W serwisie "Pod Prąd" dostępnym pod adresem http://zpm.natan.pl nasz sąsiad, proboszcz z Winnicy, ks. dr Zbigniew Paweł Maciejewski umieszcza swoje kazania. Pewnego razu udało mi się słyszeć jedno z nich i od tego czasu jestem pod ich wrażeniem. Pod wrażeniem ich głębi, ich prostoty, trafności spostrzeżeń, mówienia bez ogródek, prosto z mostu tak do wiernych jak i do kapłanów. A przede wszystkim jestem pod wrażeniem zaangażowania w pracę apostolską tego Księdza.


Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tym skromnym wyborem kazań ks. Maciejewskiego na naszej stronie i do skorzystania ze strony ich autora. Jest tam w sumie ponad 300 kazań, rekolekcji i misji. Ale zachęcam nie tylko do ich przeczytania, ale do przejęcia się nimi, do zastosowania ich w swoim życiu. Nie ma w nich nic nowego. Są tam Słowa Pisma świętego, Słowa Jezusa Chrystusa, Słowa Boga. Mam nadzieję jednak, że słowa te potrafią nami wstrząsnąć, że się wreszcie przebudzimy i że weźmiemy je na poważnie. Zacznijmy już teraz. Oby nie było za późno.


zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


kazania z poprzednich lat

Kazania 2016 r.


80.jpg

Winnica, 26 grudnia 2016 roku

80. Chciwość pieniędzy

Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami. (1Tm 6,10) Pieniądze są bardzo potrzebne. Są także potrzebne do budowania Królestwa Bożego na ziemi. Pieniądze są także pokusą, i to bardzo silną.

Historia Kościoła w Polsce doprowadziła do stanu, w którym finanse parafii skupione są w ręku proboszcza. Pozostają praktycznie bez żadnej kontroli i nadzoru. Można powiedzieć, że w zasadzie każdy proboszcz odpowiada tylko przed Bogiem i historią. Jeśli któryś uzna, że Boga się nie boi a historia go nie obchodzi to może być bardzo źle.

79.jpg

Winnica, 26 grudnia 2014 roku

79. Życie ludzkie NIE jest najwyższą wartością

Janusz Korwin-Mikke w dzisiejszym swoim wpisie na Facebooku upomina się, by księża w święto świętego Szczepana przypominali, że życie ludzkie NIE jest najwyższą wartością. Ma rację. Jednak nie mogę tego czynić na ambonie z racji obowiązkowego czytania listu rektora WSD w Płocku. Czynię to zatem blogowo.

Siostry i bracia. Są rzeczy i sprawy, za które WARTO życie dać. Tak mnie uczyła piosenka mojego dzieciństwa: "Jak w uczniowskim zeszycie"

78.jpg

Winnica 25 grudnia 2016 roku.

78. Dzieci Boże

Boże Narodzenie, Msza w dzień; Iz 52,7-10; Ps 98,1-6; Hbr 1,1-6; J 1,1-18;

Różnimy się między sobą. Różnimy się płcią, wiekiem, urodą, stylem ubierania. Różne mamy spojrzenia na świat i różnie głosujemy w wyborach. Mamy różne charaktery, różni nas wykształcenie, różni praca i zamożność. Różni nas też pobożność. Jedni są tu zawsze, inni przyszli po długim czasie swojej nieobecności. Jedni modlą się gorliwie inni ograniczają się do znaku krzyża rano czy wieczorem a i to może nie zawsze. Różnimy się między sobą. Jest jednak coś, co nas łączy, coś co jest wspólne nam wszystkim.

Przed laty nasi rodzice przynieśli nas do kościoła, tego czy innego, i poprosili księdza o chrzest. Popłynęła po twojej głowie woda a w twoje życie wlała się Boża łaska. „Wszystkim (…), którzy (…) przyjęli [Słowo], [Słowo] dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.” (J 1,12a) Przez chrzest stałeś się dzieckiem Bożym. Bóg spojrzał na ciebie i powiedział z miłością: „To jest moje dziecko! To jest mój syn, to jest moja córka!”

77.jpg

Winnica, 25 grudnia 2010 roku.

