W serwisie "Pod Prąd" dostępnym pod adresem http://zpm.natan.pl nasz sąsiad, proboszcz z Winnicy, ks. dr Zbigniew Paweł Maciejewski umieszcza swoje kazania. Pewnego razu udało mi się słyszeć jedno z nich i od tego czasu jestem pod ich wrażeniem. Pod wrażeniem ich głębi, ich prostoty, trafności spostrzeżeń, mówienia bez ogródek, prosto z mostu tak do wiernych jak i do kapłanów. A przede wszystkim jestem pod wrażeniem zaangażowania w pracę apostolską tego Księdza.


Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tym skromnym wyborem kazań ks. Maciejewskiego na naszej stronie i do skorzystania ze strony ich autora. Jest tam w sumie ponad 200 kazań, rekolekcji i misji. Ale zachęcam nie tylko do ich przeczytania, ale do przejęcia się nimi, do zastosowania ich w swoim życiu. Nie ma w nich nic nowego. Są tam Słowa Pisma świętego, Słowa Jezusa Chrystusa, Słowa Boga. Mam nadzieję jednak, że słowa te potrafią nami wstrząsnąć, że się wreszcie przebudzimy i że weźmiemy je na poważnie. Zacznijmy już teraz. Oby nie było za późno.


zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


kazania z poprzednich lat

Kazania 2015 r.


63.jpg

Winnica 27 grudnia 2015

63. Najważniejszy jest czas

Kazanie dla dzieci – Święto Świętej Rodziny - Łk 2,41-52

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go.

62.jpg

Winnica 27 grudnia 2015 roku.

62. Czas to miłość

Niedziela Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa; Syr 3,2-6. 12-14; Ps 128 (127),1-2.3.4-5; Kol 3,12-21; Łk 2,41-52;

Gdy przedszkolaki wrócą do przedszkola będą się przechwalać tym, co znaleźli pod choinką. Nieco starsi zapewne też. Lubią dostawać prezenty. My zapewne też. Czasami z prezentami jest kłopot – co wybrać i jak trafić, by uniknąć syndromu swetra z reniferem.

Co prawda jest już po Wigilii, ale sprzedam teraz wszystkim pomysł na najlepszy prezent świąteczny. Przyda się na przyszły rok a tak naprawdę na każdy dzień. I powiem bardzo prosto – najlepszy prezent to czas. A dokładnie ty sam dawany innym – w czasie. Ktoś powiedział, że czas to pieniądz. Zapewne miał rację. Jednak jeszcze prawdziwsze jest hasło – czas to miłość.

Spytaj się swojego dziecka czy woli lalkę czy ciebie? Wybierze ciebie – zabawę z tobą, bycie z tobą, pracę z tobą. Chyba, że do reszty się już popsuło między tobą a dzieckiem. Wtedy lepiej nie pytaj.

61.jpg

Winnica 26 grudnia 2015

61. Narodziny dla nieba

Kazanie dla dzieci – Święto Świętego Szczepana - Mt 10,17-20

Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was.

Dzisiaj obchodzimy święto św. Szczepana. Kim on był?

60.jpg

Winnica 25 grudnia 2015

60. Najważniejsze Słowo

Kazanie dla dzieci – Boże Narodzenie - J 1,1-4a,14a

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi,... A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.

Nasze ludzkie słowa mają dużą moc. Słowem można kogoś skrzywdzić – tak, że aż zapłacze. Można też pocieszyć – tak, że przez łzy błyśnie uśmiech. Nie może jednak nasze słowo stworzyć coś z niczego.

59.jpg

Winnica 25 grudnia 2015 roku.

59. Ruiny śpiewają

Boże Narodzenie, Msza w dzień; Iz 52,7-10; Ps 98,1-6; Hbr 1,1-6; J 1,1-18;

W Słowie Bożym dużo dzisiaj gwaru, hałasu, decybeli, śpiewu, krzyku, radości.

Pierwsze czytanie: „ogłasza”, „zwiastuje”, „obwieszcza”, „mówi”, „strażnicy podnoszą głos”, „wznoszą okrzyki radosne”.

Psalm: „zabrzmijcie radosnym śpiewaniem”, „śpiewajcie Panu pieśń nową”, „wołaj z radości”, „cieszcie się”, „weselcie i grajcie”, „śpiewajcie Panu przy wtórze cytry”, „przy harfie”, „przy trąbach”, „przy rogu”, „radujcie się”.

Drugie czytanie jest może bardziej stonowane, ale też w nim mowa o przemawianiu i głoszeniu: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.” (Hbr 1,1-2a)

Dodać można, że nie zawsze to prorockie przemawianie było grzeczne. Często był to krzyk pełen mocy.

A cała Ewangelia to ewangelia o Słowie i Janie Chrzcicielu, który „daje o Nim [o Jezusie] świadectwo i głośno woła”.

Wszystko jest bardzo podniosłe i radosne. I dobrze współgra z charakterem świąt Bożego Narodzenia.

Czy można sobie wyobrazić święta przeżyte po cichu? Czy można sobie wyobrazić pasterkę i wszystkie Msze Święte recytowane, bez śpiewu kolęd, bez organów?

Dziwne to by były święta.

58.jpg

Winnica 20 grudnia 2015

58. Najważniejszy prezent

Kazanie dla dzieci – 4 niedziela adwentu C - Łk 1,39-45

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.

Gdy przychodzimy w adwencie do kościoła i widzimy przed ołtarzem cztery zapalone świece to wiemy, że już blisko Boże Narodzenie. A jak blisko jest Boże Narodzenie to znaczy, że choinka a pod choinką prezenty.

57.jpg

Winnica 20 grudnia 2015 roku.

57. Którego wilka karmisz?

IV niedziela Adwentu, C; Mi 5,1-4a; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Hbr 10,5-10; Łk 1,38; Łk 1,39-45;

Dzisiaj w liturgii słowa jest sporo miejsca na temat naszej parafii. W psalmie responsoryjnym słyszeliśmy: „Powróć, Boże Zastępów, wejrzyj z nieba, spójrz i nawiedź tę winorośl. I chroń to, co zasadziła Twoja prawica, latorośl, którą umocniłeś dla siebie.” (Ps 80,15-16) Jest to Słowo, które mówi o Bożym działaniu, o tęsknocie za tym działaniem: Psalmista woła: Powróć, wejrzyj, spójrz, nawiedź, chroń to co umocniłeś.

Być może podobne uczucia rodzą się w nas, gdy myślimy o naszej parafii. Chcielibyśmy doświadczyć tutaj podobnych rzeczy. Chcielibyśmy nawiedzenia Winnicy przez Boga.

Tylko czy jest ono potrzebne? Przecież nie jest tak, że ludzie odwracają się tutaj od Kościoła. Każde dziecko jest ochrzczone. Gdy gdzieś jest przypadek, że tak nie jest, jest absolutny wyjątek i wywołuje to głosy oburzenia. Młodzi, choć czasem po slalomie gigancie, ale jednak dochodzą do ołtarza. Gdy ktoś tutaj umiera, to jednak bliscy idą do księdza. W niedzielę kościół pięć razy zapełnia się ludźmi. W święta tłumy, w czasie rekolekcji spowiednicy mają co robić.

Czy zatem Winnica potrzebuje nawrócenia? Czy potrzebuje Bożego nawiedzenia?

56.jpg

56. Daję tylko link do filmu

55.jpg

Winnica 13 grudnia 2015

55. Jak żyć?

Kazanie dla dzieci – 3 niedziela adwentu C - Łk 3:10-16

Pytały go tłumy: Cóż więc mamy czynić? On im odpowiadał: Kto ma dwie suknie, niech [jedną] da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni. Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali go: Nauczycielu, co mamy czynić? On im odpowiadał: Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono. Pytali go też i żołnierze: A my, co mamy czynić? On im odpowiadał: Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie.

Wielkim poprzednikiem Pana Jezusa był Jan Chrzciciel. Jan Chrzciciel był wysłannikiem Pana Boga, żył na pustyni, daleko od ludzi, ale ludzie dowiedzieli się szybko, że jest kimś niezwykłym i przychodzili do niego z całego kraju. A nawet z zagranicy. Przychodzili do niego i pytali: „Jak żyć?”

54.jpg

Winnica 29 listopada 2015 roku.

54. Daj mi poznać, Twoje drogi, Panie

I niedziela Adwentu; Jr 33,14-16; Ps 25,4-5.8-10.14; 1 Tes 3,12-4,2; Ps 85,8; Łk 21,25-28.34-36;

Kto to był chłop pańszczyźniany? Był to ktoś taki, przypisany do jakiegoś pana, który ileś tam dniówek musiał w roku pracować na polu pana. Pokornie podporządkowywał się temu prawu – specjalnie nie miał wyjścia. Jednak, gdy pan zmuszał go do pracy ponad wyznaczoną pańszczyznę to chłop buntował się – czy to skrycie, czy otwarcie.

