2Sm 5,2b) Widzimy, że król to pasterz - "będziesz pasł mój lud". Pasterz zaś to opiekun całego stada. On wyszukuje najlepsze pastwiska, on prowadzi do wody. On broni przez drapieżnikiem. On opatruje zranienie. On szuka zagubionej owcy. Zatem Chrystus Król nas karmi, strzeże, uzdrawia, szuka. Jest królem, który troszczy się o nas.

Winnica 3 listopada

21. Miłośniku życia!

XXXI niedziela zwykła, C; Mdr 11,22-12,2; Ps 145,1-2.8-11.13-14; 2 Tes 1,11-2,2; J 3,16; Łk 19,1-10;

Wśród wielu tytułów Boga, wśród wielu Jego określeń jest jedno przepiękne, które znajdujemy w dzisiejszych czytaniach. W Księdze Mądrości Bóg nazwany jest "miłośnikiem życia" (por. Mdr 11,26). Dlatego poświęćmy to kazanie na refleksję o życiu. Tym życiu szczególnie, które się poczyna i rodzi. I naszym podejściu do życia. Poświęćmy to kazanie na refleksję o dziecku.

Winnica, 1 listopada

20. Śmierci nie ma

Ap 7,2-4.9-14; Ps 24,1-6; 1 J 3,1-3; Mt 11,28; Mt 5,1-12a;

Kto złączył swe życie z Bogiem, jest w Bogu. Kto złączył swe życie z Bogiem, nie umiera.

Gdzie mamy szukać naszych zmarłych? Nie, nie na cmentarzu. Tu jest tylko miejsce pochówku ich ciał. Gdy mijają lata nic z tych ciał nie zostaje, poza prochem i garścią kości. Człowiek to coś więcej niż proch i kości. Człowiek to nieśmiertelna dusza. Nie szukajmy tej duszy na cmentarzu. Szukajmy jej z nadzieją w niebie.

Winnica, 01 listopada 2009

19. Czy przychodzisz z wielkiego ucisku?

Uroczystość Wszystkich Świętych, Ap 7,2-4.9-14; Ps 24,1-6; 1 J 3,1-3; Mt 11,28; Mt 5,1-12a;

W Apokalipsie mamy wielką wizję Zbawienia na końcu czasów. Czytamy: "oto wielki tłum (...) Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka. (...) A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami: (...) To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili."

Apokalipsa to księga pełna symboli. Czytając takie teksty umieć te symbole odczytać. Niektóre z nich są łatwiejsze, inne trudniejsze do odczytania. Zacznijmy od najłatwiejszego symbolu - białej szaty. Rozumiemy ten symbol, bo z niego korzystamy. Nie dziwi nas biały becik dziecka przyniesionego do chrztu, nie dziwi biała sukienka czy alba dziewczynki idącej do Pierwszej Komunii. Wiemy, że trumienka dla dziecka także powinna być biała. Biel to także kolor ślubnej kreacji panny młodej. Nie dziwi nas ta biel, bo rozumiemy, że w każdym przypadku jest to symbol niewinności, bezgrzeszności, sprawiedliwości.

Winnica 1 listopada

18. Zawartość Kościoła w Kościele

Uroczystość Wszystkich Świętych; Ap 7,2-4.9-14; Ps 24,1-6; 1J 3,1-3; Mt 11,28; Mt 5,1-12a;

Jakiś czas temu agencje informacyjne przekazały wiadomość, że w Moskwie władze nakazały zburzenie budynku, który służył jako miejsce nabożeństw jednego z protestanckich kościołów. Przyjechały buldożery i po budynku została kupa gruzu. Nieważne są w tej chwili powody i racje tego działania. Słuszność czy niesprawiedliwość tej decyzji. Chcę tylko, opierając się na tej historii, zastanowić się co by się stało, gdyby zburzono nasz kościół w Winnicy.

