W serwisie "Pod Prąd" dostępnym pod adresem http://zpm.natan.pl nasz sąsiad, proboszcz z Winnicy, ks. dr Zbigniew Paweł Maciejewski umieszcza swoje kazania. Pewnego razu udało mi się słyszeć jedno z nich i od tego czasu jestem pod ich wrażeniem. Pod wrażeniem ich głębi, ich prostoty, trafności spostrzeżeń, mówienia bez ogródek, prosto z mostu tak do wiernych jak i do kapłanów. A przede wszystkim jestem pod wrażeniem zaangażowania w pracę apostolską tego Księdza.


Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tym skromnym wyborem kazań ks. Maciejewskiego na naszej stronie i do skorzystania ze strony ich autora. Jest tam w sumie ponad 200 kazań, rekolekcji i misji. Ale zachęcam nie tylko do ich przeczytania, ale do przejęcia się nimi, do zastosowania ich w swoim życiu. Nie ma w nich nic nowego. Są tam Słowa Pisma świętego, Słowa Jezusa Chrystusa, Słowa Boga. Mam nadzieję jednak, że słowa te potrafią nami wstrząsnąć, że się wreszcie przebudzimy i że weźmiemy je na poważnie. Zacznijmy już teraz. Oby nie było za późno.


zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewskikazania z poprzednich lat

Kazania 2014 r.


Winnica, 27 grudnia 2009 roku.

49. Cztery rodzaje miłości

Niedziela Świętej Rodziny, Syr 3,2-6.12-14; Ps 128,1-5; Kol 3,12-21; Kol 3,15a.16a; Łk 2,41-52;

W bożonarodzeniową noc przypominałem o naszej największej ludzkiej potrzebie - potrzebie miłości. O tej miłości, zwłaszcza w odniesieniu do życia rodzinnego przypominają nam biskupi publikując List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny - "Bądźmy świadkami miłości". Biskupi przypominają tym samym hasło nowego roku duszpasterskiego, które tak właśnie brzmi: "Bądźmy świadkami miłości".

Miłość to jednocześnie najpiękniejsze słowo a jednocześnie najbardziej wieloznaczne a czasem nawet zakłamane...

Winnica 28 grudnia 2014 roku.

48. Rodzina jest najważniejsza... bo inaczej łomot

Niedziela Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, B: Syr 3,2-6.12-14; Ps 128,1-5; Kol 3,12-21; Kol 3,15-16; Łk 2,22-40;

W niedzielę Świętej Rodziny i przy takich a nie innych czytaniach, grzechem byłoby mówić o czymś innym niż właśnie o rodzinie.

Gdy mam spotkanie z rodzicami i chrzestnymi często zadaję obecnym tam panom pewne pytanie. Pytam ich, co by zrobili, gdyby zobaczyli, że ktoś na ich oczach krzywdzi ich córeczkę.

Czasami panowie myślą, że muszą być przy proboszczu bardzo grzeczni i wymyślają teksty w stylu: wytłumaczyłbym temu, co krzywdzi, żeby tego nie robił.

Przyparci do muru mówią jednak prawdziwiej choć nie zawsze grzecznie. Kiedyś usłyszałem odpowiedź, która bardzo mi się spodobała. Jeden ojciec powiedział: "spuściłbym łomot".

Tak właśnie - czasem są sytuacje, że trzeba spuścić łomot.

Winnica 25 grudnia 2014 roku.

47. Stajenka otwiera drzwi

Narodzenie Pańskie, B; Iz 52,7-10; Ps 98,1-6; Hbr 1,1-6; J 1,1-18;

Pewien rolnik jechał orać pole. Wsiadł na traktor i sprawdził czy wszystko ma. "Papierosy są, zapałki są, beret jest." I pojechał. Na polu zorientował się, że... nie wziął pługa.

Jeśli uśmiechamy się na tę stara jak świat anegdotę, to pomyślmy czy sami nie jesteśmy podobni do tego rolnika w naszym przygotowaniu i przeżyciu świąt.

Zapewne zadbaliśmy o bardzo wiele rzeczy - o choinkę, o prezenty dla najbliższych, o wieczerzę wigilijną, o dobrą szynkę, ciasto.

Zaplanowaliśmy co będziemy robić w pierwsze i drugie święto, gdzie pojedziemy i kogo podejmiemy a do kogo tylko zadzwonimy.

Dobrze, że to wszystko przygotowaliśmy i zaplanowaliśmy. Święta powinny mieć swoją oprawę.

Czy jednak na pewno pamiętaliśmy o tym, co najważniejsze?

Winnica 7 grudnia 2014 roku.

46. Parafia w ogniu

II Niedziela Adwentu, B; Iz 40,1-5.9-11; Ps 85,9-14; 2 P 3,8-14; Łk 3,4.6; Mk 1,1-8;

Miałem sen.

Miałem sen, że nasza parafia pogrążyła się w ogniu. To nie był pożar kościoła czy plebanii. To był ogień Ducha Świętego.

Z tego ognia wychodzili przemienieni ludzie - pełni głębokiej wiary i szczerej miłości do Boga i człowieka.

Miałem sen, że w tym ogniu topiły się ludzkie serca. Ludzie godzili się ze sobą, przebaczali sobie, przepraszali się i jednali. Padali sobie w ramiona. Płakali.

Godzili się małżonkowie, godziły się powaśnione rodziny, sąsiedzi.

To był ogień Ducha Świętego.

Winnica 19 października 2014 roku.

45. Słowo z mocą

XXIX niedziela zwykła, A, Iz 45,1.4-6; Ps 96,1.3-5.7-10ac; 1Tes 1,1-5b; Mt 12,21; Mt 22,15-21;

Chcę dziś mówić o słowie z mocą.

Zacznijmy od spojrzenia na drugie czytanie. Paweł zaczyna swój list do Tesaloniczan od wspomnienia swojej bytności w tym mieście. To był dobry czas i dobre wspomnienia. Nie wszystkie co prawda, ale do tego zaraz dojdziemy. Paweł wspomina swoje głoszenie słowa. Pisze: ?Nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się przez samo tylko słowo, lecz przez moc i przez Ducha Świętego, z wielką siłą przekonania.? (1Tes 1,5ab)

Wspomina zatem nie tylko słowo, ale też moc tego słowa.

Uroczystość Chrystusa Króla, Rok C, Mława, 25 listopada 2007

44. Król... pasterz i wódz...

Jest taki epizod w Ewangelii, który jest kompromitacją dwóch apostołów - synów Zebedeusza. Otóż Jakub i Jan mają aspiracje być wicepremierami rządu, który, jak sadzą powołany zostanie przez Jezusa, chcą zasiąść po lewej i prawej stronie Jezusa. Do tego wszystkiego, dla realizacji planów, wysyłają swoją mamusię.