Dlaczego o tym mówię? Otóż dlatego, że zależy mi bardzo, by nikt z nas nie był pańszczyźnianym chłopem. Nie był pańszczyźnianym chłopem w odniesieniu do kościoła. Niedzielna Msza Święta – no trudno, rekolekcje – no trudno. Jak trzeba to trzeba. Gdy jednak słyszy taki ktoś o kolejnych rekolekcjach to rodzi się bunt – znowu jakieś rekolekcje, no bez przesady, ile można!

53.jpg

Winnica 26 listopada 2015 roku

53. Najpierw musi przyjść Damaszek

Czwartek XXIV Tygodnia Zwykłego, rok I; Dn 6,12-28; Dn 3,71-76; Łk 21,28; Łk 21,20-28; Wieczernik Winnicki.

Daniel w jaskini lwów to piękna historia wierności Bogu. Oto prorok Daniel, wbrew wszystkiemu i wbrew wszystkim nie słucha nakazu króla, sprzeciwia się prawom, które poniewierają jego religią i odważnie staje wobec konsekwencji. Nie zmienia swych decyzji nawet w perspektywie śmierci – tym było wrzucenie do jaskini pełnej lwów. I piękna puenta tej historii. Oto prorok zostaje uratowany, nagrodzony za swoją wierność. Wychodzi rankiem z jaskini bez jednego draśnięcia. Bóg go ocalił.

52.jpg

Winnica 22 listopada 2015

52. Jezus jest Królem

Kazanie dla dzieci – 34 niedziela zwykła B, Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata - J 18,33b-37

[Piłat] rzekł do Niego: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu.

Dzisiaj Jezus w Ewangelii, w najmądrzejszej książce świata, mówi coś bardzo ważnego o sobie. Mówi, że jest królem.

51.jpg

Winnica 15 listopada 2015

51. Nie bój się końca świata

Kazanie dla dzieci – 33 niedziela zwykła B - Mk 13,24-27

W owe dni, po tym ucisku, słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. (BT)

Pan Jezus żył na ziemi bardzo dawno – nawet dziadkowie waszych dziadków tego nie pamiętają. Żył wśród ludzi, nauczał ich jak mają żyć, uzdrawiał chorych, wzywał wszystkich do nawrócenia. Jedni go kochali, ale inni nienawidzili. Ci źli pojmali Pana Jezusa, niesprawiedliwie osądzili i ukrzyżowali.

50.jpg

Winnica 01 listopada 2015 roku.

50. Czy coś się zmienia w twoim życiu?

Uroczystość Wszystkich Świętych; Ap 7,2-4.9-14; Ps 24,1-6; 1 J 3,1-3; Mt 11,28; Mt 5,1-12a;

Ten rok dla naszej parafii był (i jest, bo trwa jeszcze) bardzo bogaty w różne wydarzenia religijne.

Przypomnę – w styczniu dla części parafii były to rekolekcje w Popowie. Potem, w Wielkim Poście, dni spowiedzi, które tak naprawdę były trzydniowymi, wiekopostnymi rekolekcjami. Potem peregrynacja obrazu „Jezus z przyjacielem”. Było to bezpośrednie przygotowanie do misji. Potem wreszcie, w maju, same misje ewangelizacyjne – od niedzieli do niedzieli. Od września przeżywamy nasze Wieczerniki Winnickie.

Gdybym zapytał o wrażenia i przeżycia związane z tymi wydarzeniami zapewne usłyszałbym wiele pięknych świadectw.

49.jpg

Winnica 18 października 2015 roku.

18 października 2015

49. Jaką masz prośbę do Jezusa?

Kazanie dla dzieci – 29 niedziela zwykła B Mk 10,35-45

Wtedy podeszli do Niego [Jezusa] synowie Zebedeusza, Jakub i Jan, i rzekli: Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy. [Jezus] On ich zapytał: Co chcecie, żebym wam uczynił? Rzekli Mu: Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie. Jezus im odparł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony? Odpowiedzieli Mu: Możemy. Lecz Jezus rzekł do nich: Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których zostało przygotowane.

Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu. (BT)

Dzisiaj na kazaniu zastanowimy się o co należy prosić Pana Jezusa.

48.jpg

Winnica 18 października 2015 roku.

48. Sługa i sługus

XXIX niedziela zwykła, B; Iz 53,10-11; Ps 33,4-5.18-20.22; Hbr 4,14-16; Mk 10,45; Mk 10,35-45;

Film o Atylli – starożytnym wodzu Hunów – rozpoczyna się od tego jak babcia opowiada dziesięcioletniemu Atylli legendę o królu, który ma zjednoczyć wszystkich Hunów. Mówi o nim tak: „Nie uklęknie przed nikim a wszyscy klękną przed nim.”

Wkrótce przychodzi moment próby – na wioskę napada sąsiednie plemię, mieszkańcy są wycięci a Atylla złapany. Wódz napastników mówi do chłopca: „Jestem teraz twoim Panem. Uklęknij. Klękaj, a może będziesz żyć jako mój niewolnik.” Jeden z wojowników strzela do chłopca z łuku. Strzała wbija się tuż przy stopie dziesięciolatka. Chłopiec wyrywa strzałę, grotem rani konia, który się płoszy i zrzuca jeźdźca. Mały Atylla dosiada go i ucieka. Wkrótce spotyka dziewczynę, która przekazuje mu swoja wizję. Wskazując na niego mówi: „Wczoraj narodził się król.” Chłopiec zaprzecza i mówi: „Urodziłem się dziesięć lat temu.” I słyszy w odpowiedzi: „Nie, urodziłeś się wczoraj. W stepie.”

47.jpg

Winnica 11 października 2015

47. Jak zdobyć skarb w niebie?

Kazanie dla dzieci – 28 niedziela zwykła B - Mk 10,17-21

Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed [Jezusem] Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę. On Mu rzekł: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości. Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną. (BT)

Kazanie będzie o tym jak żyć wiecznie i nigdy nie umrzeć.

Nie tylko małe dzieci boją się śmierci. Dorośli także. Słyszymy o wypadkach na drodze, gdzie ktoś ginął. Albo ktoś zły podłożył bombę. Albo ktoś ciężko zachorował i umarł. Albo ktoś żył długo, bardzo długo, 120 lat, ale przyszedł wreszcie czas i umarł. Czy trzeba się bać śmierci?

46.jpg

Winnica 4 października 2015 roku.

46. Jak zostać królem?

Kazanie dla dzieci – 27 niedziela zwykła B

(Mk 10,13-16) Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je. (BT)

Dzisiejsze kazanie będzie o tym jak zostać królem.

Czy ktoś z was chciałby być królem? Mieć swoje królestwo?

Kto by nie chciał. To bardzo piękna rzecz mieć królestwo i być królem.

45.jpg

Winnica 4 października 2015 roku.

45. Każdy mężczyzna sadzi winnicę

XXVII niedziela zwykła, B; Rdz 2,18-24; Ps 128,1-6; Hbr 2,9-11; 1 J 4,12; Mk 10,2-16;

Dla zrozumienia dzisiejszych czytań potrzebna jest mała lekcja języka hebrajskiego. Proszę się jednak nie bać, lekcja będzie malutka, tak, że mogę jej udzielić nawet ja, który… nie znam hebrajskiego.

Chodzi o zdanie z pierwszego czytania: „Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta.” (Rdz 2,23b) Co to za wynikanie, co to za argument, że skoro została wzięta z mężczyzny to ma zwać się niewiastą.

Tego kompletnie nie słychać w języku polskim. Słychać jednak doskonale w hebrajskim. Powtórzę raz jeszcze zdanie, ale zamiast niewiasty i mężczyzny wstawię hebrajskie rzeczowniki. Będzie to brzmiało tak: „Ta będzie się zwała ISZA, bo ta z ISZ została wzięta.” I tu się sprawa wyjaśnia i staje się logiczna. Skoro wzięła sie z ISZ to będzie ISZA.

44.jpg

Winnica 24 września 2015 roku.

44. Budowanie świątyni

Wieczernik Winnicki. Czwartek XXV Tygodnia Zwykłego, rok I; Ag 1,1-8; Ps 149,1-6.9; J14,6; Łk 9,7-9;

W Księdze Proroka Izajasza czytamy: „Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko! Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.” (Iz 55,6-7)

Jest czwartek, jest wieczór. Polska je kolacje, ogląda wiadomości, przygotowuje obiad na jutro, coś sprząta, pilnuje czy dzieci spakowały tornistry, może odpoczywa.

Nie ma nic nagannego w tych czynnościach, ale wy zrezygnowaliście z tego wszystkiego, by przyjść dzisiaj do kościoła na pierwszy Wieczernik Winnicki. Może dlatego, by (jak mówi Izajasz) „szukać Pana” i „wzywać Go”? Może dlatego, że niespokojne jest serce twoje?