77. Kochaj mnie

Narodzenie Pańskie – Pasterka, C; Iz 9,1-3.5-6; Ps 96,1-3.10-13; Tt 2,11-14; Łk 2,10-11; Łk 2,1-14;

W ludzką naturę mocno wpisana jest miłość. Chcemy kochać i być kochanym. To naturalne. Nie może być inaczej, bo stworzeni jesteśmy na obraz i podobieństwo Boga, który jest miłością. Chcemy kochać i być kochanym, ale niestety bardzo często, zamiast miłości, dostajemy i dajemy podróby miłości, produkty zastępcze, namiastki. Tombak zamiast złota. To tak jak w pewnym wyznaniu, skardze nastolatka: "Pragnąłem mleka, a dostałem butelkę ze smoczkiem./ Pragnąłem rodziców, a dostałem zabawkę./ Pragnąłem rozmowy, a dostałem telewizor…"

Chciałbym, by ta noc była przypomnieniem, by kochać prawdziwie. Zrozumieć, co w miłości jest najważniejsze.

76.jpg

Winnica 15 grudnia 2016 roku, 14. Wieczernik Winnicki.

76. Podziel się swoją wiarą

Czwartek III Tygodnia Adwentu; Iz 54,1-10, Ps 30,2.4-6.11.12a.13b, Łk 7,24-30;

Ewangelia dnia kieruje naszą uwagę na Jana Chrzciciela. Niezwykła postać, która zasłużyła swoim życiem na zupełnie niezwykły komplement z ust Jezusa. Jezus powiedział bowiem o nim: „Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana.” (Łk 7,28a)

Jan Chrzciciel to człowiek niezwykle radykalny. Radykalny w swoim życiu duchowym. Radykalny w skoncentrowaniu na Jezusie. Radykalny w konfrontacji ze światem. Faktycznie zasłużył na najwyższą pochwałę Jezusa. Jednak to co najbardziej mnie zdumiewa, to dalsza część wypowiedzi Jezusa: „Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana. Lecz najmniejszy w królestwie Bożym większy jest niż on.” (Łk 7,28a)

Odkrywam w tym wezwanie Jezusa, by samemu stawać się radykalnym według miary Jana Chrzciciela. Odkrywam wezwanie do głębszego życia duchowego, do większego umiłowania Jezusa i bardziej zdecydowanej konfrontacji ze światem. Mam być większy od Jana Chrzciciela. I ty też! Ty też masz być większy od Jana Chrzciciela. Oczywiście chodzi w tym wszystkim o naśladowanie Jana a nie jego małpowanie. Nie chodzi bowiem o to, byśmy zaczęli biegać boso w szatach z wielbłądziej wełny i krzyczeli do ludzi: „Nawracajcie się”. Chodzi o ideę i ducha.

75.jpg

Winnica, 18 grudnia 2011 roku

75. Puknij się w głowę i nadstaw ucho

IV Niedziela Adwentu, B; 2 Sm 7,1-5.8b-12.14a.16; Ps 89, 2-5.27.29; Rz 16,25-27; Łk 1,38; Łk 1,26-38;

Król Dawid chce Bogu zbudować dom, chce wystawić mu wspaniałą świątynię. Król jest u szczytu swego powodzenia i sławy, poskromił wrogów i umocnił państwo. Jest bogaty. W czasach Dawida, przy osłabieniu Egiptu i Asyrii, Izrael mógł być uznany za lokalne imperium.

Dawid mieszka w pięknym, cedrowym pałacu. Arka Przymierza, czyli znak przymierza i największa świętość Izraelitów, gdzie umieszczone są kamienne tablice przykazań, umieszczona jest w namiocie. Mimo, że od końca drogi przez pustynię, gdzie namiot był bardzo praktyczny, minęły wieki, największa świętość przechowywana jest w zwykłym namiocie. Oto jak trwałe są prowizorki.

74.jpg

Winnica 14 października 2012 roku.

74. Na czym oprzeć swoje życie?

XXVIII Niedziela Zwykła, B; Mdr 7, 7-11; Ps 90 (89), 12-17; Hbr 4, 12-13; Mt 5, 3; Mk 10, 17-30,

Wszyscy, zawsze i wszędzie mają problemy z pieniędzmi. Tak by się chciało powiedzieć, ale może są od tego wyjątki?

Pewien człowiek w 1960 roku założył na terenie campusu uniwersyteckiego w Ypsilanti, w Stanach Zjednoczonych, lokal gastronomiczny. W pierwszym tygodniu zarobił 99 dolarów. Trudno powiedzieć, że stał się po tych siedmiu dniach bogaczem. Jednak w 2000 roku ten sam człowiek, nazywa się Tom Monaghan, był już właścicielem 7.000 pizzerii w 66 krajach, zatrudniał 120.000 pracowników i generował coroczny zysk rzędu 3,5 miliarda dolarów.