Ewangelia odnotowuje, że pozostałych dziesięciu się oburzyło, ale nie zdradza, czy było to oburzenie z racji miałkości myślenia Jana i Jakuba, którzy do tej pory nie pojęli na czym polegać będzie Królestwo głoszone przez Jezusa, czy też z powodu uznania, że to oni sami powinni otrzymać te posady. (por. Mt 20,20-28)

Winnica 16 listopada 2014 roku.

43. Nie zawijaj wiary w chusteczce

XXXIII Niedziela Zwykła, A; Prz 31, 10-13. 19-20. 30-31; Ps 128 (127), 1-2. 3. 4-5; 1 Tes 5, 1-6; J 15, 4. 5b; Mt 25, 14-30;

Talent, o którym słyszymy w Ewangelii to jednostka wagi i jednocześnie waluta - była to określona (i to nie mała) ilość złota czy srebra. Jednak przez naszą przypowieść talent stał się pojęciem określającym dary, które otrzymujemy od Boga. Mianem talentu określamy teraz specjalne predyspozycje czy uzdolnienia idące w jakimś kierunku. Według przypowieści nasze talenty powinniśmy rozwijać, pomnażać. Nie wolno zakopywać ich w ziemi. I racja, i prawda. W stu procentach. Chcę jednak dzisiaj na tę przypowieść spojrzeć od innej strony.

Winnica 2 listopada 2014 roku.

42. Co jest potrzebne naszym zmarłym?

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, III msza: Mdr 3,1-6.9; Ps 103,8,10.13-18; 2 Kor 4,14?5,1; J 6,40; J 14,1-6;

Kochamy naszych bliskich zmarłych. A przynajmniej powinniśmy. I w tym kontekście warto zadać sobie pytanie: Co jest potrzebne naszym zmarłym?

Potrzebna jest trumna? Pewnie tak, ale zgodzimy się z tym, że bardziej ta trumna jest nam potrzebna. Przecież zmarły nie będzie odczuwał ani komfortu ani niewygody. Nie będzie też dumny z tego, że leży w dębowych deskach, ani nie będzie smutny, że przyszło mu leżeć w sosnowych.

On już jest w innym świecie. Czy rozumiemy to?

Płock, 19 października 2008; - kazanie na spotkaniu grupy bierzmowanych.

41. Droga Boża

XXIX Niedziela Zwykła, A; Iz 45,1.4-6; Ps 96,1.3-5.7-10ac; 1Tes 1,1-5b; Mt 12,21; Mt 22,15-21

Spotkałem kiedyś wypowiedź obcokrajowca, który pracował na placówce misyjnej w Turcji. Człowiek ten przyjechał kiedyś do Polski i stwierdził, że w naszym kraju ludzie mają podobny opór, gdy mówi im się o Jezusie, jak mają Turcy ? w większości wyznawcy islamu.

Na pierwszy rzut oka wydawać się by mogło, że człowiek ten grubo przesadził. Zestawić ze sobą muzułmańską Turcję i od tysiąca lat katolicką Polskę i stwierdzić, że nie ma tu specjalnych różnic to gruby nietakt.

Winnica, 16 października 2011 roku

40. Trud miłości

XXIX Niedziela Zwykła, A; Iz 45,1.4-6; Ps 96,1.3-5.7-10ac; 1Tes 1,1-5b; Mt 12,21; Mt 22,15-21;

Czy nad miłością można się trudzić?

Może św. Paweł pisząc do Tesaloniczan: "Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich (...) pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję w Panu naszym Jezusie Chrystusie." (1Tes 1,2a.3) popełnił jakiś błąd a przynajmniej niezręczność?

Przecież miłość to obiekt marzeń, pragnień i działań każdego człowieka. Kochamy i chcemy być kochani. Jedyny problem jaki mamy, tak by się mogło wydawać, to znalezienie miłości. Jeśli już mamy miłość to jest już tylko sielanka.

Winnica 18 października 2014 roku

39. Historia dziurami mierzona

Święto św. Łukasza Ewangelisty, 2 Tm 4,9-17a; Ps 145,10-13.17-18; Łk 10,1-9;

Msza Święta zamykająca Konferencję naukowo-historyczną ? kościół pw. św. Trójcy w Winnicy.

Przed ponad rokiem głosiłem w diecezji warmińskiej konferencje dla katechetów i księży. Przy okazji zwiedziłem tę diecezję przejeżdżając ją wzdłuż i wszerz. I byłem pod wrażeniem warmińskiego gotyku - pięknego, monumentalnego, dopracowanego, pięknie zachowanego bądź pięknie odbudowanego.

I było mi trochę smutno, bo na tym tle nasz winnicki gotyk wyglądał, powiedzmy "średnio". Marzyłem, by mury naszego kościoła nabrały kiedyś blasku, wróciły do swej formy, by kościół nasz stał się taką gotycką perełką.

Winnica, 2 października 2011 roku

38. Prawdziwy wróg Kościoła

XXVII Niedziela Zwykła, A; Iz 5,1-7; Ps 80,9.12-16.19-20; Flp 4,6-9; J 15,16; Mt 21,33-43;

Kilka lat temu, w bramie prowadzącej do budynku plebanii, gdzie mieszkałem, znalazłem mały nadpalony stos. Były to dwa Nowe Testamenty, które ktoś podarł i podpalił w tym właśnie miejscu. Podniosłem je, tak jak się podnosi rannego człowieka i zaniosłem do mieszkania. Pocieszałem się myślą, że może zrobił to ktoś niepoczytalny, ale niezależnie od sprawcy, sam fakt był bardzo bolesny.

Tak samo boli, gdy na scenie ktoś drze Biblię i rzuca ją z epitetami w tłum. To boli niezależnie od tego, czy robi to artysta czy pseudoartysta. Media sporo miejsca poświęcają temu wydarzeniu, wyrokowi sądu a także komentarzom i sporom ludzi, także ludzi Kościoła, wobec tego wydarzenia. A co mówi na ten temat papież Benedykt? Nie słyszałem, by wprost komentował tę sytuację, ale oddajmy mu głos i przytoczmy wypowiedź z jego ostatniej pielgrzymki do Niemiec. Zobaczmy jak ona pasuje do naszej sytuacji.

Winnica 28 września 2014 roku.

37. Zbudujemy dom

XXVI niedziela zwykła, A, Ez 18,25-28; Ps 25,4-9; Flp 2,1-11; J 10,27; Mt 21,28-32;

Przed tygodniem trzy dni spędziłem w diecezji zamojsko-lubaczowskiej na spotkaniach katechetycznych. Zamość był bazą tych spotkań. I może dlatego początek tego kazania wzięty będzie właśnie z Zamościa, chociaż treści, które chcę wam przekazać noszę w sobie od miesięcy.