Miejmy nadzieję, że to czysto teoretyczna możliwość, ale wyobraźmy sobie, że kościół zostaje zamknięty i zburzony. Biskup internowany, księża rozstrzelani lub aresztowani. Czy to byłby koniec Kościoła? Nie ma świątyni, nie ma księdza, nie ma nabożeństw. Czy to byłby koniec Kościoła w Winnicy?

Winnica 27 października

17. Złoto i słoma

Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła własnego; 1Krl (8,22-23.27-30); 1Kor (3,9b-15); Mt (16,13-19);

Pewna matka miała dwóch synów. Jeden z nich dorobił się wysokiego stanowiska, zdobył szacunek i uznanie ludzi, ze swoją żoną stworzyli kochającą się rodzinę. Drugi syn, zostawił żonę i dziecko, jedyne co zdobył to opinię pijaka i bandyty a teraz odsiaduje kolejny wyrok więzienia. Matka miała dwóch synów. Każdego z nich kochała, choć nad drugim wypłakała morze łez.

Często przy takich historiach zadajemy sobie pytanie - jak to możliwe? Przecież ta sama matka, ten sam ojciec. Te same geny, taka sama krew. Ten sam dom - zamożny czy biedny i ta sama rodzicielska miłość. Nigdy do końca się nie dowiemy dlaczego tak się dzieje, ale wiemy, że tak bywa - z jednego domu pochodzić może święty i łobuz.

Winnica 13 października

16. Jesteś, gdy dajesz - nie bądź wyrachowany

XXVIII niedziela zwykła, C; 2 Krl 5,14-17; Ps 98,1-4; 2 Tm 2,8-13; 1Tes 5,18; Łk 17,11-19;

Czy mieliśmy kiedyś takie doświadczenie, że dzwonił do nas ktoś po długim czasie, pytał co słychać a my zastanawialiśmy się kiedy wreszcie powie jaką ma sprawę i interes, bo czujemy, że tylko po to zadzwonił? I tak rzeczywiście było!

Czy pamiętamy sytuację w której ktoś nam zrobił coś za co nie chciał absolutnie pieniędzy a my czuliśmy, że prędzej czy później ów ktoś przyjdzie do nas po wypłatę w innej formie, po swoisty rewanż? I tak było!

Czy przyłapaliśmy kiedyś samych siebie na myśli, że warto pielęgnować jakąś znajomość, bo nam się to kiedyś może przydać?

Nie wierzę, by ktokolwiek z nas na te wszystkie pytania odpowiedział NIE.

Winnica 29 września

15. Wiedziałem gdzie puknąć - o pożytkach z gry w szachy

XXVI niedziela zwykła, C; Am 6,1a.4-7; Ps 146,6-10; 1 Tm 6,11-16; 2 Kor 8,9; Łk 16,19-31;

Bardzo stara anegdota opowiada jak przed wojną, w drodze, zepsuł się samochód pana hrabiego. Przyciągnięto samochód do wioskowego kowala. Ten podniósł maskę, pochylił się i stuknął młotkiem. Samochód odpalił. Kowal za naprawę zażądał 100 złotych. Hrabiego stać było, ale był nieco zbulwersowany wysokością rachunku za dosłownie kilka sekund pracy. Poprosił więc o jego szczegółowe rozpisanie. Kowal nabazgrał na kartce ołówkiem: Stuknąłem młotkiem - 1 zł, wiedziałem gdzie stuknąć - 99 zł.

Winnica 8 września

14b. Nie mów do widzenia!