Tu możemy już powiedzieć na pewno, że był bogaty. Możemy powiedzieć też, za głosem dzisiejszej Ewangelii, że człowiek ten ma problem – problem z pieniędzmi. Bo przecież Jezus naucza: „Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. (…) Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego.” (Mk 10,23b.25)

73.jpg

Winnica, 3 kwietnia 2011 roku.

73. Wspólna kasa z Bogiem

IV Niedziela Wielkiego Postu, A, 1 Sm 16,1b.6-7.10-13a; Ps 23,1-6; Ef 5,8-14; J 8,12b; J 9,1-41;

Jakiś czas temu twierdziłem, że nie można powiedzieć bardziej konkretnego kazania niż kazanie o kupowaniu byków. Myliłem się. Bardziej konkretne kazanie, to kazanie o pieniądzach. Wyjmujemy zatem nasze portfele i zapraszam do słuchania. Proszę się nie bać, niczego z waszych portfeli wyciągać nie będę. Przeciwnie, jeśli ktoś uważnie wysłucha tego kazania i zastosuje wskazówki, które pozna, to jego portfel będzie się stawał coraz grubszy.

72.jpg

Winnica 1 grudnia 2016 roku.

72. Jak ratować dzieci?

Dostałem, przy okazji przedsprzedaży książki „Cztery kroki do miłości”, mail nastepującej treści:

Witam

Zainteresowałam się znalezioną w internecie książkę. Jestem przewodniczącą Rady Parafialnej, sama mam trójkę dzieci ale kocham wszystkie. W moim środowisku (parafii i szkole, do której chodzi najmłodsze dziecko (9 lat)) jest coraz więcej „trudnych” dzieci. Dzieci pełnych agresji, niezgody i złośliwości w stosunku do innych. Nie tylko jest to owoc patologicznych rodzin ale często i tych „normalnych” aczkolwiek niewierzących, lub rozwiedzionych. Ostatnio uderzyły mnie wypowiedzi 11 latków, że „Boga nie ma”, albo ”Ja już nie wierzę” a przy tym ten ton i mina. Chciałabym im jakoś pomóc może przez naszego ks. Proboszcza ale prosiłabym o podpowiedź czy te pozycje pomogą dzieciom w tym wieku? A może byłoby lepsze coś innego aby nie wyrzucili tego do szuflady tak dla zasady czy na wszelki wypadek bo „mnie to nie interesuje”?

Licząc na odpowiedź i sugestie pozdrawiam Aleksandra Zdziebko

71.jpg

Winnica 27 listopada 2016 roku.

71. Śpisz… a może nawet umarłeś

I Niedziela Adwentu, A; Iz 2,1-5; Ps 122,1-2.4-9; Rz 13,11-14; Ps 85,8; Mt 24,37-44;

Święty Paweł, na progu kolejnego adwentu w naszym życiu, mówi nam: „Rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu.” (Rz 13,11) Co to dla nas oznacza? Skoro nadchodzi godzina powstania ze snu, to znaczy, że w tej chwili śpimy. I trzymajmy się tego. Skoro Biblia mówi, że śpimy to znaczy, że śpimy.

Oczywiście musimy rozumieć tę metaforę. Jak człowiek śpi to śni. Czasem są to piękne rzeczy, czasem straszne. Łączy je to, że nie są rzeczywistością. Skoro śpimy to znaczy, że mijamy się z prawdziwym życiem. Mamy jakieś wyobrażenie o świecie, o ludziach, o sobie samym, o Bogu. I często okazuje się, że nie ma to nic wspólnego, albo niewiele, z rzeczywistością.

70.jpg

Winnica 24 listopada 2016 roku.

70. A ja kazania czytam z kartki

Ostatnio media obiegł news o tym, że papież Franciszek jest przeciwny kazaniom z kartki. Jest o tym na przykład [TUTAJ]

W całym tekście nie ma nic zdrożnego. Przeciwnie – znajdujemy świadectwo pilnego i rzetelnego poddania się Duchowi Świętemu, by słuchaczom kazania dać ziarno a nie plewy. Daj Boże, by każdy ksiądz tak się przygotowywał do wygłoszenia kazania:

„Zaczynam w południe dnia poprzedzającego. Czytam teksty z następnego dnia i na ogół wybieram spośród dwóch czytań. Potem czytam głośno wybrany fragment. Potrzebuję usłyszeć dźwięk, słowa. A później zaznaczam w swoim notatniku to, co mnie najbardziej uderzyło, zaznaczam kółeczkiem słowa, które mnie poruszają. Następnie przez resztę dnia napływają różne słowa i myśli, a ja robię to, co powinienem: rozmyślam, zastanawiam się, próbuję różnych spraw…”

69.jpg

Winnica 13 listopada 2016 roku.