Zapewne wielu z nas zna sentencję: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." Często i gęsto przy różnych okazjach zdanie to jest powtarzane. Część z nas potrafi zapewne podać nawet autora tych słów - hetmana Jana Zamoyskiego. A Zamoyski właśnie nadał prawa miejskie Zamościowi i uczynił z tego miasta prężny ośrodek gospodarczy i kulturalny. Mało kto jednak wie, przy jakiej okazji zdanie to się pojawiło. Otóż zawarte jest ono w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej z 1600 roku. Otóż Jan Zamoyski nie tylko popisał się celną myślą dotyczącą kształcenia młodzieży, ale też sięgnął do własnej sakiewki i w swoim mieście, w Zamościu, ufundował wyższą uczelnię. Była to szkoła na najwyższym poziomie.

Winnica, 18 września 2011 roku

36. Inne myślenie

XXV Niedziela Zwykła, A; Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Dz 16,14b; Mt 20,1-16a;

Jezus opowiedział jedną z wielu przypowieści o Królestwie Bożym. Zróbmy teraz mały test. Zadam za chwilę jedno pytanie związane z treścią dzisiejszej ewangelii i niech każdy sobie udzieli odpowiedzi... Do czego w usłyszanej przypowieści porównał Jezus Królestwo Boże? ... Do Winnicy? Otóż nie! Myślę, że wielu z nas w Winnicy dostrzegało obraz Królestwa. Ja także - do wczoraj. Tymczasem ewangelia wyraźnie zaczyna się od słów: "Albowiem królestwo niebieskie podobne jest do GOSPODARZA, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy." (Mt 20,1)

Zatem to gospodarz Winnicy jest obrazem Królestwa Bożego. Zaproszeni do Winnicy, pracujący w Winnicy to obraz tych, którzy najwyżej aspirują do tego Królestwa. Nie wystarczy być w Winnicy, by cieszyć się uczestnictwem w Królestwie. Przecież ci, którzy byli w niej cały dzień na koniec usłyszeli: "Weź, co twoje i odejdź!" (Mt 20,14a)

Winnica 14 września 2014 roku.

35. Wywyższony

XXIV niedziela zwykła, A, Święto Podwyższenia Krzyża świętego, Lb 21,4b-9; Ps 78,1-2.34-38; Flp 2,6-11; J 3,13-17;

W dzisiejszą niedzielę wypada Święto Podwyższenia Krzyża świętego. Czytania nawiązują do pewnego wydarzenia z historii wyjścia narodu wybranego z Egiptu. Zbuntowany, szemrzący przeciw Bogu naród ukarany zostaje plagą jadowitych węży. Ratunkiem dla nich jest spojrzenie z wiarą na miedzianego węża powieszonego wysoko na palu przez Mojżesza - zgodnie z poleceniem Boga.

Jest to zapowiedź innego wyniesienia. Podniesiony na krzyżu Jezus, umierający dla zbawienia ludzi jest ratunkiem dla grzeszników. Jezus mówi o sobie: "Potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego." (J 3,14b) Ofiara Jezusa Chrystusa jest zbawieniem dla grzeszników, zbawieniem dla nas wszystkich.

Potrzeba jednak jeszcze innego wyniesienia Jezusa. Tego wyniesienia, które powinien uczynić każdy z nas w sobie - jako odpowiedź na ofiarę Jezusa.

Winnica 26 sierpnia 2014 roku.

34. Miecze na lemiesze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Prz 8,22-35 lub Iz 2,2-5; Ps 48,2-3.9-11.13-15; Ga 4,4-7; Łk 1,28; J 2,1-11;

Dzień modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie

Zaczęło się od św. Szczepana a potem w każdym pokoleniu uczniów Chrystusa prześladowano i męczono.

Już autor listu do Hebrajczyków pisał: "Ponieśli katusze, nie przyjąwszy uwolnienia (...). (...) Doznali zelżywości i biczowania, a nadto kajdan i więzienia. Kamienowano ich, przerzynano piłą, kuszono, przebijano mieczem; tułali się w skórach owczych, kozich, w nędzy, w utrapieniu, w ucisku - świat nie był ich wart - i błąkali się po pustyniach i górach, po jaskiniach i rozpadlinach ziemi." (Hbr 11,35b-38) Tak było, tak jest teraz, choćby w Iraku i Syrii, i tak będzie. Do skończenia świata.

Winnica, 14 sierpnia 2011 roku

33. Wielka jest twoja wiara

XX Niedziela Zwykła, A; Iz 56,1.6-7; Ps 67,2-3.5.8; Rz 11,13-15.29-32; Mt 4,23; Mt 15,21-28;

Ewangelia pokazuje nam przykład wielkiej wiary kobiety, pragnącej uzdrowienia, uwolnienia swojej córki. Kobieta prosi o uzdrowienie a spotyka ją... milczenie Jezusa. Milczenie różnie może być odczytywane, ale należy się zgodzić, że często może być odczytane jako arogancję i lekceważenie. Kobieta jednak prosi dalej. Jest to na tyle natarczywe, że interweniują apostołowie, chcą by Jezus odprawił kobietę, by już za nimi nie krzyczała. Jezus przerywa milczenie, ale tylko po to, by powiedzieć kobiecie, że zwraca się pod niewłaściwy adres.

Kobieta jednak nie odchodzi i dalej prosi. Prosi, by doczekać się w odpowiedzi zniewagi. Jak inaczej można zrozumieć słowa: "Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom." (Mt 15,26b) Prosi jednak dalej usilnie nalegając. Nawet nie do trzech razy sztuka, ale do czterech razy sztuka. Jezus uzdrawia córeczkę. Koniec historii. Kurtyna.

Winnica 17 sierpnia 2014 roku.

32. Pilnuj swojej ręki

XX niedziela zwykła, A, Iz 56,1.6-7; Ps 67,2-3.5.8; Rz 11,13-15.29-32; Mt 4,23; Mt 15,21-28;

Ręce to bardzo uniwersalne narzędzie. Ręce mogą błogosławić, obejmować, opatrywać rany, przytulać. Ręce mogą zacisnąć się w pięści, bić i ranić, mogą sięgnąć po nóż i kij. Rękami wypielesz ogródek, zagrasz na instrumencie, przygotujesz wspaniały obiad. Ręką sięgniesz po cudzy portfel, ręką okażesz pogardę, ręką zagłosujesz fałszywie na zebraniu. Ręką pokażesz komuś właściwą drogę. Tą samą ręką sprowadzisz innego na manowce. Spójrz proszę, przez chwilę, na swoje ręce... Te ręce masz od Boga. On chce, by te ręce czyniły dobro. Tylko dobro.