XXIII niedziela zwykła, C; Mdr 9,13-18b; Ps 90,3-6.12-14.17; Flm 9b-10.12-17; Ps 119,135; Łk 14,25-33;

Dawno temu dwóch mnichów podróżujących do swojego klasztoru stanęło nad brzegiem rzeki. Był tam bród, którym chcieli się przedostać na drugą stronę. Była tam też pewna kobieta, młoda dziewczyna, która, mimo, że woda tu była płytsza, bała się wejść do rzeki. Kamieniste dno i wartki prąd budziły jej lęk. Jeden z mnichów, widząc rozterki kobiety, wziął ją na ręce i przeniósł na drugi brzeg. Dodajmy jeszcze, to ważne, że dziewczyna była piękna a jej koszula bardzo cienka. Drugi mnich także przeprawił się przez rzekę. Obaj poszli dalej a dziewczyna w swoją stronę. Jakiś jednak cień pokrył podróżujących. Szli długo w milczeniu, czuło się jakieś napięcie. Po dłuższym czasie jeden z mnichów nie wytrzymał i z pretensją zwrócił się do swego towarzysza, który przeniósł kobietę: "Jak mogłeś to zrobić? Jesteś mnichem, jakieś zasady cię obowiązują. Jak mogłeś ją dotykać?" Oskarżony przystanął, spojrzał na swojego współbrata zdziwiony i powiedział: "O co ci chodzi? Ja tę kobietę zostawiłem na brzegu rzeki. To ty niesiesz ją cały czas."

Winnica 1 września

14a. Pycha i pokora

XXII niedziela zwykła, C; Syr 3,17-18.20.28-29; Ps 68,4-7.10-11; Hbr 12,18-19.22-24a; Mt 11,29ab; Łk 14,1.7-14;

Czytania niedzielne skłaniają do tego, by zastanowić się nad pojęciami "pychy" i "pokory". Dobre zrozumienie tego czym jest pycha niech będzie taką jakby szczepionką, która zabezpieczy nas przed zgubnymi skutkami działania pychy. A są to naprawdę niebezpieczne i zgubne skutki. A zrozumienie pokory niech nam pomoże utrzymać właściwy kierunek życia, bezpiecznego życia. W skrócie rzecz ujmując - pycha to droga do piekła a pokora to droga do nieba.

Winnica 11 sierpnia

14. Trzosy, które nie niszczeją

XIX niedziela zwykła, C; Mdr 18,6-9; Ps 33,1.12.18-20.22; Hbr 11,1-2.8-19; Mt 24,42a.14; Łk 12,32-48;

Zapewne znamy wszyscy bajeczkę o mrówce i pasikoniku? "Mrówka pracowała w pocie czoła całe upalne lato. Zbudowała solidny dom i zebrała zapasy na zimę. "Głupia mrówka" - myślał konik polny, który okres lata spędził na tańcach i hulankach. Kiedy nadeszły chłody i deszcze, mrówka schowała się w domu i kosztowała swoich zapasów. Konik polny umarł z głodu i zimna." Tyle bajeczka.

Roztropną jest rzeczą myśleć o przyszłości. Myśleć o wyborze szkoły, zawodu. Myśleć jak utrzymać rodzinę. Roztropną rzeczą jest pracować i dorabiać się, budować dom i odkładać na czarną godzinę. Zaprawdę, roztropną jest rzeczą myśleć o przyszłości.

Pomyślmy jednak uważnie o tym roztropnym myśleniu o przyszłości. Pomyślmy o tym jako ludzie wierzący.

Winnica 4 sierpnia.

13. Nie bądź głupi!

XVIII niedziela zwykła, C; Koh 1,2;2,21-23; Ps 95,1-2.6-9; Kol 3,1-5.9-11; Mt 5,3; Łk 12,13-21;

Żniwa w pełni. W ostatnią środę jechałem do domu i co chwila mijałem skoszone pola lub pracujące na nich kombajny.

To dobre tło do dzisiejszej ewangelii: "Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. (...) I rzekł: (...) zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze. (Łk 12,16b.18-20a)

Dlaczego Bóg tak surowo i obcesowo obszedł się z owym rolnikiem? Bezmyślny, nierozsądny, głupi to bardzo ostre komentarze. Dlaczego Bóg nazwał pracowitego i zapobiegliwego rolnika głupkiem? To ważne pytanie.