69. Dobro wspólne

XXXIII niedziela zwykła, C, Ml 3,19-20a; Ps 98,5-9; 2 Tes 3,7-12; Łk 21,28; Łk 21,5-19;

Na kogo głosowałeś w ostatnich wyborach? Na Trumpa, czy na Clinton? Oczywiście nie głosowałeś, ale być może żywo kibicowałeś, śledziłeś wydarzenia. I oczywiście, że nie chcę znać twoich wyborów i decyzji.

Niemniej jednak w kontekście wyborów najpotężniejszego polityka świata, od decyzji którego mogą zależeć losy świata i Polski. I w kontekście kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, warto zapytać co kieruje ludźmi, gdy oddają swój głos w wyborach, i co kieruje ludźmi, którzy proszą o głos innych, startując w wyścigu na takie czy inne urzędy.

Szczęśliwie jesteśmy w sytuacji, gdzie nie mamy żadnych naszych wyborów. Te co były minęły, kolejne są dość odległe. Łatwiej więc będzie przyjąć, że to kazanie nie jest żadną agitacją, ale nauczaniem zasad, które obowiązują wszystkich, w każdej sytuacji i w każdym czasie.

68.jpg

Winnica 06 listopada 2016 roku.

68. Nie daj się złamać

XXXII Niedziela Zwykła, C; Mdr 11,22-12,2; Ps 145,1-2.8-11.13-14; 2 Tes 1,11-2,2; J 3,16; Łk 19,1-10;

W każdym pokoleniu Kościół ma swoich męczenników. Miał w starożytności ma i współcześnie. Współcześnie jest ich więcej. Miejmy tego świadomość, żyjąc sobie w naszej spokojnej Winnicy.

Klasyczne prześladowania chrześcijan nie polegały i nie polegają na bezsensownej rzezi. Cesarz Dioklecjan (przypuszcza się, że za jego czasów w starożytności były największe prześladowania) nie widział interesu państwa w zabijaniu płacących podatki. On chciał jedynie i aż złamać wierzących. Doprowadzić do wyrzeczenia się wiary, odstępstwa a przynajmniej kompromitacji. Po co zabijać skoro można przetrącić kręgosłup?

67.jpg

Winnica 2 listopada 2016 roku.

67. Pamiętaj o życiu

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, C; I msza: Hi 19,1.23-27a; Ps 27,1.4.7.8b.9a.13-14; 1 Kor 15,20-24a.25-28; Ap 1,5-6; Łk 23,44-46.50.52-53;24,1-6a;

Dobrze, że mamy dzień zaduszny – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Dobrze, że modlimy się za nich, nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok. Dobrze, że pamiętamy. Jednak tak jak pamiętamy o śmierci tak pamiętajmy też o życiu. Nawet bardziej. Bo śmierć to moment, życie to wieczność.

66.jpg

Winnica 30 października 2016 roku.

66. Dom grzesznika

XXXI Niedziela Zwykła, C; Mdr 11,22-12,2; Ps 145,1-2.8-11.13-14; 2 Tes 1,11-2,2; J 3,16; Łk 19,1-10;

W naszej parafii jest dużo domów. Dużo różnych domów. Stare i nowe, duże i małe, bogate i biedne. W niektórych domach roi się od dzieci, inne stoją puste. Pomyślmy sobie, który dom wybrałby Jezus, gdyby chciał się zatrzymać na dłużej?

Odpowiedzmy idąc tropem dzisiejszej Ewangelii. Wiele domów było w Jerychu. Dużych i małych, bogatych i biednych. Który dom wybrał Jezus? Wybrał dom Zacheusza, bo był to dom… grzesznika.

Gorszyło to bardzo ludzi: „Wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę.” (Łk 19,7)

A może nas też to trochę gorszy? Może nie okazujemy tego wprost, ale czujemy, że ten Jezus jakoś tak przesadza, promując grzeszników, celników i te nierządnice. Czy nie powinien bardziej promować „porządnego życia”, które byłoby wzorcem dla innych?