Mława, 10 VIII 2008

31. Ośmiel się

XIX niedziela zwykła, A; 1Krl 19,9a.11-13; Ps 85,9ab-14; Rz 9,1-5; Ps 130,5; Mt 14,22-33;

Często się mówi, komentując fragment Ewangelii o piotrowym chodzeniu po wodzie, o słabej wierze apostoła. Pokazuje się fakt, że Piotr zawahał się, zwątpił, w wyniku czego zaczął tonąć. Uratowała go ręka Jezusa. Ja jednak bym nie wybrzydzał. Sam dużo bym dał, by mieć tak wielką wiarę jak Piotr. Nie przeczę faktom - to prawda, że zaczął tonąć, że zawahał się i zwątpił. Miał jednak wiarę, która pozwoliła mu wysiąść z łodzi na pełnym morzu. Któż z nas by to uczynił? Komu z nas starczyłoby śmiałości? O śmiałości właśnie chciałbym dzisiaj mówić.

Mława; 3 sierpnia 2008;

30. Co cię pociąga?

XVIII niedziela zwykła, A Iz 55,1-3a; Ps 145,8-9.15-18; Pz 8,35.37-39; Mt 4,4b; Mt 14, 13-21;

Na początek zadam zagadkę. Otóż pewien chłopak bardzo adorował swoją dziewczynę. Patrzył na nią maślanymi oczami, kupował kwiaty, bombardował czułymi sms-ami, nosił na rękach, pisał wiersze. Pytanie brzmi: Czy to była wielka miłość?

Ktoś może odpowiedzieć "tak", ktoś inny "nie", ale właściwa odpowiedź to... "za mało danych". By ocenić ten związek trzeba jeszcze wniknąć w INTENCJE chłopaka. Inna będzie ocena tej miłości, gdy okaże się, że ten zachwyt wywołuje 15 hektarów zapisanych dziewczynie i przylegających do jego pola oraz ciągnik i kombajn. Inna ocena, gdy pociągać będzie wąska talia czy zadarty nosek. I jeszcze inna, gdy w tym wszystkim najważniejsze będzie poczucie i decyzja, że chce się z dziewczyną stworzyć prawdziwie kochającą się rodzinę, gdzie jedno dla drugiego będzie prawdziwym darem.

Winnica, 31 lipca 2011 roku

29. Sztuczna choinka na metalowym stojaku

XVIII Niedziela Zwykła, A; Iz 55,1-3a; Ps 145,8-9.15-18; Rz 8,35.37-39; Mt 4,4b; Mt 14, 13-21;

Cudne słowa: Ani utrapienie, ani ucisk, ani prześladowanie, ani głód czy nagość, ani niebezpieczeństwo czy miecz, ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (por. Rz 8,37-39)

Cudne słowa, ale czy wytrzymują konfrontację z rzeczywistością? Wystarczy, że syn dorośnie, wystarczy, że córka pójdzie na studia do miasta, wystarczy, że ktoś ruszy do Anglii czy Irlandii i bardzo często z zadziwiającą łatwością, w zasadzie bez walki, oddaje swój związek z Jezusem. Czy nie jest tak? Nie mówię, że tak jest zawsze, ale czy nie jest to częsty widok?

Mława, 20 lipca 2008

28. Szukaj spichlerza

XVI Niedziela Zwykła, A; Mdr 12,13.16-19; Ps 86,5-6.9-10.15-16a; Rz 8,26-27; Mt 13,24-43;

Dzisiejszy fragment Ewangelii zawiera trzy przypowieści: o chwaście, o zaczynie, o ziarnku gorczycy i jezusowe wytłumaczenie tej pierwszej.

Spójrzmy zatem uważniej na przypowieść o chwaście. Jak w każdej przypowieści mamy warstwę prostej historii czy odniesienie do realiów zwykłego życia i warstwę znaczeniową - to o czym "tak naprawdę" to wszystko jest. Ta warstwa znaczeniowa jest często ukryta - słuchacz sam ma ją pojąć i zrozumieć. W naszym jednak wypadku jest ona jasno i klarownie wyłożona przez Jezusa. W jednym zdaniu przypomnijmy tę przypowieść. Człowiek zasiał pszenicę, jego nieprzyjaciel dołożył ziarno chwastu. Wyrosło jedno i drugie. Słudzy proponowali interwencje - wyrwijmy chwast. Gospodarz ich powstrzymuje: Poczekajcie do żniwa, wtedy zrobimy porządek - pszenica do spichlerza, chwast na spalenie.

Jakie życiowe prawdy powinniśmy z tej historii wyciągnąć?

Winnica, 10 lipca 2011

27. Walcz o Słowo!

XV Niedziela Zwykła, A; Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23;

Palestyńska ziemia, chyba w żadnym swym zakątku, nie widziała płaskich, szerokich, dobrze uprawionych pól. To były najczęściej poletka wyrwane naturze, położone na zboczach, wśród skał. Rzucane ziarno często padało wśród kamieni czy na drogę. To wszystko stało się obrazem dla jezusowej przypowieści.

Do rzucanego ziarna Jezus przyrównał Słowo Boże. Rzucane ziarno (Słowo) nie zawsze zamienia się w plon. Te, które padło na drogę zostało wydziobane, które padło na skałę uschło, te wśród cierni zostało zagłuszone. Przyzwyczailiśmy się do tej przypowieści. Myślę, że przestaliśmy czuć dramatyzm tej sytuacji.

Winnica, 3 lipca 2011

26. Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła

XIV Niedziela Zwykła, A; Za 9,9-10; Ps 145,1-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25; Mt 11,25-30;

Różne mogą być ludzkie życiorysy. Jeden może być szkolnym leniem i nierobem, wagarowiczem, ambitnym próżniakiem zostającym na drugi rok w tej samej klasie. Potem w życiu bawidamkiem, imprezowiczem i utracjuszem, bywalcem domów publicznych, niedbałym małżonkiem i obłudnikiem. Inny zaś człowiekiem prawym i szlachetnym. Człowiekiem mocnej wiary, głęboko przemienionym wewnętrznie i nawróconym. Człowiekiem, który dla innych był przewodnikiem i wychowawcą. Człowiekiem nauki i kultury. Założycielem zgromadzenia zakonnego. Opiekunem moralnie i materialnie zaniedbanych.

Winnica 29 czerwca 2014

25. Tajemnica Piotra i Pawła

Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, Dz 12,1-11; Ps 34,2-9; 2 Tm 4,6-9.17-18; Mt 16,18; Mt 16,13-19;

Przeżywamy Uroczystość wielkich apostołów, filarów Kościoła - świętych Piotra i Pawła. Swoje życie poświęcili Bogu i głoszeniu Ewangelii. Obaj oddali swe życie - Piotr ukrzyżowany, Paweł ścięty mieczem. Odkryjmy to, co "napędzało" ich życie. To, co sprawiło, że z takim entuzjazmem i wytrwałością, przez lata całe dawali świadectwo wiary. Co oni takiego mieli w głowie i sercu, że nie zwątpili, nie zniechęcili się, nie uciekli? Niech to kazanie spróbuje odkryć tę tajemnicę.