Wielu z was pracuje na roli. Czy chcecie, by Bóg nazwał was głupkami? Myślę jednak, że to pytanie jest ważne dla wszystkich pracujących - gdziekolwiek by to nie było. Czy chcecie, by wasze wysiłki zostały określone mianem bezmyślnych? O co tu chodzi?

Winnica 14 lipca

12. Fabryka jadu

XV niedziela zwykła, C; Pwt 30,10-14; Ps 69,14.17.30-31.36ab.37; Kol 1,15-20; J 13,34; Łk 10,25-37;

Zacznę od dwóch mocnych pytań dotyczących dwóch sytuacji. Sytuacji wcale nie wydumanych i niemożliwych. Pytam o to co może się realnie zdarzyć.

Pierwsza rzecz - twój sąsiad się spalił, gospodarstwo poszło z dymem. Powiedzmy, że ten sąsiad nie był twoim ulubionym sąsiadem. Był trudny i często miałeś go dość. Teraz jednak spalił się i potrzebuje pomocy. I pytanie - pomożesz mu czy nie? Jasne, że pomożesz.

Druga sytuacja - umiera ktoś z twojej rodziny, kto cię mocno skrzywdził. Nie gadaliście ze sobą 10 lat. A teraz umiera i prosi o zgodę, chce uścisnąć twoją rękę. I pytanie - podasz mu tę rękę? Jasne, że podasz.

Pomożesz pogorzelcowi choćby to był twój wróg i pogodzisz się z umierającym. Uznajesz tym samym, że jest coś głęboko w nas, co potrafi przekroczyć różne niesnaski, uprzedzenia czy wrogość. Uznajesz, że wszyscy ludzie są jednak braćmi i powinni się nawzajem wspierać i być dla siebie.

Do czego jednak zmierzam?

Pomyśl dobrze. Pomożesz sąsiadowi, gdy się spali? Dlaczego jednak masz czekać na pożar? Co stoi na przeszkodzie, byś zrobił to JUŻ? Pojednasz się z umierającym? Dlaczego jednak masz czekać na śmierć? Co stoi na przeszkodzie, byś zrobił to TERAZ?

Winnica 16 czerwca

11. Nie ma zgody!

XI niedziela zwykła, C; 2 Sm 12,1.7-10.13; Ps 32,1-2.5.7.11; Ga 2,16.19-21; 1 J 4,10b; Łk 7,36-8,3;

W życiu cenimy przyjaźń. Cieszymy się jeśli mamy przyjaciół i jest nam źle, gdy tych przyjaciół brakuje. Biblia zbiera to doświadczenie w słowach: "Wierny (...) przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł." (Syr 7,13)

Wiemy jednak, że z tymi przyjaciółmi bywa różnie. Są przyjaźnie nieszczere, fałszywe, z wyrachowania. Bywa, że przyjaciel zdradzi. Zwykle to trudne sytuacje są momentami sprawdzenia przyjaciela - jaki on jest naprawdę. Dlatego mówimy, że prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie.

Jezus też chce mieć przyjaciół. To jest istota więzi jaka powinna być między Jezusem a ludźmi. Jezus mówi: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, (...) ale nazwałem was przyjaciółmi." (J 15,13-15a.15c)

Winnica 30 maja.

10. Daj się dotknąć

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało); Rdz 14,18-20; Ps 110, 1-4; 1 Kor 11,23-26; J 6,51; Łk 9,11b-17;

W ewangelii usłyszeliśmy jak pięć tysięcy ludzi doświadczyło cudu.

Czy dzisiaj też można doświadczyć cudu?