43.jpg

Winnica 20 września 2015 roku.

43. Kochaj jak Jezus – kazanie dla dzieci (i ich rodziców)

Kazanie dla dzieci – 25 niedziela zwykła B

(Mr 9:36-37) Potem [Jezus] wziął dziecko, postawił je przed nimi [w środku] i objąwszy je ramionami, rzekł (…): Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje mnie, lecz Tego, który Mnie posłał. (BT)

Gdy czytamy Biblię – najmądrzejszą książkę świata – to tak jakby sam Bóg do nas przemawiał. Dlatego z uwagą trzeba tego słuchać.

42.jpg

Winnica 20 września 2015 roku.

42. Za ile sprzedałbyś swoje dziecko?

XXV Niedziela Zwykła, B; Mdr 2,12.17-20; Ps 54,3-6.8; Jk 3,16-4,3; 2 Tes 2,14; Mk 9,30-37;

Słyszy się czasem, że ktoś oferuje pieniądze, bo tak bardzo chce mieć dziecko. Czasem chce kupić to dziecko, które przychodzi na świat niechciane przez rodziców. Czasem nawet daje się pieniądze, by kobieta specjalnie zaszła w ciążę i urodziła dziecko klientowi.

Więc raz jeszcze pytam: za ile ty sprzedałbyś swoje dziecko?

41.jpg

Winnica 6 września 2015 roku.

41.Zacznij słyszeć, mówić… i widzieć

Kazanie dla dzieci – 23 niedziela zwykła B

(Mk 7,31-37) Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: Effatha, to znaczy: Otwórz się! Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. /Jezus/ przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę.

40.jpg

Winnica 6 września 2015 roku.

40. Bierzmowanie – jak się za to zabrać?

Bardzo wielu księży i katechetów paskudzi przygotowanie młodzieży do bierzmowania.

Zebrałem się kiedyś i napisałem tak:

Gdyby w niektórych parafiach w trybie natychmiastowym zaprzestać wszelkich przygotowań młodzieży do bierzmowania, zawiesić wszystkie spotkania, zrezygnować z realizacji wszystkich kurialnych czy synodalnych wskazań, oznaczałoby to znaczący wzrost poziomu duszpasterstwa młodzieży – przestano by szkodzić. A to już coś.

39.jpg

Winnica 6 września 2015 roku.

39. Effatha – daj sobie poślinić język

XXIII Niedziela Zwykła, B; Iz 35,4-7a; Ps 146,6c-10; Jk 2,1-5; Mt 4,23; Mk 7,31-37;

Czy chciałbyś, by ktoś ci plunął w twarz? Zapewne nie.

Gdyby jednak to plunięcie po oczach miało przynieść ci uzdrowienie z raka, uleczenie wrzodów, usunięcie katarakty, czy cokolwiek innego. Czy nawet chwilową ulgę w cierpieniu? Zgodziłbyś się?

To już inna sytuacja – powiesz. Wielu, choć może nie wszyscy, powiedzieliby – tak, przeżyję to, bo chcę być zdrowy.

38.jpg

Winnica, 23 sierpnia 2009 roku.

38. Rozstrzygnijcie dziś

XXI niedziela zwykła, Joz 24,1-2a.15-17.18b, Ps 34,2-3.16-17.18-19.20-21.22-23, Ef 5,21-32, J 6,63b.68b, J 6,54.60-69;

Czy kryzys jest czymś złym? Wydawać by się mogło, że tak. Od roku trąbią o tym media, eksperci omawiają idące w dół wskaźniki, ludzie tracą pieniądze, tracą pracę, drożeją kredyty, żyje się trudniej.

Kryzys jednak to nie jest wcale jednoznaczne w swej wymowie słowo. Do języka polskiego weszło, jak wiele wyrazów, z greki i oznacza wybór, rozpoznawanie, decydowanie, zmaganie się.

Zobaczmy, że nie ma w tym nic złego – przeciwnie – określenia te są jak najbardziej na miejscu. To wielka zaleta umieć dobrze wybierać. Wielka wartością jest umiejętność rozpoznawania. Biedny człowiek, który nigdy nie umie podjąć decyzji. I biedny słabeusz, który psychicznie „wysiada” przed każdą walką, nie umie się zmagać.

Kryzys dzięki któremu zdobywamy te cnoty jest błogosławieństwem. Choć to czasem dużo kosztuje.

37.jpg

Winnica 9 sierpnia 2015 roku.

37. Wstań i jedz

XIX Niedziela Zwykła, B; 1Krl 19,4-8; Ps 34,2-9; Ef 4,30-5,2; J 6,51; J 6,41-51;

To będzie bardzo proste kazanie. Jednocześnie bardzo ważne. Chciałbym, byś zapamiętał jedną myśl: żeby mieć siły, trzeba jeść. I chciałbym, byś odniósł tę myśl do Eucharystii, do Komunii Świętej.

Tak jak w cudowny sposób Bóg nakarmił proroka Eliasza, tak, że odsunął od niego pragnienie śmierci, dał pragnienie życia i siły potrzebne do dalekiej wędrówki, tak dzisiaj Bóg tobie chce dać chęć do życia i siły na każdy dzień.

Dzisiaj Bóg ma podobny sposób jak kiedyś – chce nakarmić człowieka. Wie, że ten ma siły, kto je. Tylko dzisiaj Bóg daje coś więcej niż podpłomyk i dzban wody. Dzisiaj Bóg daje siebie – swoje Ciało i swoją Krew.

36.jpg

Winnica, 1 sierpnia 2015

36. Czy depresję można leczyć spermą.

BLOG

Plemniki mają wpływ na żeńskie geny i zachowanie – Janusz Korwin-Mikke ma rację.

Trochę może będzie dziwny ten wpis, jak na księżowski blog, gdzie głównie są kazania, ale jego główna teza dziwna wcale być nie musi.

Czy pamiętacie moment, gdy Polska jak długa i szeroka śmiała się do rozpuku z twierdzenia Janusza Korwin-Mikkego, że plemniki mają wpływ na kobietę szerszy niż tylko ewentualne poczęcie dziecka. Kobieta przesiąka poglądami człowieka, z którym sypia. Ostatecznie (Natura czy Bóg – nie będziemy się spierać) nie po to tak skonstruował mężczyzn, by setki tysięcy plemników się marnowały; wnikają one w ciało kobiety i przerabiają ją na obraz i podobieństwo mężczyzny, do którego ona należy. Tak mówił. A ty co o tym myślisz?

A co powiesz, gdy powiem, że depresja u niektórych kobiet może być wyleczona spermą?

Niezależnie co myślisz chcę powiedzieć, że prawda nie musi mieć i często nie ma nic wspólnego z większością. Nie można jej przegłosować, unieważnić. Prawda nie przestaje być prawdą gdy zostaje zlekceważona i wyśmiana.

35.jpg

Winnica, 2 sierpnia 2009 roku.

35. Zwodnicze żądze

XVIII niedziela zwykła, B; Wj 16,2-4.12-15, Ps 78,3 i 4bc.23-24.25 i 54, Ef 4,17.20-24, Mt 4,4b, J 6,24-35;

Wyobraźmy sobie taką scenę. Do pewnej osoby podchodzi ktoś i się przedstawia: „Dzień dobry. Jestem szatan. Moje imię oznacza po hebrajsku przeciwnika i faktycznie jestem twoim przeciwnikiem. Nazywają mnie także diabeł, to po grecku oznacza rozwalanie i niszczenie i faktycznie przybyłem, by rozwalić i zniszczyć twoje życie.”

Następnie składa swoją ofertę: „Chciałbym podsunąć ci kilka pomysłów i propozycji, dzięki którym na trwale unieszczęśliwisz się. Będziesz cierpiał, będziesz samotny, stracisz sens życia a na koniec czeka cię śmierć i potępienie. Zgadzasz się?” Trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek się na to zgodzi. Kto z nas dobrowolnie zgodziłby się na propozycje zniszczenia jego życia?

34.jpg

Winnica, 26 lipca 2009 roku.

34. Bóg nie jest chłopcem na posyłki

XVII niedziela zwykła, B; 2 Krl 4,42-44, Ps 145,10-11.15-16.17-18, Ef 4,1-6, Łk 7,16, J 6,1-15;

Jak świat światem chłopcy oglądają się za dziewczynami a dziewczyny za chłopakami. Nawet więcej – dobierają się w pary a czasami nawet wiążą się więzami małżeńskimi. Upraszczając trochę sprawę można powiedzieć, że chłopak „bierze” dziewczynę po to, by ją kochać, albo po to, by ją wykorzystać. Dziewczyna zresztą też.