Sierpień 05, 2010

24. Stworzeni na obraz Tajemnicy

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, A, Wj 34,4b-6,8-9; Ps: Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; Ap 1,8; J 3,16-18

Nie zgłębimy tajemnicy Trójcy Przenajświętszej, możemy się jednak do niej pokornie zbliżyć. Tak, by budować swoją wiarę i znajdować ścieżki zbawienia.

W pierwszym czytaniu zobaczyliśmy spotkanie Mojżesza z Bogiem. Padło tam takie stwierdzenie: "A Pan zstąpił w obłoku". (Wj 34,5a) Jest to w nurcie wielkiej tradycji biblijnej - Bóg objawia się w obłoku, obłok prowadzi Izraelitów do Ziemi Obiecanej, obłok towarzyszy prorockim wizjom, obłok widzimy na górze przemienienia, obłok mamy przy wniebowstąpieniu Jezusa.

Winnica, 09 maja 2010

23. Paraklet

VI Niedziela Wielkanocna; Dz 15,1-2.22-29; Ps 67,2-3.5.8; Ap 21,10-14.22-23; J 14,23; J 14,23-29;

Chciałbym, byśmy dzisiaj przypomnieli sobie, albo się nauczyli pewnego słowa - Paraklet.

***

Czy zawsze w życiu wiemy co robić? Jaką podjąć decyzję? Często nie wiemy różnych rzeczy, potrzebujemy pomocy. Potrzeba nam zatem RADY.

Czy zawsze w życiu mamy w sobie radość? Niestety, przeżywamy i smutki i żałoby. Potrzeba nam w życiu POCIESZENIA.

Czy uda się przejść przez życie bezbłędnie? Nie popełnić żadnego głupstwa? Niestety - często błądzimy. Potrzeba nam zatem NAPOMNIENIA.

Czy zawsze jesteśmy wystarczająco silni? Doświadczamy słabości. Potrzebujemy zatem OBRONY.

Potrzebujemy - rady, pocieszenia, napomnienia, obrony.

Potrzebujemy zatem... proszę się nie dziwić, wyjaśnię to niebawem... Ducha Świętego.

Winnica 08 czerwca 2014

22. Wszyscy razem - efekt borowika

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, Dz 2,1-11; Ps 104,1.24.29-31.34; 1 Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23;

Duch Święty daje Kościołowi, czyli także każdemu z nas, swoje dary: dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej. Żyjąc darami Ducha Świętego wydajemy owoce. Ich katalog wymienia Apostoł Paweł: "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie." (Ga 5,22-23a)

Co trzeba jednak zrobić, by tego Ducha Świętego otrzymać? Co trzeba zrobić, by otworzyć sobie drogę do Jego darów i owoców?

Wniebowstąpienie Pańskie

21. Mali świadkowie

Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego dla klas IV

Mali świadkowie - tylko wideo

Zajrzyj też tutaj:

Oczyść swoją-świątynię
Bez wiatru kłosy będą puste
Nasze szuflady
Nikt nie ma większej miłości
Czy tęsknisz za Jego mocą?
Poganie w Kościele
Bóg chce dotykać
To jest miłość
Garnki pełne mięsa
Uwaga zły pies

Winnica, 5 czerwca 2011

20. Odpowiedzialność

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, A; Dz 1,1-11; Ps 47,2-3.6-9; Ef 1,17-23; Mt 28,19.20; Mt 28,16-20;

Mniej więcej przed dwudziestu laty, w czasie kolędy na jednej ze wsi zawędrowałem do małego domku samotnie mieszkającej pani. Nie wychodziła już z domu, zatrzymywana wiekiem i chorobą, ciężko już było się jej podnieść z łóżka. W czasie kolędy złożyła tradycyjną kolędową ofiarę, ale to, co mnie absolutnie zaskoczyło było potem. Wyjęła kolejne pieniądze i powiedziała: "Proszę księdza, to na misje, a to na Katolicki Uniwersytet Lubelski". Przyznam, że mnie to zamurowało. Cudowne świadectwo odpowiedzialności za świat i Kościół. Cudowne świadectwo kobiety, która, bądźmy szczerzy, była już nad grobem i dzisiaj pewnie jest już w niebie.

Mława, 27 kwietnia 2008

19. Tragedia Posejdona

VI Niedziela Wielkanocna, rokA; Dz 8,5-8.14-17; Ps 66,1-7.16.20; 1P 3,15-18; J 14,23; J 14,15-21;

Może pamiętamy dość znany film katastroficzny z 1972 roku - Tragedia Posejdona. Oto "Luksusowy parowiec ?Posejdon? wyruszył w kolejny rejs z Nowego Jorku do Grecji. W trakcie zabawy sylwestrowej statek zderzył się z falą uderzeniową wytworzoną przez trzęsienie ziemi i przewraca [się] do góry dnem. W sali balowej wybucha panika. Grupa pasażerów uwięziona w ciemnym labiryncie korytarzy (...) usiłuje wydostać się na zewnątrz."

Chciałbym z tego filmu przywołać jedną scenę. Oto na jednym z korytarzy tonącego statku nasza grupa bohaterów mija się z inną. Jedni wybierają jeden kierunek, drudzy przeciwny. Ci pierwsi ocaleją, drudzy zginą.

Winnica 25 maja

18. Ciągle to samo kazanie

VI Niedziela Wielkanocna, A, Dz 8,5-8.14-17; Ps 66,1-7.16.20; 1 P 3,15-18; J 14,23; J 14,15-21;

Gdy w Kościele Jerozolimskim wybuchło prześladowanie, wierzący rozproszyli się i każdy gdzie dotarł dzielił się dobrą nowiną o Jezusie. Filip - jeden z siedmiu, w których widzimy pierwszych diakonów, dotarł do Samarii. Siane przez niego Słowo wydało obfity owoc.

Poszukajmy klucza do zrozumienia, dlaczego zebrano tak obfite żniwo. Zwróćmy uwagę na to JAK mieszkańcy Samarii słuchali głoszonego przez Filipa Słowa. W Dziejach Apostolskich mamy napisane: "Tłumy słuchały z uwagą i skupieniem słów Filipa". (Dz 8,6a) Mamy więc uwagę i skupienie. Słuchacze byli skupieni i uważnie słuchali tego, co się do nich mówi. Widzimy dalej, że ta uwaga zrodziła się przez czyny Filipa - wychodziły z ludzi demony a chorzy byli uzdrawiani.

Winnica, 22 maja

17. Będziesz Biblię czytał nieustannie

V Niedziela Wielkanocna, A; Dz 6,1-7; Ps 33,1-2.4-5.18-19; 1P 2,4-9; J 14,6; J 14,1-12;

W ostatni czwartek rozdając dzieciom klas czwartych Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu wielokrotnie mówiłem do każdego z nich: "Będziesz Biblię czytał nieustannie". Te moje słowa to był cytat z Romana Brandstaettera a dokładnie słowa jego dziadka przekazane pisarzowi w testamencie.