Znam pewnego księdza. Przed laty zaczęły się jego wielkie problemy z kręgosłupem. Zaczął odczuwać wielki ból. Coraz większy i coraz częściej. Przyjechał do mnie po skończonej oazie. Przestraszyłem się widząc jak idzie powoli zgięty dosłownie w pół, trzymając sie ściany i sycząc z bólu. Diagnoza lekarzy była nieubłagana - kręgosłup wymaga operacji. Niepewnej - może się uda a może czekać go inwalidzki wózek. Operacja miała być w Łodzi, ksiądz był zaszczepiony przeciwko żółtaczce, wszystko gotowe, był chyba nawet wyznaczony już termin operacji. I wtedy ksiądz ów był na Mszy Świętej połączonej z modlitwą o uzdrowienie. Usłyszał słowo poznania, że Bóg uzdrawia chory kręgosłup. Nie pojął, że to o nim. Ból odszedł, cierpienie ustąpiło całkowicie. Lekarze badali kręgosłup, który mieli operować a on okazał się zdrowy.

W najbliższe lato ów ksiądz był w Tatrach i wbiegł na Rysy. Tak trzeba to określić - wbiegł. Minął po drodze dwie grupy wspinaczy. Gdy wracał spotkał się oczywiście z nimi jak szli ciągle na szczyt. Jeden z mijanych turystów miał powiedzieć - a pan to kto? Schwarzeneger?

Winnica 3 maja

9. Tnij mieczem - raz i dwa

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski; (Ap 11,19a;12,1.3-6a.10ab; Ps: Jdt 13,18-20; Kol 1,12-16; J 19,27; J 19,25-27;)

W refrenie psalmu śpiewaliśmy słowa: "Tyś wielką chlubą naszego narodu".
Same zaś zwrotki to:

"Błogosławiona jesteś, córko, przez Boga Najwyższego spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi.

i niech będzie błogosławiony Pan Bóg, Stwórca nieba i ziemi.

Twoja ufność nie zatrze się aż na wieki w sercach ludzkich wspominających moc Boga.

Niech Bóg to sprawi, abyś była wywyższona na wieki." (Ps: Jdt 13,18-20)

Gdy słyszymy te słowa, zwłaszcza w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, odnosimy je do Maryi właśnie, bo przecież ona jest błogosławiona między niewiastami, ona ma ufność, ona jest wywyższona na wieki. Słowa te bardzo przypominają magnificat. I mamy rację, ale pierwotnie słowa te odnoszą się do innej kobiety. Kobieta ta ma na imię Judyta a historia jej bohaterskiego czynu opisana jest w Piśmie Świętym. Dzisiejszy psalm to fragment tej księgi.

Winnica 21 kwietnia

8. To co kosztuje stanowi wartość

IV Niedziela Wielkanocna; Dz 13,14.43-52; Ps 100,1-5; Ap 7,9.14b-17; J 10,14; J 10,27-30;

Dzisiejszy fragment ewangelii jest jednym z najkrótszych czytanych w liturgii. Jest to jednocześnie fragment, który obrazowo i prosto wyjaśnia sens ewangelii, nauczania Jezusa, wiary. Pasterz to Jezus, owce to my. Pasterz woła swoje owce, czyli Jezus naucza ludzi, prowadzi ich. Owce, znające głos pasterza idą za nim, czyli ludzie odpowiadając Jezusowi posłuszeństwem wiary oddają mu kierownictwo nad swoim życiem. Owce są w ręku pasterza - ludzie, którzy zaufali Jezusowi są pod Bożą opieką, doświadczają zbawienia. Proste to wszystko - pasterz woła owcę, owca idzie za pasterzem, pasterz bierze ją na ręce i nikomu nie odda, nikt mu jej nie wyrwie. Bardzo prosta historia. I jest to proste, i jest to prawdziwe, ale brakuje tu pewnego elementu, który jest istotny dla całości. Brakuje tu w tym wszystkim walki. Brakuje zmagania się na każdym etapie tej ludzkiej drogi do zbawienia. Zobaczmy.

Winnica 31 marca

7. Rozpacz czy duma?

Niedziela Zmartwychwstania - Msza w dzień; Dz 10,34a.37-43; Ps 118,1-2.16-17.22-23; 1Kor 5,6b-8 (koniecznie); sekwencja; 1Kor 5,7b-8a; J 20,1-9;

Błażej Pascal, siedemnastowieczny francuski matematyk, fizyk, filozof i teolog twierdził, że "Poznanie człowieka rodzi rozpacz". Trudno nie odmówić mu racji. Sam uczony był świadkiem trwającej w czasie jego życia wojny trzydziestoletniej, z jej zajadłością, okrucieństwem, koszmarnym wręcz zniszczeniem niektórych krajów. A wszystko to w imię Boga.