Mówiąc o wykorzystaniu nie chcę tego zawężać tylko do spraw seksu, bo wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Jeśli dziewczyna pokazuje się z chłopakiem tylko z tego względu, by koleżanki zzieleniały z zazdrości i by ona sama podbudowała swoje poczucie wartości faktem jaki „towar wyrwała”, to właśnie wykorzystuje chłopaka i traktuje go jak rzecz. Można zatem chłopaka (dziewczynę) kochać lub wykorzystywać. Nie chcę jednak mówić dziś o relacjach damsko-męskich, ale chcę mówić o Bogu.

33.jpg

33. Władza, sława, pieniądze i kobiety - synteza wszystkich pokus

W naszym płockim seminarium wisiał (może jeszcze wisi) drzeworyt przedstawiający poszczególne prośby Modlitwy Pańskiej.

Niezmiennie przykuwał moją uwagę. Szczególnie „Nie wódź nas na pokuszenie”.

Uważam, że jest to absolutnie genialna synteza wszystkich pokus.

32.jpg

Winnica, 11 lipca 2015

32. Papież Franciszek – Modlitwa pięciu palców

Dziękuję za podesłanie papieskiej metody pamiętania o tym za kogo mamy się modlić i w jakiej kolejności.

Kciuk jest palcem, który jest najbliżej ciebie. Zacznij więc modlitwę modląc się za tych, którzy są ci najbliżsi. Są to osoby, które najłatwiej sobie przypomnieć. Modlić się za tych, których kochamy to słodki obowiązek.

Sąsiedni palec jest palcem wskazującym. Pomódl się za tych, którzy wychowują kształcą i leczą. Oni potrzebują wsparcia i mądrości by prowadzić innych we właściwym kierunku. Niech stale będą obecni w twoich modlitwach.

Palec środkowy jest najwyższy z palców. Przypomina nam o naszych przywódcach, liderach, rządzących, tych, którzy mają władzę. Oni potrzebują Bożego kierownictwa.

Kolejny palec to palec serdeczny. Zaskakujące, ale jest naszym najsłabszym palcem. Przypomina nam on by modlić się za słabych, chorych, strapionych i obciążonych problemami. Oni potrzebują twojej modlitwy.

W końcu nasz mały palec, najmniejszy ze wszystkich. Powinien on przypominać ci o modlitwie za siebie samego. Kiedy zakończysz modlić się za cztery grupy wymienione wcześniej, twoje własne potrzeby ujrzysz we właściwej perspektywie i będziesz gotów by pomodlić się za siebie samego w sposób bardziej prawdziwy i skuteczny. Amen.

31.jpg

Winnica, 19 lipca 2009 roku.

31. Dobry Pasterz

XVI niedziela zwykła, B; Jr 23,1-6, Ps 23, Ef 2,13-18, Mk 6,30-34;
Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać. (Mk 6,34)

Główny motyw dzisiejszych czytań to „pasterz”. Bóg sam chce być pasterzem swojego ludu, chce jednocześnie dawać mu pasterzy z tego ludu wziętych, którzy będą pasterzować w Jego imieniu. Jednocześnie piętnuje złych pasterzy, którzy prowadzą owce do zguby i rozpraszają je. Ewangelia wreszcie objawia Jezusa jako Pasterza zdjętego litością nad wielkim tłumem.

Motyw Jezusa – Dobrego Pasterza jest często natchnieniem dla malarzy. Różny jest poziom tego malarstwa – czasem jest to dzieło sztuki, czasem solidne rzemiosło, czasem pospolity kicz. Niemniej można w tych działach zauważyć trzy sposoby przedstawiania Jezusa.

30.jpg

Winnica, 12 lipca 2009 roku

30. Czy mając wszystko warto zazdrościć?

XV niedziela zwykła, B; Am 7,12-15, Ps 85, Ef 1,3-14, Mk 6,7-13;
„Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.” (1Kor 2,9b)

Siostry i bracia!

W Księdze Rodzaju znajdujemy zapis jak synowie Adama – Kain i Abel – składają Bogu ofiarę. Ofiara Abla zostaje przyjęta a Kaina odrzucona. Powodem przyjęcia i odrzucenia nie jest to, co położono na ołtarzu, ani ile tego położono, ale to, co Bóg znajduje w sercach ofiarodawców. Bóg widział zło w sercu Kaina i dlatego odrzucił jego dar.

Przyjęcie ofiary Abla i odrzucenie Kaina to jednocześnie początek zazdrości na świecie. Ta pierwsza zazdrość zaprowadziła, wiemy i tym dobrze, do zabójstwa. Jest to skrajny przypadek, zazdrość obecna jest najczęściej w łagodniejszej, za to bardzo rozpowszechnionej postaci.

29. Narzędzia do studiowania Pisma świętego


28.jpg

Winnica, 3 lipca 2015

28. Nie kiwaj palcem na Boga

XIV niedziela zwykła, B; Ez 2,2-5, Ps 123,1-2a.2bcd.3-4, 2Kor 12,7-10, Łk 4,18, Mk 6,1-6; (wspomnienie 5 lipca 2009 roku; uroczystość ingresu do Parafii).

Sześć lat temu także był gorący dzień, parny i duszny. Po czternastej przeszła nad Winnicą gwałtowna burza, ale już pod wieczór było pogodnie i poświęcenie pól na Bielanach było już w słońcu. Dobrze pamiętam ten dzień, to był mój pierwszy dzień proboszcza w Winnicy. Pamiętacie? Mija dokładnie sześć lat. Dużo to i mało. Koniec wspomnień – idźmy dalej. Do emerytury jeszcze trochę zostało. Chcę dzisiaj mówić o modlitwie.

27.jpg

2 lipca 2015

27. Jak w parafii promować czytanie Biblii

zapis doświadczenia

Sporo komentarzy zostawiono pod wpisem Biblia – najwyższa wartość.(na moim blogu)

Gdy go przeczytałem dzisiaj doszedłem do wniosku, że ci, którzy mnie nie znają pomyśleć mogą, że dopiero teraz się obudziłem i zastanawiam jak prowadzić ludzi do czytania Słowa Bożego.

Otóż nie. I podzielę się teraz tym co robię. W takim porządku w jakim sobie będę przypominał.

26a.jpg

26 czerwca 2015 roku.

26a. Co ma robić biedny proboszcz?

Źle się stało, że uchwalono ustawę o in vitro. Źle zrobili ci, którzy za nią głosowali. Jasne.

Pan Tomasz Terlikowski, którego skądinąd szanuję, napisał, że „posłowie, którzy poparli ustawę o in vitro nie powinni być dopuszczeni do Eucharystii„. Adresuje to szczególnie pod kątem posłów PO. Teoretycznie ma rację. Tylko jak to praktycznie zrobić?

26.jpg

Winnica 1 lipca 2015 roku

26. Błogosławiona jesteś między niewiastami

Bardzo ciekawa i soczysta myśl:

"W żydowskim muzeum w Wenecji zobaczyłem ketubę tj. żydowski kontrakt ślubny, a obok jej angielskie tłumaczenie. Za każdym razem, gdy wspominała ona o pannie młodej, dodawała "błogosławiona spośród wszystkich niewiastv. A mnie natychmiast stanęła przed oczyma scena Nawiedzenia św. Elżbiety i jej okrzyk: "Błogosławionaś między niewiastami i błogosławiony owoc twojego łona!". W oka mgnieniu zrozumiałem jego głęboki sens: Miriam z Nazaretu nazwana jest po prostu Panną Młodą, świeżo poślubioną Małżonką, a Dziecko, które nosi w swym łonie nazwane jest owocem tego związku. Takie to proste i oczywiste, a przecież ani na katechezie, ani z ambony podobnego wyjaśnienia usłyszeć dotąd nie byłem w stanie: było za to sporo spekulacji o tym, że Matka Boża jest jakby "ponad wszystkie inne kobiety", które to zupełnie mnie nie przekonywały." [Jacek Święcki, Moje Objawienie]

Też nie usłyszałem na żadnej ambonie, ale nie omieszkam użyć przy najbliższej okazji.

"Błogosławiona jesteś między niewiastami" jest też w scenie zwiastowania.

25.jpg

28 czerwca 2009; płocka fara

25. Przyjść – upaść – wyznać

XIII niedziela zwykła, B; Mdr 1,13-15; 2,23-24; Ps 30,2.4-6.11-13; 2 Kor 8,7.9.13-15; 2 Tm 1,10b; Mk 5,21-43;

Czy można być człowiekiem religijnym, praktykującym katolikiem nie będąc człowiekiem wierzącym? Na pozór jest to pytanie dziwne, może sprzeczne w sobie, bo często, w kontekście naszego kraju, zamiennie używamy pojęć: wierzący, religijny, chrześcijanin, katolik.

Gdy jednak podrążymy te pojęcia, to możemy dojść do ciekawych wniosków. I wtedy postawione pytanie – czy można być człowiekiem religijnym nie będąc człowiekiem wierzącym? – okaże się ciekawe i niegłupie.