Brandstaetter tak o tym pisze: "Mój dziadek na kilka dni przed śmiercią pozostawił mi w spadku testament: - Będziesz Biblię nieustannie czytał - powiedział do mnie. - Będziesz ją kochał więcej niż rodziców... Więcej niż mnie... Nigdy się z nią nie rozstaniesz... A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi." (Krąg biblijny)

To są niezwykle mądre i ważne słowa: "Będziesz Biblię nieustannie czytał (...). - Będziesz ją kochał więcej niż rodziców... Więcej niż mnie... Nigdy się z nią nie rozstaniesz..."

Winnica 4 maja

16. Znajdziemy czas i okulary

III Niedziela Wielkanocna, A, Dz 2, 14. 22-28; Ps 16 (15), 1-2a i 5. 7-11 1 P 1, 17-21; por Łk 24, 32; Łk 24, 13-35; Niedziela Biblijna.

Wielokrotnie i na różne sposoby przekonywałem was do czytania Pisma Świętego. I cieszyłem się, gdy w poszczególnych przypadkach byłem w tym skuteczny. Jeszcze bardziej się cieszyłem, gdy nie tylko kogoś przekonałem, ale pomogłem znaleźć metodę w jaki sposób Biblię czytać - choćby w katechezie dorosłych czy w przygotowaniu do bierzmowania wprowadzając w metodę modlitewnego czytania Pisma Świętego - lectio divina.

Wiem jednak, że wiele jest jeszcze do zrobienia. Wiem, że wielu moich parafian Pisma Świętego nie czyta - bo ma obawy, bo nie wie jak, bo mało czasu, bo słabe okulary.

Winnica 20 kwietnia

15. Przyjacielu, po coś przyszedł

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, Dz 10,34a.37-43; Ps 118,1-2.16-17.22-23; Kol 3,1-4 lub 1 Kor 5,6b-8; sekwencja: 1 Kor 5,7b-8a; J 20,1-9;

Jak zwykle w Wielkanoc polskie kościoły bardziej niż zwykle wypełniają się ludźmi. Nie inaczej jest i u nas. Świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - to centrum i fundament naszej wiary. Chciałbym to świąteczne kazanie rozpocząć od postawienia pewnego pytania. Brzmi ono: "Przyjacielu, po coś przyszedł?" (Mt 26,50) Jest to pytanie wzięte z opisu Męki Pańskiej w relacji Mateusza. Jest to pytanie, które zadał Jezus Judaszowi, gdy ten przyszedł do ogrodu oliwnego i pocałunkiem wydał Jezusa.

Nie, nie uważam nikogo za zdrajcę, gdy dzisiaj wszystkim stawiam to pytanie: Przyjacielu drogi, po coś dzisiaj przyszedł do kościoła?

Jest to jednak ważne pytanie, bo szuka ono motywów, przyczyn naszej obecności w kościele. A te mogą być różne.

Mława, 5 kwietnia 2007

14. Pocałunki Boga

Msza Wieczerzy Pańskiej, J 13,1-15

Siostry i bracia!

Wielki Bóg na niebiosach postanowił przyjąć ludzką naturę i stać się człowiekiem. Czyni to z miłości, by być bliżej ludzi, by tego człowieka, którego stworzył odkupić teraz z jego grzechów. Było to jednak mało dla Boga. Dlatego Bóg wstaje od wieczerzy i zdejmuje szaty, i przepasuje się ręcznikiem. Było to jednak mało, więc Bóg klęka wobec swoich uczniów i umywa im nogi. Czyni to, co w domu czynił ostatni z niewolników.

Winnica 17 kwietnia

13. Znalazłem Dawida

Msza Wieczerzy Pańskiej, Wj 12,1-8.11-14; Ps 116,12-13.15-18; 1Kor 11,23-26; J 13,34; J 13,1-15;

Człowieka kształtuje życie. To, czego doświadcza, to, kogo spotyka, to, co słyszy i widzi kształtuje jego charakter i rozumienie świata. Nie dzieje się to jednak w ten sposób, że człowiek jest bezwolny a życie pisze po nim to co chce, jak kreda po tablicy. Mogą być takie chwile - zwłaszcza traumatyczne doświadczenia, wypadki, ale generalnie to my sami "zapisujemy notatki" z tych naszych doświadczeń.

Można to zilustrować przykładem uczniów Jezusa. Jednego mieli przez trzy lata nauczyciela, ale jak różne były lekcje, które wzięli. Jeden chciał wsadzać palce w miejsce gwoździ, drugi się zaparł, choć potem zapłakał. Jeszcze inny wytrwał do końca pod krzyżem. Był wreszcie taki, który zdradził i powiesił się.

środa, 10 lipiec 2010

12. Apel - Wskrzeszenie Łazarza

J 11, 1. 3. 17. 20-27. 32-44

1. Gdy przyjrzymy się zmianom zachodzącym w historii dostrzec możemy wielkie zróżnicowanie ludzkich ocen swoich zdolności i mocy. Człowiek pierwotny żył w nieustannym poczuciu zagrożenia, lękał się dzikich zwierząt, lękał się głodu, lękał się zjawisk atmosferycznych Nie potrafił wpłynąć na świat, który go otaczał a jeśli nawet wpływał, to dzięki jego prymitywnym narzędziom był to wpływ niewielki.

2. Zupełnie inaczej sprawa wygląda dzisiaj. Ludzka stopa dotknęła księżyca. Sondy kosmiczne wyleciały już poza nasz układ słoneczny. Zgłębione zostają struktury atomu. Człowiek pokonuje bariery komunikacyjne i informacyjne.

środa, 10 lipiec 2010

11. Wskrzeszenie Łazarza

Młodzież - Przyjaźń

1. Bóg w swych stwórczych zamiarach postanowił stworzyć człowieka jako istotę społeczną - potrzebującą bliskiej relacji z osobą do siebie podobną. Ta zasada - program wyrażona jest w słowach Boga umieszczonych w Księdze Rodzaju: "Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam". W zasadniczym rozumieniu chodzi tu o więzi oblubieńcze, więzi miłości między kobietą i mężczyzną. Ale w rozumieniu szerszym można te słowa odnieść do wszelkich międzyludzkich relacji: "Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam".

2. I tak to już zostało wpisane w najgłębszą ludzką naturę, że człowiek żyje obok człowieka. Rodzi się w rodzinie, wyrasta z niej by założyć własną rodzinę. Człowiek potrzebuje człowieka, potrzebuje jego opieki, nauki, pracy. Wszyscy są sobie potrzebni, wszyscy są od siebie zależni. Nikt nie jest samotną wyspą. Dopóki bić będzie w piersi ludzkie serce, człowiek ciągnąć będzie do człowieka.