Winnica 31 marca

6. Chaos i kosmos

Zmartwychwstanie Pańskie - Wigilia Paschalna; Rdz 1,1-2,2; Ps 104,1-2.5-6.10.12-14.24.35c; Rdz 22,1-18; Ps 16,5.8-11; Wj 14,15-15,1; Wj 15,1-2.4-5.17ab-18; Iz 54,4a.5-14; Ps 30,2.45-6a.11-12a.13b; Iz 55,1-11; Iz 12,2-5; Ba 3,9-15.32-4,4; Ps 19,8-11; Ez 36,16-17a.18-28; Ps 42,2-3;Ps 43,3.4; Rz 6,3-11; Ps 118,1-2.16-17.22-23; Mk 16,1-8;

Jest wiele słów, które na trwale weszły z języka greckiego do języka polskiego. Wśród nich są słowa "chaos" i "kosmos". Gdy słyszymy słowo "kosmos" to najczęściej rozumiemy przez to nieskończoną przestrzeń gwiazd i planet. Dokładne jednak tłumaczenie słowa "kosmos" to "ład" i "porządek" - czyli dokładna odwrotność "chaosu".

Winnica 3 marca

5. Czas się kończy

III Niedziela Wielkiego Postu, C, Wj 3,1-8a.13-15; Ps 103,1-4.6-8.11; 1 Kor 10,1-6.10-12; Mt 4,17; Łk 13,1-9,

W komentarzu do dzisiejszej ewangelii pewien duchowny pisze tak: "Bóg (...) daje nam czas, wciąż daje nam czas. Dzisiaj, jutro i ile będzie trzeba, żebyśmy zaczęli wierzyć." http://mateusz.pl/czytania/2013/20130303.htm
To trochę niebezpieczne, bo prowadzić może do myślenia, że zawsze mamy czas.
Otóż... Nie zawsze mamy czas. Czas płynie i czas się kończy.

Winnica 6 maja 2011

4. Raport o procesji z darami

Przeczytaj ten raport i bardzo proszę... nie odrzucaj od razu jego tez, chociaż zapewne zburzą one twoje myślenie i praktyki.

W zdecydowanej większości przypadków procesja z darami na Eucharystii... nie jest procesją z darami. Co więcej - błędny schemat się utrwala i jest mocno promowany. A ja zawracam kijem Wisłę.To co można najczęściej obserwować to są procesje z jakimiś znakami czy symbolami. Znaki i symbole są piękne i można je do różnych rzeczy, w stosownej sytuacji, wykorzystać. Jednak procesja z darami jest procesją z DARAMI czyli mają tam być rzeczy bardzo konkretne. Mogą być materialne lub niematerialne (najczęściej będą to ludzkie decyzje), ale zawsze konkretne - nie wezwania, nie pouczenia, nie zachęty.

Winnica 10 lutego

3. Bozia

V niedziela zwykła, C, Iz 6,1-2a.3-8; Ps 138,1-5.7-8; 1 Kor 15,1-11; Mt 4,19; Łk 5,1-11,

Biblia mówi, że Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. (Rdz 1,26-27) A człowiek odpłacił się tym samym - stworzył Boga na swój obraz i podobieństwo. Bóg i człowiek to jednak stworzyciele innej kategorii - każdy jest z innej półki. To co stworzył Bóg jest dobre i piękne. To co stwarza człowiek jest często tylko karykaturą Boga. To co człowiek myśli o Bogu, to jak go sobie wyobraża, jaki nosi obraz Boga często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Winnica 27 stycznia