Spójrzmy na dzisiejszą ewangelię. Oto wielki tłum idzie za Jezusem i otacza go. Obserwują Go i słuchają. Są pewnie żywo zainteresowani i komentują to, co Jezus mówi i działa. To jest obraz religijności. Ludzie są z Jezusem, czasem nawet bardzo blisko – ewangelia mówi, że napierali na Jezusa, ściskali Go zewsząd. Czy jednak ta bliskość z Jezusem przekłada się na realny wpływ na życie? Czy bliskość ta wywołuje przemianę życia, nawrócenie? Nie w każdym przypadku.

Ta bliskość wywarła jednak wpływ na chorą kobietę. Dotknęła się płaszcza Jezusa i doświadczyła uzdrowienia. Nie o dotknięcie jednak chodzi. Tylu ludzi w tym tłumie dotykało Go. Przypomnę – zewsząd napierali i ściskali Go. Bo nie chodzi tu o magiczny dotyk, ale o wiarę. Ona jest tu istotna.

24.jpg

Winnica 24 czerwca 2015 roku.

24. Biblia – najwyższa wartość

Logicznie układa się wszystko w zgrabną całość.

Co jest potrzebne do tego, by zbudować mocną, osobistą więź z Jezusem? Potrzebne jest poznanie. Poznanie zarówno Boga – jaki On jest i poznanie siebie – kim samemu się jest, szczególnie w relacji do Boga.

To poznanie prowadzi do zrozumienia, że jest się zgubionym grzesznikiem a Jezus jest absolutnie jedyną szansą. Bez niego śmierć i piekło.

To zrozumienia prowadzi do aktu wiary – każdy przecież chce żyć.

Jak jednak zdobyć poznanie? To poznanie o jakim pisze Apostoł Paweł: „Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa.(Flp 3,8)

23.jpg

Winnica 21 czerwca 2015 roku

23. Oblężeni Miłością

XII Niedziela Zwykła, B; Hi 38,1.8-11; Ps 107,23-26.28-31; 2Kor 5,14-17; Łk 7,16; Mk 4,35-41;

Zdradzę tajemnicę w jaki sposób najczęściej przygotowuję kazanie. Metoda jest dość prosta. Modlę się takim aktem strzelistym: „Panie, powiedz, co mam powiedzieć Winnicy!”

I czytam czytania przeznaczone na daną niedzielę. Czytając uważam na wewnętrzne poruszenia. Mówiąc inaczej – pewne wersety uderzają mnie. Jeszcze inaczej – przy pewnych wersetach mam przekonanie, że to jest bardzo specjalne przesłanie od Boga, że Bóg każe mi nad czymś konkretnym się zatrzymać. Zatrzymuję się zatem i zastanawiam.

Dzisiaj w sposób zdecydowany zatrzymało mnie i zastanowiło to co czytamy na początku czytania z Drugiego Listu do Koryntian. Czytamy tam: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. (2Kor 5,14a)

22.jpg

Winnica 04 czerwca 2015 roku.

22. Tęsknij za Ciałem

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, B; Wj 24,3-8; Ps 116,12-13.15-18; Hbr 9,11-15; J 6,51; Mk 14,12-16.22-26;

To będzie raczej krótkie kazanie...

Pozwalam wam cudzołożyć.
Pozwalam wam kraść.
Pozwalam wam kłamać.
Pozwalam wam upijać się.
Pozwalam wam toczyć wojny i zabijać się.

Zaskoczeni? W szoku? Zdziwieni?

Naprawdę pozwalam.
12.jpg

Winnica, 23 maja 2010 roku.

21. Czy Duch Święty się wypalił?

Zesłanie Ducha Świętego; Dz 2, 1-11; Ps 104 (103), 1ab i 24ac. 29bc-30. 31 i 34; 1 Kor 12, 3b-7. 12-13; J 20, 19-23;

Czytam drugi rozdział Dziejów Apostolskich i widzę skutki działania Ducha Świętego. Spadający z nieba szum jak uderzenie gwałtownego wiatru i rozdzielający się ?jakby ogień?. Zjawisko tak mocne, że zbiegły się tłumy, które na miejscu doświadczyły jeszcze dziwniejszych rzeczy ? oto apostołowie mówią obcymi językami. Nie to jednak jest największym cudem. Cudem jest przemiana apostołów. Wcześniej zalęknieni, zamknięci w wieczerniku, wątpiący. Po zesłaniu Ducha Świętego wychodzą do ludzi, głoszą bez lęku ewangelię, nawracają się tysiące. Tyle drugi rozdział Dziejów Apostolskich.

20.jpg

Winnica 03 maja 2015 roku

20. Za tydzień misje...

V Niedziela Wielkanocna, B; Dz 9,26-31; Ps 22,26-28.30-32; 1 J 3,18-24; J 15,4.5b; J 15,1-8;

Za tydzień misje...Tyle bym chciał powiedzieć.

Bóg ma taki ogrom łaski dla każdego. Przygotował takie rzeczy, że ich nawet pojąć nie możemy. Jest bogaty w miłosierdzie, hojny w przebaczaniu.

Bóg jest Bogiem cudów. I cudów możemy doświadczyć w tych dniach misji. I pewien jestem, że je zobaczymy.

Bóg jest. Jest wielki, choć jednocześnie ograniczony. Ta ograniczoność jest jednocześnie inną postacią jego wielkości. Chodzi tu o to, że Bóg sam siebie ograniczył wobec wolności człowieka.

19.jpg

Winnica 26 kwietnia 2015 roku.

19. Życie moje oddaję

IV Niedziela Wielkanocna, B; Dz 4,8-12; Ps 118,1.8.9.21-23.26.28; 1 J 3,1-2; J 10,14; J 10,11-18;

Czy wiecie skąd się biorą dzieci? Na pewno wiecie? Jak wiecie to wam powiem. Dzieci się biorą z miłości. Mama kocha tatę, tata kocha mamę i wtedy rodzą się dzieci. Mówimy czasem pięknie o dziecku - owoc miłości.

A czy wiecie co to jest miłość? Na pewno wiecie? Jak wiecie to wam powiem. Miłość to jest oddanie komuś swojego życia. Bierzesz swoje życie, dajesz komuś i mówisz: "Masz, bierz je, jest twoje."

A czy wiecie co to jest prawdziwa miłość? Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy ktoś oddaje komuś CAŁE swoje życie. Nie robi rąbanki - to oddaję a tego nie, to ci daję, a to dla mnie jest zbyt cenne. Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy ktoś bierze CAŁE swe życie i składa je komuś w darze: "Masz, bierz je, jest twoje w całości, bez żadnych wyjątków."

A wiecie co to jest szczęśliwa miłość? Szczęśliwa miłość jest wtedy, gdy komuś oddajesz swoje życie a ten ktoś swoje życie oddaje tobie. Dajesz dar z życia i przyjmujesz dar z życia.

18.jpg

Winnica 19 kwietnia 2015 roku.

18. Światło na mojej ścieżce

III Niedziela Wielkanocna, B; Dz 3, 13-15. 17-19; Ps 4, 2. 4 i 9 (R.: 7b); 1J 2, 1-5a; Por. Łk 24, 32; Łk 24, 35-48; Niedziela Biblijna. Przez dwa tygodnie ogłaszano, by wziąć ze sobą do kościoła Pismo Święte.

Najpierw zadanie dla tych, którzy mają ze sobą Pismo Święte - Stary i Nowy Testament. Najpierw, jeśli ktoś potrzebuje, zakładamy okulary. Teraz spróbujmy otworzyć Biblię idealnie na środku. Otworzymy ją na Księdze Psalmów. Na górze strony powinno być napisane jaka to księga. Jeśli mamy Księgę Przysłów lub Koheleta to za daleko - musimy się cofnąć. Jeśli mamy księgę Hioba lub Księgi Machabejskie to przewróćmy strony dalej.

Gdy mamy już Księgę Psalmów to zobaczmy jaki jest psalm na stronach, które otworzyliśmy i znajdźmy teraz Psalm 119. Jest to najdłuższy psalm w tej księdze. Gdy już go mamy to znajdźmy werset 105. Czytamy tam: "Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce." (Ps 119,105) Możemy mieć różne tłumaczenia - tych, którzy mają Biblię Tysiąclecia mogą czytać ze mną. Inni niech powtarzają za mną. Najpierw jedną część tego wersetu. Potem drugą.

"Twoje słowo jest lampą dla moich stóp." - powtarzamy.

"I światłem na mojej ścieżce." - powtarzamy.

10.jpg

Winnica 5 kwietnia 2015 roku.

17. Chrystus, życie nasze

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego; Dz 10,34a.37-43; Ps 118,1-2.16-17.22-23; Kol 3,1-4 lub 1 Kor 5,6b-8; 1Kor 5,7b-8a; J 20,1-9;

Czy ktoś z was chce umrzeć?