65.jpg

Winnica 27 października 2016 roku, 12. Wieczernik Winnicki

65. Przygotuj się…

Czwartek XXX Tygodnia Zwykłego, rok II; Ef 6,10-20; Ps 144,1a.2abc.9-10; Łk 19,38; Łk 13,31-35;

Już za osiem i pół roku będą w naszej parafii misje. Specjalnie używam słowa „już” a nie „dopiero”. Używam słowa „już”, bo te misje, które będą, będą musiały być zupełnie inne niż wszystkie dotychczasowe. Nie chodzi tu o szukanie jakiejś ekstrawagancji i nowości, ale o zwykłą konieczność.

Ponoć przed laty, chyba kardynała Sapiehę spytano jaki sekret ma Kościół w Polsce, że ludzie chodzą do kościoła. Kardynał miał powiedzieć, że po prostu dzwoni dzwon i ludzie przychodzą. Szczerze mówiąc to wydaje mi się, że nigdy to nie była prawda a na pewno nie jest to prawda dzisiejszych czasów. Dzisiaj za dzwony to proboszcz może mieć najwyżej proces za „agresję akustyczną” na ludzi, którzy chcą sobie w niedzielę pospać.

Nasze ostatnie misje były po ludzku udane, lepsze być chyba nie mogły – dobry kaznodzieja, zespół ewangelizacyjny, gazeta parafialna, plakaty, dużo więcej ludzi w kościele, kościół otwarty dzień i noc, i nigdy pusty. Niemniej jednak w niedzielę, na zakończenie rekolekcji, gdyby nas policzyć, to okazałoby się, że była nas połowa. W tej nieobecnej połowie byli oczywiście w części chorzy i malutkie dzieci, jednak oznacza to, że i tak setki osób nie były na misjach nawet jeden dzień. Dodajmy, że często były to osoby, które najbardziej tych misji potrzebowały.

64a.jpg

Mława 4 sierpnia 2010 roku.

64. Trzy wskazówki

Boże Słowo nie jest po to, by zaspokajać naszą ciekawość, czy wypełnić czas Mszy Świętej. Słowo Boże jest po to, by zmieniać nasze życie, by uczyć nas na jakiej drodze osiąga się zbawienie. Dzisiejsze czytania dają nam tu niezwykle ważne wskazówki.

Pierwsza wskazówka – dla Boga nie jest ważna przeszłość. Bóg mówi bowiem: „Jeśli sprawiedliwy odstąpił od sprawiedliwości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu.” (Ez 18, 26-27) Innymi słowy – ktoś kiedyś żył dobrze i cnotliwie, ale oddał później swoje życie grzechowi, to nic mu nie pomogą wszystkie lata sprawiedliwości – ten człowiek umrze (będzie potępiony) z powodu swojego teraźniejszego życia, obecnego grzechu. I odwrotnie – jeśli grzesznik, który lata całe oddawał się grzechowi nawróci się i będzie postępował dobrze, to będzie żył (będzie zbawiony). Bóg potrafi przekreślić całą historię, wszystkie lata, które są za nami i widzieć tylko teraźniejszość. Teraźniejszą wiarę i oddanie Bogu. Dzięki temu Łotr na krzyżu mógł usłyszeć: „Dziś ze Mną będziesz w raju.” (Łk 23,43c)

63.jpg

Winnica 16 października 2016 roku.

63. Pomyśl, jak traktujesz Boga?

XXIX Niedziela Zwykła, C; Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2 Tm 3,14-4,2; Hbr 4,12; Łk 18,1-8;

Co byś pomyślał o mężu, który przychodzi do swojej żony tylko w konkretnych sprawach: odczuł głód i ciekaw jest kiedy kolacja, oderwał mu się guzik, szuka skarpet albo zachciało mu się seksu? Zapewne uznasz taką relację za przedmiotowe traktowanie kobiety. I słusznie. Oczywiście w podobny sposób może żona traktować swojego męża i generalnie – człowiek człowieka.

Pomyślmy jednak czy czasem, w podobny sposób, my nie traktujemy Boga?

I coś jest na rzeczy, gdy przypominamy sobie o Nim, kiedy jest jakaś potrzeba. Przychodzimy do Niego, bo potrzebujemy uzdrowienia, zgody, szczęśliwego rozwiązania – zaradzenia takim czy innym potrzebom. Tak jak człowieka nie można traktować przedmiotowo, tak nie można traktować przedmiotowo Boga.