Winnica 23 marca

10. Nie mam męża

III Niedziela Wielkiego Postu, A, Wj 17,3-7; Ps 95,1-2.6-9; Rz 5,1-2.5-8; J 4,42.15; J 4,5-42;

Wielu ludzi nie chodzi do kościoła wcale, wielu zagląda do niego okazjonalnie. Powód nieobecności może być różny. Może to być niewiara, może to być choroba, może to być lenistwo. A czy miłość Boga może być powodem tego, że nie idzie się do kościoła? Choć to może zaskakujące, ale może tak być, jeśli do miłości Boga dołączymy poplątane życie.

Przed kilku laty rozmawiałem z kobietą, która składała świadectwo swojej wiary. Mówiła o swojej modlitwie, o tym jak każdego dnia sięga po Biblię. Mówiła też o tym, że nie chodzi do kościoła, bo jej serce nie może wytrzymać tęsknoty za Bogiem, którego nie może przyjąć w Komunii Świętej. Poplątało się jej życie, związała się z mężczyzną, z którym nie mogła zawrzeć sakramentalnego związku małżeńskiego. Kocha Boga i cierpi.

Sprzeciwiam się zasadniczo i stanowczo związkom niesakramentalnym. To chyba jasne. Czy chcecie jednak wiedzieć dlaczego? Odsuńmy na chwilę naukę Kościoła, kanony i paragrafy, prawo i przepisy. Jestem przeciwny związkom niesakramentalnym, bo widzę ile cierpienia to niesie. Nie chcę, by ludzie cierpieli, dlatego wołam - nie plączcie sobie życia.

Winnica 5 marca.

9. Prawdziwa pokuta, prawdziwe nawrócenie

Środa Popielcowa, Jl 2,12-18; Ps 51,3-6.12-14.17; 2 Kor 5,20-6,3; Jl 2,13; Mt 6,1-6.16-18;

Kolejna środa popielcowa w naszym życiu wzywa nas do nawrócenia: "Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem." (Jl 2,12b) "Nawróćcie się do Pana Boga waszego!" (Jl 2,13b) "Przepuść, Panie, ludowi Twojemu" (Jl 2,17b) "Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość." (Ps 51,3) "W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem." (2Kor 5,20c) "Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia." (2Kor 6,2cd)

Kolejny fiolet w naszym życiu, kolejny popiół na głowie, droga krzyżowa, gorzkie żale, rekolekcje. Czy zmieni to coś w naszym życiu? Taką mamy nadzieję, ale to nie jest takie proste.

Winnica 2 marca

8. Krew małpy i świni

VIII Niedziela Zwykła, A, Iz 49,14-15; Ps 62,2-3.6-9; 1 Kor 4,1-5; Mt 6,33; Mt 6,24-34; Msza Święta dla środowisk trzeźwościowych.

Gdy Bóg stwarzał świat, wszystko co stworzył było dobre. "[Bóg] rzekł: Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona. I stało się tak. Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci." (Rdz 1,11-13)

Wśród roślin zielonych była też winorośl. Biblia mówi, że pierwszym, który zaczął uprawiać winorośl był Noe: "Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę." (Rdz 9,20) A zaraz następny werset opisuje jak Noe stał się pierwszą ofiarą pijaństwa: "Gdy potem [Noe] napił się wina, odurzył się [nim] i leżał nagi w swym namiocie." (Rdz 9,21) Jak to jest - przecież wszystko miało być dobre - winorośl także!

Winnica, 13 lutego (2011 roku.)

7. Głosimy mądrość między doskonałymi

VI Niedziela zwykła, A; Syr 15,15-20; Ps 119,1-2.4-5.17-18.33-34; 1 Kor 2,6-10; Mt 5,17-37;

Aż trudno uwierzyć ile w naszym polskim języku jest słów wziętych z greki i hebrajskiego. A ile jest imion? Rafał, Gabriel, Michał, Elżbieta, Anna - to z hebrajskiego. Zosia, Barbara, Agata, Filip, Irena, Katarzyna to imiona, które mają swój grecki rodowód. Dziś szczególnie chciałbym uśmiechnąć się do wszystkich Zoś, bo o Zosiach było dzisiejsze drugie czytanie. Zosia pochodzi od greckiego słowa sophia oznaczającego mądrość.

Fragment Pierwszego Listu do Koryntian zaczyna się od słów: "Głosimy mądrość między doskonałymi". (1Kor 2,6a) Zastanówmy się nad tą mądrością. Mądrością, która jest inna od mądrości świata, mądrością która pochodzi od Boga. (1Kor 2,6-8) Paweł pisze o mądrości między doskonałymi. Może sugerować to jakieś szczególne wybraństwo, wyjątkowość. Nie jest to jednak mądrość wyjątkowa, niespotykana. Greckie słowo ??????? (teleios) oznacza kogoś dojrzałego, w pełni rozwiniętego. W ten sposób, tu w kościele, większość z nas jest doskonałych, bo jesteśmy po prostu dorośli.

Winnica 9 lutego

6. Nie wystarczy czytać o Bogu

V Niedziela Zwykła, A, Iz 58,7-10; Ps 112,4-9; 1 Kor 2,1-5; J 8,12b; Mt 5,13-16;

W ostatnich dniach bp Dajczak w rozmowie z KAI powiedział, że "nie chodzi tylko o to, by ludzie słyszeli o Bogu, ale by Go doświadczyli." Biskup w tej wypowiedzi dotknął istoty rzeczy. Mianowicie wiara to nie jest teoria, ale praktyka. W wierze nie chodzi o to by tylko coś wiedzieć, ale by coś przeżyć.

Ta wypowiedź jest dobrym wprowadzeniem do pewnego wersetu z dzisiejszej liturgii słowa. Apostoł Paweł chce, mamy to w drugim czytaniu, "aby wiara (...) [Koryntian] opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej." (1Kor 2,5) Oczywiście chodzi nie tylko o wiarę Kościoła w Koryncie, ale wiarę nas wszystkich. O czym mówi ten werset? Otóż wiara musi mieć swoje oparcie. Jest to rodzaj fundamentu czy też kamienia węgielnego. Jest to coś, co podtrzymuje wiarę. Bez tego wiara się załamuje. Tym czymś jest doświadczenie mocy Bożej.

Winnica 2 lutego.

5. Upadek i powstanie

Ofiarowanie Pańskie, Ml 3,1-4; Ps 24,7-10; Hbr 2,14-18; Łk 2,32; Łk 2,22-40; Msza Święta dla środowisk trzeźwościowych.

Gdy starzec Symeon wziął w świątyni jerozolimskiej Dziecię Jezus w swoje objęcia, wśród wielu proroctw wypowiedział i te: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą." (Łk 2,34b)

Czytając ten tekst można sądzić, że osoba Jezusa - jego pojawienie się, działalność, nauka spowoduje podział wśród ludzi. Jedni będą Jezusem zafascynowani, pójdą drogą, którą on wskazuje. Inni natomiast zlekceważą albo wykpią. Dla jednych zatem będzie to powstanie a dla innych upadek.