Chcemy żyć i najczęściej kurczowo tego życia się trzymamy. Dajemy godziwe utrzymanie lekarzom i farmaceutom. Gdy spotykamy się z sytuacją, że ktoś odbiera sobie życie - ogarnia nas groza. Chcemy żyć. Uważamy, że życie ma wartość. I życie naprawdę jest piękne, choć często w tym życiu doświadczamy trudu i łez. Chcemy żyć.

Wielkanoc - ten dzień, który dał nam Pan - można nazwać świętem życia. Ten, który umarł - pokonał śmierć i zmartwychwstał. Wielkanoc to święto pustego grobu. "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał." (Łk 24,5b-6a)

Chcemy żyć i możemy żyć - dzięki Niemu, dzięki Jezusowi.

16.jpg

Mława, 5 kwietnia 2007

16. Pocałunki Boga

Msza Wieczerzy Pańskiej, J 13,1-15

Siostry i bracia!

Wielki Bóg na niebiosach postanowił przyjąć ludzką naturę i stać się człowiekiem. Czyni to z miłości, by być bliżej ludzi, by tego człowieka, którego stworzył odkupić teraz z jego grzechów. Było to jednak mało dla Boga. Dlatego Bóg wstaje od wieczerzy i zdejmuje szaty, i przepasuje się ręcznikiem. Było to jednak mało, więc Bóg klęka wobec swoich uczniów i umywa im nogi. Czyni to, co w domu czynił ostatni z niewolników.

Wielki Bóg, który klęka przed człowiekiem, także przed Judaszem, chce być także nauczycielem. Dlatego mówi: "Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem." (J13,12b-15)

To co uczynił Jezus ma oczywiście wymiar symboliczny. Nie chodzi tu o nogi, miednicę i wodę. Chodzi o miłość. Jezus pokazuje jak bardzo nas kocha i nas wzywa do takiej miłości. Wprost o tym mówi święty Jan w swoim liście: "Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci." (1J 3,16) Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii. Zechciejmy dziś spojrzeć na Eucharystię jak na tajemnicę miłości.

15.jpg

Winnica 2 kwietnia 2015 roku.

15. Naucz się służyć

Wielki Czwartek, Msza Wieczerzy Pańskiej, Wj 12,1-8.11-14; Ps 116,12-13.15-18; 1Kor 11,23-26; J 13,34; J 13,1-15;

Jezus umył uczniom nogi. Wstał od wieczerzy, zdjął swoje szaty. Zapewne przed każdym apostołem musiał klęknąć, pochylić się. Umył nogi każdemu, także Judaszowi, chociaż wiedział, że ten go wyda. Uczynił to wszystko, by czegoś nas nauczyć. Po umyciu nóg powiedział słowa, które zapisał ewangelista Jan: "Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi." (J 13,14)

Słyszałem, że jest taka wspólnota protestancka, która te słowa potraktowała literalnie - skoro Jezus kazał sobie umywać nogi to oni schodząc się na swoją Wieczerzę Pańską umywali sobie nogi. To co my robimy co roku oni robili co tydzień. Chodzi jednak nie o to, by myć komuś nogi co rok, co tydzień, czy każdego dnia, ale by czegoś się nauczyć, co będzie miało zastosowanie w codzienności. Nie w kościele, na pokaz, ale w normalnym życiu. Tym czymś czego nas uczy Jezus jest służba.

14.jpg

Winnica 29 marca 2015 roku.

14. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, B; Mk 11,1-19 lub J 12,12-16, Iz 50,4-7: Ps 22,8-9.17-20.23-24; Flp 2,6-11; Flp 2,8-9; Mk 14,1-15,47;

Wszystkie Ewangelie dużo miejsca poświęcają męce Jezusa Chrystusa. Tak jakby ewangeliści chcieli powiedzieć nam, że jest to szczególnie ważne. Jednak nie każdy szczegół Męki Pańskiej jest opisany. Niektórych rzeczy się domyślamy, inne dopisuje nasza wyobraźnia czy pobożność.

Wiemy na przykład, że Jezusa przybito do krzyża, ale nie wiemy już ile było gwoździ - trzy czy cztery. I czy były ostre czy tępe. To już musi ustalić artysta przygotowujący wizerunek Jezusa lub ten, kto przygotowuje rozważania drogi krzyżowej.

13.jpg

Winnica 14 marca 2010 roku.

13. Jak świętować Triduum Paschalne?

IV niedziela Wielkiego Postu, Joz 5,9-12; Ps 34,2-7; 2 Kor 5,17-21; Łk 15,18; Łk 15,1-3,11-32,

Czy umiemy jeszcze świętować? Czy święta niosą ze sobą to, na co się długo i niecierpliwie czeka? Czy dają radość? Najgorszy model świętowania to spanie za długo, jedzenie za dużo, picie za dużo i domownicy, którzy zamiast popatrzeć na siebie patrzą w ekran telewizora. Nie chcę jednak narzekać, ale pozytywnie zaprosić do świętowania. Zbliża się wszak Wielkanoc. Nie przegapmy tego święta. Niech to święto będzie coś znaczyć w naszym życiu.

Wielkanoc to największe święto w roku. Są może wśród nas osoby, które bardziej lubią Boże Narodzenie, ale fakty przemawiają bezwzględnie za Wielkanocą. Do Wielkanocy przygotowujemy się czterdziestodniowym postem, do Bożego Narodzenia "zaledwie" dwudziestokilkudniowym adwentem. Czas po Wielkanocy to pięćdziesiąt dni, czas po Bożym Narodzeniu to raptem dwa tygodnie.

12b.jpg

Winnica 3 marca 2015 roku

12b. Wyjrzyj przez okno

Wtorek II tygodnia Wielkiego Postu, Dni Spowiedzi, Iz 1, 10.16-20; Ps 50,8-9.16bc-17.21.23; Ez 18,31; Mt 23,1-12;

Dzisiejsze Słowo, dodatkowo w kontekście naszych dni spowiedzi, to armaty największego kalibru. Nie ja je wybrałem. Wybrał je Kościół, by czytać we wtorek drugiego tygodnia Wielkiego Postu. Czytano je zatem w Domu św. Marty w Watykanie, gdzie Mszę świętą odprawiał papież Franciszek. Czytano w każdym klasztorze, w każdej parafii, w miastach i wioskach. W każdej kaplicy i w każdym kościele. Sodoma i Gomora to synonimy zepsucia a oto dzisiaj Kościół – księża i wierni mają się poczuć jak mieszkańcy tych miast: „Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy, daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory!” (Iz 1,10)

12a.jpg

Winnica 4 marca 2015 roku.

12a. Przyjaciele Boga

Święto św. Kazimierza Królewicza, Dni Spowiedzi – początek peregrynacji ikony „Jezus z przyjacielem”, Syr 51,13-20; Ps 16,1-2.5.7-8.11; Flp 3,8-14; Łk 21,36; J 15,9-17;

Początek nawiedzenia naszych domów przez obraz „Jezus z przyjacielem” wypadł w święto św. Kazimierza. Kościół w takie dni dobiera specjalne czytania, które by najcelniej charakteryzowały świętego. Tak jest i dzisiaj.

Święty Kazimierz – syn królewski – przedstawiany jest często na obrazach jako klęczący nocą przed drzwiami kościoła. Nawiązuje to wprost do jego życiorysu – wiedział, że w kościele, w tabernakulum, bije źródło życia. I szedł do tego źródła. Jak pisał o nim ks. Piotr Skarga: „W nocy się do kośćiołow porywał i wychodźił. A gdy zamknione nalazł, v drzwi się Panu Bogu korzył. y często go straż leżącego na twarz w nocy v kośćioła naydowała”. Stąd takie własnie czytanie na dzisiejsze święto wzięte z Księgi Syracha: „Szukałem jawnie mądrości w modlitwie. U bram świątyni prosiłem o nią i aż do końca szukać jej będę.” (Syr 52,13b-14) Potrafisz tak kochać Boga?

12.jpg

Winnica 22 lutego 2015 roku.

12. Już czas

I Niedziela Wielkiego Postu, B, Rdz 9,8-15; Ps 25,4-9; 1P 3,18-22; Mt 4,4b; Mk 1,12-15;

Wśród narodu zepsutego i przewrotnego sprawiedliwy Noe budował arkę. Świat trząsł się ze śmiechu i pukał znacząco w głowę a Noe budował swoją łódź. Gdyby Noe słuchał swoich sąsiadów to rzuciłby tę bezsensowną robotę - znalazł by czas na odpoczynek, rozrywkę, ludzkie uciechy. Noe jednak wolał słuchać Boga. I budował arkę. Gdy spadły wody potopu okazało się, kto ma rację. I nie chodziło tu tylko o rację, ale o coś zdecydowanie więcej - o ocalenie. Ci, którzy znaleźli się na czas w arce - zostali wybawieni. Reszta zginęła.