2. Nie zabijaj

III niedziela zwykła, C, Ne 8,1-4a.5-6.8-10; Ps 19,8-10.15; 1Kor 12,12-30; Łk 4,18; Łk 1,1-4.4,14-21,

Bóg w swej mądrości i miłości dał człowiekowi przykazania. Dał ramy bezpieczeństwa, bezpieczną drogę, drogowskazy. Dlatego w refrenie psalmu responsoryjnego śpiewaliśmy: "Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem". A sam psalm przywoływał takie prawdy: "Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, świadectwo Pana niezawodne, uczy prostaczka mądrości. Jego słuszne nakazy radują serce, Jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy." (Ps 19,8-9)

Bóg dał człowiekowi prawo, dał swoje przykazania, a człowiek dzisiaj chyba wszystko już podeptał, przeinaczył i unieważnił.

Winnica 6 stycznia

1. Powstań! Świeć! Daj świadectwo!

Uroczystość Objawienia Pańskiego, C, Iz 60,1-6; Ps 72,1-2.7-8.10-13; Ef 3,2-3a.5-6; Mt 2,3; Mt 2, 1-12,

Gdy chłopak i dziewczyną tworzą parę to bywa, że na jakimś etapie tej znajomości, tej miłości, chłopak prosi albo żąda od dziewczyny dowodów miłości. Innymi słowy - chce zaciągnąć ją do łóżka. Czasy się zmieniają - może dzisiaj dziewczyny żądają dowodów miłości? Nie wiem. Wiem jednak, że miłość rzeczywiście wymaga dowodów, ale w tym wypadku prawdziwym dowodem jest stanowcze "nie" a jak to nie pomoże to "kopa w tyłek".

Mówię to nie po to, by zacząć kazanie o miłości czy narzeczeństwie, ale po to, by uzmysłowić nam tę prawdę, że rzeczywiście pewne wewnętrzne przeżycia, uczucia, doświadczenia wymagają potwierdzenia przez zewnętrzne działania, czyny, dowody.

Mówisz, że kochasz? Pokaż dowody tej miłości!

Mówisz, że wierzysz? Pokaż dowody tej wiary!

Zamiast mówienia o dowodach możemy też mówić o byciu świadkiem, dawaniu świadectwa. I o tym ma być dzisiejsze kazanie.
kazania z poprzednich lat

zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

serwis "POD PRĄD" * artykuły * kazania * kazania wideo *http://zpm.natan.pl


Czytelnia
ks. Zbigniew Pawe Maciejewski
spis kaza roku 2013

27. Stan przy nich anio
26. Zwycizca czy przegrany?
25. Dlaczego odrzucamy przychodzcego?
24. Mio, walka i bezbono
23. Godzina powstania ze snu
22. Koci twoje i ciao
21. Mioniku ycia!
20. mierci nie ma
19. Czy przychodzisz z wielkiego ucisku?
18. Zawarto Kocioa w Kociele
17. Zoto i soma
16. Jeste, gdy dajesz - nie bd wyrachowany
15. Wiedziaem gdzie pukn - o poytkach z gry
14b. Nie mw do widzenia!
14a. Pycha i pokora
14. Trzosy, ktre nie niszczej
13. Nie bd gupi!
12. Fabryka jadu
11. Nie ma zgody!
10. Daj si dotkn
9. Tnij mieczem - raz i dwa
8. To co kosztuje stanowi warto
7. Rozpacz czy duma?
6. Chaos i kosmos
5. Czas si koczy
4. Raport o procesji z darami
3. Bozia
2. Nie zabijaj
1. Powsta! wie! Daj wiadectwo!

przejdz do kaza 2014 r.
przejdz do kaza 2013 r.
przejdz do kaza 2012 r.
przejdz do kaza 2011 r.
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:40 UT,
zachód słońca 17:32 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 105 dzień i 16 tydzień r.
do końca roku pozostało 260 dni
Imieniny obchodzą:
Olimpia, Anastazja, Bazyli
Twoje IP: 100.26.179.251
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II