Winnica 26 stycznia

4. Wiara to nie tatarski jasyr

II Niedziela Zwykła, A, Iz 8,23b-9,3; Ps 27,1.4.13-14; 1 Kor 1,10-13.17; Mt 4,23; Mt 4,12-23;

W czasie tegorocznej kolędy w każdym domu zostawialiśmy małą książeczkę zatytułowaną: "Religia - wolność czy zniewolenie?" Zachęcaliśmy do jej przeczytania i zastanowienia się nad jej treścią. Jedni zapewne to zrobili. Inni nie. Ci, którzy przeczytali zrobili dobrze. Ci, którzy nie przeczytali a mogli przeczytać zrobili źle.

I nie chodzi mi tutaj o to, że nie przeczytano książeczki, której jestem autorem. Nie chodzi mi o jakiś uszczerbek na moim honorze. Jeśli mówię o tym, że nie przeczytanie książki, gdy nic nie stało na przeszkodzie, jest złe, to chodzi mi o to, że tak często zaniedbujemy refleksję nad naszą wiarą.

Nie chodziło mi o to, by ktokolwiek zaczął wierzyć w to, co napisane jest w tej książeczce. Tak możemy odnosić się tylko do Biblii. Chodziło mi o to, by pomyśleć, by zastanowić się nad tym w co, w Kogo i jak wierzymy.

Winnica 12 stycznia

3. Otworzył oczy niewidomym

Niedziela Chrztu Pańskiego, A, Iz 42,1-4.6-7; Ps 29,1-4.9b-10 ; Dz 10,34-38; Mk 9,6; Mt 3,13-17;

Wśród zadań Sługi Pańskiego, z proroctwa Izajasza, jest otwieranie oczu niewidomym (por. Iz 42,7a). Jest powiedziane dokładnie tak: "Abyś otworzył oczy niewidomym, ażebyś z zamknięcia wypuścił jeńców, z więzienia tych, co mieszkają w ciemności." (Iz 42,7a) Jest to potrójne opisanie tej samej rzeczywistości - chore oczy niewidomych sprowadzają ciemność a ciemność to więzienie, to niewola. Otwarcie zaś oczu rozprasza ciemności. Światło w ciemności otwiera więzienie.

Winnica 5 stycznia

2. Kto przy nas stoi?

II niedziela po Narodzeniu Pańskim, Syr 24,1-2.8-12; Ps 147,12-15.19-20; Ef 1,3-6,15-18; 1 Tm 3,16; J 1,1-18; Msza Święta dla środowisk trzeźwościowych.

Drogą jedzie samochód. Jak go skutecznie zatrzymać? Można postawić mur, o który się rozbije lub wykopać dół do którego wpadnie. Można rozwinąć kolczatkę, by podziurawić opony. Można wreszcie wystrzelić rakietę przeciwczołgową - wtedy samochód nie tylko przestanie jechać ale nawet przestanie w ogóle być. We wszystkich tych przypadkach zastosowano siłowe rozwiązania. Można jednak zatrzymać samochód inaczej. Policjant z drogówki machnie lizakiem a kierowca daje po hamulcach i posłusznie zjeżdża do boku.

Policjant pokazał tylko plastikowy lizak a ten okazał się skuteczny. Skąd taka siła w lizaku? W tym przypadku też użyto siły, ale była to inna siła - to była siła autorytetu. Policjant miał prawo to zrobić a kierowca wiedział, że gdy nie posłucha będzie miał na karku wszystkie patrole z włączonymi kogutami a gdy nie odpuści ucieczki może doczekać się nawet strzelaniny. Lepiej więc zjechać do boku.

Dwa rodzaje mocy - moc siły i moc autorytetu.

Winnica 1 stycznia

1. Wojna i pokój

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi, Lb 6,22-27; Ps 67,2-3.5.8; Ga 4,4-7; Hbr 1,1-2; Łk 2,16-21;

W proroctwie Izajasza zapowiadany mesjasz - zbawiciel określony jest mianem księcia pokoju: "Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju." (Iz 9,5) I wypełnia się to proroctwo w narodzinach Jezusa: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania." (Łk 2,14) Książę pokoju chce dać ziemi pokój. Gdy Jezus rozpoczyna swoje nauczanie błogosławi czyniących pokój: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi." (Mt 5,9) Potem naucza: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka." (J 14,27)

kazania z poprzednich lat

zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

serwis "POD PRĄD" * artykuły * kazania * kazania wideo *http://zpm.natan.pl


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:49 UT,
zachód słońca 17:26 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 101 dzień i 15 tydzień r.
do końca roku pozostało 264 dni
Imieniny obchodzą:
Filip, Leon, Marek
Twoje IP: 100.24.122.117
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018

Czytelnia 1

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
spis kazań roku 2014

49. Cztery rodzaje miłości
48. Rodzina jest najważniejsza... bo inaczej łomot
47. Stajenka otwiera drzwi
46. Parafia w ogniu
45. Słowo z mocą
44. Król... pasterz i wódz...
43. Nie zawijaj wiary w chusteczce
42. Co jest potrzebne naszym zmarłym?
41. Droga Boża
40. Trud miłości
39. Historia dziurami mierzona
38. Prawdziwy wróg Kościoła
37. Zbudujemy dom
36. Inne myślenie
35. Wywyższony
34. Miecze na lemiesze
33. Wielka jest twoja wiara
32. Pilnuj swojej ręki
31. Ośmiel się
30. Co cię pociąga?
29. Sztuczna choinka na metalowym stojaku
28. Szukaj spichlerza
27. Walcz o Słowo!
26. Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twe dzieła
25. Tajemnica Piotra i Pawła
24. Stworzeni na obraz Tajemnicy
23. Paraklet
22. Wszyscy razem - efekt borowika
21. Mali świadkowie - tylko wideo
20. Odpowiedzialność
19. Tragedia Posejdona
18. Ciągle to samo kazanie
17. Będziesz Biblię czytał nieustannie
16. Znajdziemy czas i okulary
15. Przyjacielu, po coś przyszedł
14. Pocałunki Boga
13. Znalazłem Dawida
12. Apel - Wskrzeszenie Łazarza
11. Wskrzeszenie Łazarza, Młodzież-Przyjaźń
10. Nie mam męża
9. Prawdziwa pokuta, prawdziwe nawrócenie
8. Krew małpy i świni
7. Głosimy mądrość między doskonałymi
6. Nie wystarczy czytać o Bogu
5. Upadek i powstanie
4. Wiara to nie tatarski jasyr
3. Otworzył oczy niewidomym
2. Kto przy nas stoi?
1. Wojna i pokój

kazania z poprzednich lat
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II