Dzisiaj także budowana jest arka. Pośród narodu zepsutego i przewrotnego znowu budowana jest arka. I znowu świat pęka ze śmiechu. I znowu puka się w czoło. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Kto będzie w arce - ocaleje. Kto do niej nie wsiądzie - zginie. Tą nową arką jest Kościół. Nie my budujemy tę arkę. Buduje ją jedyny sprawiedliwy - Jezus Chrystus. I On nas zaprasza. Wystarczy wejść.

11.jpg

Winnica, 9 marca 2011 roku.

11. Prawdziwe nawrócenie

Środa Popielcowa, Jl 2,12-18; Ps 51,3-6.12-14.17; 2 Kor 5,20-6,3; Jl 2,13; Mt 6,1-6.16-18;

Może być prawdziwy chrześcijanin i fałszywy chrześcijanin. Można komuś prawdziwie współczuć albo tylko udawać. Można komuś pomagać albo tylko stwarzać pozory. Tak samo może być prawdziwe nawrócenie albo nawrócenie fałszywe.

Warto myśleć o nawróceniu nie tylko na progu Wielkiego Postu ale w każdym czasie. Nie będziemy oczywiście powtarzać rzeczy oczywistych, że nasze zamyślenie nad nawróceniem powinno dotyczyć nas a nie naszego sąsiada czy teściowej, I tego, że nawrócenie to sprawa wnętrza a nie tylko zewnętrznych zachowań - rozdzieranie serca a nie szat jest tego doskonałą ilustracją.

10.jpg

Winnica 15 lutego 2015 roku.

10. On chce być blisko, bardzo blisko

VI Niedziela Zwykła, Kpł 13, 1-2. 45-46; Ps 32,1-2.5 i 11; 1 Kor 10,31-11,1; Mt 4,23; Mk 1,40-45;

Trędowaty człowiek z Ewangelii dostrzegł w Jezusie swój ratunek. Przyszedł do Jezusa, upadł na kolana i prosił Go. Wołał o zdrowie, o oczyszczenie z trądu.

Zobaczmy dokładnie, co uczynił Jezus. Najpierw widzimy to, że przejął się tą sytuacją. Pismo Święte mówi, że Jezus był "zdjęty litością". (Mk 1,41a) Inne tłumaczenia mają tu: "pełen współczucia" lub "użaliwszy się". Z takim wewnętrznym nastawieniem Jezus wyciąga rękę i dotyka trędowatego. (por. Mk 1,41b) Jezus mówi: "Chcę, bądź oczyszczony!" (Mk 1,41c) I trędowaty zostaje oczyszczony.

Zwróćmy uwagę na to dotknięcie. Czy Jezus nie mógł uzdrowić chorego samym słowem? Oczywiście, że mógł. Chciał jednak dotknąć. Jakby chciał powiedzieć, że w tym dotyku jest coś ważnego. Bo w dotyku jest coś ważnego. Dotyk to znak bliskości. I to tej bardziej zażyłej. Nie każdemu pozwalamy się przecież dotykać. Dotykać nas może lekarz. Pozwalamy sobie na konwenanse i grzeczności, gdzie podajemy sobie ręce. Wymieniamy symboliczne pocałunki przy życzeniach i... STOP. Nie pozwalamy się dotykać. Taki prawdziwy dotyk - wzięcie za rękę, przytulenie i pogłaskanie jest zarezerwowane tylko dla najbliższych. To rzecz bardzo osobista, intymna. Nie pozwalamy się dotykać. Choć bardzo tego potrzebujemy. Dotykać nas może mama i tata. Całować - tak prawdziwie mąż, żona. Dotykać nas może także przyjaciel.

9.jpg

Winnica 2 lutego 2015 roku.

9. Bóg może przyjść bocznymi drzwiami

Święto Ofiarowania Pańskiego, Ml 3,1-4 (Hbr 2,14-18); Ps 24,7-10; Łk 2,32; Łk 2,22-40;

Na początku wróćmy do proroctwa Malachiasza i zobaczmy jaki jest nastrój tych słów, jakimi obrazami prorok się posługuje. "Wyślę anioła mego, aby przygotował drogę. (...) Nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie. (...) Kto przetrwa dzień Jego nadejścia i kto się ostoi? (...) On jest jak ogień złotnika i jak ług farbiarzy. Usiądzie więc, jakby miał przetapiać i oczyszczać srebro, i oczyści (...), i przecedzi ich jak złoto i srebro. (por. Ml 3,1-3) Jednym słowem drżyjcie narody - przychodzi Bóg i jego odpłata. Każdy zostanie wypróbowany i osądzony.

Tyle Malachiasz. Dzisiejsza zaś Ewangelia to wypełnienie słów tego proroctwa. Oto do świątyni... przynoszą... małe dziecko zawinięte w pieluszki. Tak ma się wypełnić to proroctwo? Otóż tak właśnie. Spodziewano się czegoś innego. To co jest wygląda zupełnie inaczej.

Nieliczni to dostrzegli. Dostrzegł starzec Symeon i prorokini Anna. Reprezentanci głównego nurtu nawet nie zauważyli tego momentu. Tyle przecież dzieci wniesiono tego dnia do świątyni, tyle złożono za nie ofiar.

8.jpg

Winnica 25 stycznia 2015

8. Zmień myślenie

III Niedziela Zwykła, B; Jon 3,1-5.10; Ps 25,4-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,15; Mk 1,14-20;

"Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię." (Mk 1,15) Tymi słowami Jezus Chrystus rozpoczyna swoją publiczną działalność i nauczanie.

Nawracajcie się - to wezwanie Bóg kieruje od początku, od kiedy człowiek stracił raj, przez wszystkie pokolenia, do dzisiaj.

Nawracajcie się - to wezwanie skierowane jest teraz do nas. Bóg chce NASZEGO nawrócenia.

7.jpg

Płock, 18 I 2009

7. Usłysz, abyś poznał

II niedziela zwykła B. 1 Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2.4.7-10; 1 Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,41.17b; J 1,35-42

Ewangelia pokazuje nam dzisiaj początek publicznego nauczania Jezusa - tworzenie się grupy pierwszych jego uczniów. Chciałbym zwrócić uwagę jak w tym wszystkim ważna była umiejętność zwykłego, ludzkiego mówienia i słuchania.

6.jpg

Katecheza w liceum

6. Ewangelia Tomasza - apokryfy

Ewangelia Tomasza - apokryfy

Uwaga. Katecheza dostępna tylko na wideo. Pierwsze kilka minut -rozwieszanie plakatów - bez dźwięku.

5.jpg

Winnica 11 stycznia 2015 roku.

5. Zobacz niebo...

Niedziela Chrztu Pańskiego, B; Iz 42,1-4.6-7; Ps 29,1-4.9-10; Dz 10,34-38; Mk 9,7; Mk 1,6b-11;

Znam dziewczynę, która zobaczyła niebo, doświadczyła mocy Ducha i mocno doświadczyła Bożej miłości. Pochodzi z Pułtuska, ma na imię Iwona, może ktoś z was chodził z nią do klasy, do Skargi. Opowiem dziś o niej, ale za chwilę...

Najpierw chciałbym zapytać CIEBIE o trzy rzeczy.

Czy TY chciałbyś zobaczyć niebo?

Czy TY chciałbyś doświadczyć mocy Ducha Świętego?

I czy TY chciałbyś być kochany?

Poprosiłbym teraz o podnoszenie rąk, ale na pewno boicie się, że do tych, co podnieśli powiem, że mają zapisać się na rekolekcje...

Więc raz jeszcze, tak dla siebie samego, odpowiedz sobie, nie podnoś rąk. Czy chciałbyś zobaczyć niebo? Chciałbyś doświadczyć mocy Ducha Świętego? Chciałbyś być kochany?

4.jpg

Winnica, 06 stycznia 2011 roku.

4. Albo wszystko, albo nic!

Uroczystość Objawienia Pańskiego, C; Iz 60,1-6; Ps 72,1-2.7-8.10-13; Ef 3,2-3a.5-6; Mt 2,3; Mt 2,1-12;

Bóg albo będzie ten jedyny i wyjątkowy albo... nie ma go wcale.

Syn Boży stał się człowiekiem. Przeżywamy tajemnicę wcielenia. Cieszymy się betlejemskim żłóbkiem. Czy jednak wystarczy fakt, że Bóg przyjął ciało z Maryi Dziewicy? Czy wystarczy jego narodzenie?

Potrzebna jest jeszcze odpowiedź człowieka. Nie jakakolwiek odpowiedź, ale odpowiedź właściwa. Odpowiedzi bowiem mogą być różne. Pamiętamy o odpowiedzi jakiej udzielili pasterze. Dzisiaj słyszeliśmy o odpowiedzi mędrców ze Wschodu - przyszli do Betlejem, oddali pokłon i ofiarowali swoje dary. To są właściwe odpowiedzi.

Mamy także zapowiedź innej odpowiedzi. Oto Herod przerażony jest wieścią o narodzonym Królu. Wiemy czym się to skończy - bezsensowną rzezią betlejemskich dzieci.

Mamy zatem z jednej strony miłość i oddanie a z drugiej nienawiść i chęć mordu. Jest jednak trzecia odpowiedź. Myślę, że najbardziej pospolita. Ta odpowiedź to... obojętność.

3.jpg

Winnica, 03 stycznia 2010 roku.

3. Dlaczego nie płaczesz?

II niedziela po Narodzeniu Pańskim, Syr 24,1-2.8-12; Ps 147,12-15.19-20; Ef 1,3-6,15-18; 1 Tm 3,16; J 1,1-18;

"A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas." (J 1,14a) Te słowa z dzisiejszej ewangelii doskonale znamy. Trafiły do modlitwy "Anioł Pański", trafiły do kolędy. Znamy te słowa i powtarzamy. Co one znaczą? I... czy cokolwiek znaczą?

Słowo zamieszkało... Różne mogą być warunki mieszkaniowe. Można mieszkać bogato, można skromnie a nawet biednie. Można mieszkać wśród znajomych i życzliwych sąsiadów a można i anonimowo, w jakimś wielkim blokowisku, za jednym z setek jednakowych drzwi.

Gdzie mieszka i jak mieszka słowo, które stało się ciałem?

Gdyby grecki tekst przetłumaczono dosłownie to usłyszelibyśmy: "Słowo stało się ciałem i rozbiło swój namiot wśród nas". Tekst powstawał w środowisku, któremu bliskie było koczownicze życie. Abraham (także wielu jego potomków) tam mieszkał, gdzie rozbił swój namiot. Jezus też rozbił swój namiot. Po łacinie tabernakulum znaczy dokładnie namiot.

Zagadka rozwiązana - tu, w kościele, jest jego zamieszkanie, ale wiemy przecież, że pragnie On także zamieszkiwać w ludzkim sercu. I tu rodzi się problem. Jedni Go przyjmują, inni zamykają przed nim swoje serce.

2.jpg

Winnica 04 stycznia 2015 roku.

2. Prawdziwa mądrość

II niedziela po Narodzeniu Pańskim; Syr 24,1-2.8-12; Ps 147,12-15.19-20; Ef 1,3-6,15-18; 1Tm 3,16; J1,1-18;

Są ludzie z większą urodą i ci, których przy rozdawaniu urody pominięto. Są obdarzeni wzrostem i ci, którzy z tłumu nie wystają. Są ludzie obdarzeni odwagą - na nich liczyć może każde powstanie narodowe i każda rozróba na zabawie i ci, którzy tego zwyczajnie nie lubią. Jest jednak coś, co po równi, sprawiedliwie i obficie rozdzielone jest między wszystkich. Tym czymś jest mądrość. Dlaczego twierdzę, że równo, sprawiedliwie i obficie rozdzielono mądrość? Jak ktoś słusznie zauważył, nikt nie skarży się na jej brak, każdy uważa się za mądrego, ba... za najmądrzejszego. I to w każdej dziedzinie - od zdrowia, przez finanse po teologię.

To oczywiście sarkazm, ale rzeczywiście mało kto skarży się na niedostatki własnej mądrości. Powszechne jest poczucie wysokiej jakości własnej mądrości. Powszechne doświadczenie stwierdza też jak wielce rozpowszechniona jest głupota. Spotykamy ją na każdym kroku, obficie i w pierwszej jakości. Cóż zatem? Mądrzy jesteśmy czy głupi? Prawdę mówiąc ani tacy, ani tacy. W każdym z nas jest i mądrość, i głupota, ciemnota.

Dzisiejsze czytania wskazują nam mądrość i światłość. I odnoszą to wszystko do Boga, do wcielonego Słowa, do Jezusa Chrystusa, który swoją światłość przynosi na świat.

1.jpg

Mława, 1 stycznia 2008

1. Zachować słowo

Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi; Lb 6,22-27; Ps 67,2-3.5.8; Ga 4,4-7; Hbr 1,1-2; Łk 2,16-21

Od wielu lat dzień 1 stycznia obchodzony jest jako Światowy Dzień Pokoju. Tegoroczne orędzie Benedykta XVI na ten dzień zatytułowane jest: "Rodzina wspólnotą pokoju". W dzisiejszej Ewangelii znajdujemy taką rodzinę pokoju. Czytamy: "Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie." (Łk 2,16)

Pierwsze co się nasuwa to fakt, że pokój w rodzinie nie jest tożsamy z bezpieczeństwem czy zamożnością. Święta Rodzina przeżywała swoje kłopoty i trwogi, klepała biedę, uciekała przed Herodem, smakowała emigracji. Był tam jednak pokój płynący z wewnątrz, z faktu obecności Boga, który nad wszystkim czuwa.

Tego, że pokój w rodzinie nie jest tożsamy z bezpieczeństwem czy zamożnością, doświadczyłem w czasie ostatnich wakacji. Odwiedziłem kolegę proboszcza, który pokazywał mi swoją parafię, gdzie mnóstwo bogatych ludzi buduje swoje domy. Niektóre przypominały prawdziwe pałace. Ów ksiądz pokazał jeden pałac i powiedział - tu żona właściciela powiesiła się. Pokazał na inny pałac, tu mąż zostawił cały majątek żonie i uciekł z małolatą.

To, że nie ma wojny, to że nikt nas nie ściga, to, że mamy pieniądze czy władzę, nie oznacza jeszcze, że mamy pokój.

Tajemnica pokoju kryje się gdzieś indziej. Spróbujmy wyśledzić to u Świętej Rodziny - skąd Oni brali pokój?

kazania z poprzednich lat
zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

serwis "POD PRĄD" * artykuły * kazania * kazania wideo *http://zpm.natan.pl


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:40 UT,
zachód słońca 17:32 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 105 dzień i 16 tydzień r.
do końca roku pozostało 260 dni
Imieniny obchodzą:
Olimpia, Anastazja, Bazyli
Twoje IP: 100.26.179.251
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018

Czytelnia 1

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
spis kazań roku 2015
63. Najważniejszy jest czas
62. Czas to miłość
61. Narodziny dla nieba
60. Najważniejsze Słowo
59. Ruiny śpiewają
58. Najważniejszy prezent
57. Którego wilka karmisz?
56. Jak dobry musisz być by trafić do nieba?
55. Jak żyć?
54. Daj mi poznać, Twoje drogi, Panie
53. Najpierw musi przyjść Damaszek
52. Jezus jest Królem
51. Nie bój się końca świata
50. Czy coś się zmienia w twoim życiu?
49. Jaką masz prośbę do Jezusa?
48. Sługa i sługus
47. Jak zdobyć skarb w niebie?
46. Jak zostać królem?
45. Każdy mężczyzna sadzi winnicę
44. Budowanie świątyni
43. Kochaj jak Jezus (dla dzieci i ich rodziców)
42. Za ile sprzedałbyś swoje dziecko?
41. Zacznij słyszeć, mówić… i widzieć
40. Bierzmowanie – jak się za to zabrać?
39. Effatha – daj sobie poślinić język
38. Rozstrzygnijcie dziś
37. Wstań i jedz
36. Czy depresję można leczyć spermą.
35. Zwodnicze żądze
34. Bóg nie jest chłopcem na posyłki
33. Władza sława pieniądz kobiety -synteza pokus
32. Papież Franciszek – Modlitwa pięciu palców
31. Dobry Pasterz
30. Czy mając wszystko warto zazdrościć?
29. Narzędzia do studiowania Pisma świętego
28. Nie kiwaj palcem na Boga
27. Jak w parafii promować czytanie Biblii
26. Błogosławiona jesteś między niewiastami
25. Przyjść – upaść – wyznać
24. Biblia – najwyższa wartość
23. Oblężeni Miłością
22. Tęsknij za Ciałem
21. Czy Duch Święty się wypalił?
20. Za tydzień misje...
19. Życie moje oddaję
18. Światło na mojej ścieżce
17. Chrystus, życie nasze
16. Pocałunki Boga
15. Naucz się służyć
14. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusa
13. Jak świętować Triduum Paschalne?
12. Już czas
11. Prawdziwe nawrócenie
10. On chce być blisko, bardzo blisko
9. Bóg może przyjść bocznymi drzwiami
8. Zmień myślenie
7. Usłysz, abyś poznał
6. Ewangelia Tomasza - apokryfy
5. Zobacz niebo...
4. Albo wszystko, albo nic!
3. Dlaczego nie płaczesz?
2. Prawdziwa mądrość
1. Zachować słowo

kazania z poprzednich lat
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II