62.jpg

Winnica, 17 października 2010 roku.

62. Laska dynamitu

XXIX Niedziela Zwykła, C; Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2 Tm 3,14-4,2; Hbr 4,12; Łk 18,1-8;

Izraelici w drodze do Ziemi Obiecanej napotykali wiele przeszkód. Wśród tych przeszkód byli ludzie, którzy zwyczajnie chcieli ich zniszczyć. Jeden z takich momentów opisuje dzisiejsze pierwsze czytanie.

Izraelici ruszyli do bitwy. Mieli zapewne miecze i tarcze, dowódców i sztandary. W tej wojnie jednak najważniejsze było to, co było obok, na wzgórzu. Tam Mojżesz ze wzniesionymi rękoma modlił się za swój lud: „Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. (…) I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza.” (Wj 17,11.13)

Czy dzisiaj człowiek zbyt łatwo nie uwierzył, że wszystko może, więc może obejść się bez Boga? Złudne myślenie, którego jałowość widać szczególnie w obliczu nieszczęść i kataklizmów. To prawda, że człowiek zdobył i księżyc, i atom, ale jakże często staje strwożony i bezradny wobec szumu morza i jego nawałnicy. (por. Łk 21,25)

61.jpg

Winnica 6 października 2016 roku.

61. Zawartość cukru w cukrze. Przypadki księdza Grosera… i księdza Leszka.

Znalazłem swój tekst o polskiej, współczesnej katechezie. Ma swoje lata, ale nie stracił na aktualności. Zapraszam do przeczytania i skomentowania. Zwłaszcza katechetów i księży.

Jednym z epizodów dramatu jaki przeżywa ukrywający się w damskim przebraniu bohater filmu „Poszukiwany, poszukiwana” (gra Wojciech Pokora) jest praca u człowieka zajmującego się domową produkcją bimbru. Właściwa profesja pracodawcy pozostaje na początku głęboko zakonspirowana a zajęcie głównej postaci filmu polega przede wszystkim na kupowaniu cukru. Po pewnym czasie zdemaskowany właściciel mieszkania próbuje wmówić „Marysi”, że prowadzi badania naukowe nad zawartością cukru w cukrze. To hasło – zawartość cukru w cukrze – stanie się myślą przewodnią tego tekstu.

Tekst traktować jednak będzie nie o polskim przemyśle cukrowym, czy o nielegalnych gorzelniach, ale o polskiej katechezie. Mimo tak odmiennej tematyki hasło nasze nadaje się idealnie. Twierdzę bowiem, że rzeczywistość polskiej katechezy jest mocno przycukrzona w swoich opisach oraz należałoby dać prawdziwą odpowiedź na pytanie o zawartość katechezy w katechezie.

60.jpg

Winnica 29 września 2016 roku.

60. Dwa słowa wiary – mały wykład zbawienia człowieka

Chciałbym przedstawić sposób prosty schemat mówienia o wierze i chrześcijaństwie.

Co to znaczy, że Jezus jest Zbawicielem i Panem? I co zrobić, by samemu tego doświadczyć?

Wiara to coś, co nas zewsząd otacza. Rzeczywistość, która dotyka od urodzenia każdego z nas – nawet jeśli się z nią spieramy. Jest to jednocześnie „coś” co trudno nam określić i „coś” o czym trudno nam mówić. – Co to jest wiara? Czym wiara jest dla Pana? dla Pani? – Nooo… Yyyy… Jakby to… Eeee…. No wie pan… Tak często mogą wyglądać rozmowy o wierze.

59.jpg

Winnica 27 września 2016 roku.

59. Powszechna herezja w Kościele

Mamy problem. Problem polega na tym, że w Kościele Katolickim (zostańmy na wszelki wypadek w samej Polsce) nie głosi się pełnej katolickiej doktryny na temat podstawowy, czyli usprawiedliwienia, łaski i ich relacji do zasługiwania. Mamy do czynienia bądź z dziurą, bądź ze zniekształceniem prawdy. Prawda o zbawieniu w Jezusie albo nie jest głoszona albo jest przekręcana. Tym samym mamy do czynienia z powszechną herezją. Może nie w sensie dosłownym, bo błędne wierzenia przyjmowane są w „dobrej wierze”. Błądzący mają przekonanie o katolickości swoich poglądów. Więcej – gotowi są często oskarżyć o herezję głoszących prawdy katolickiej doktryny.

58.jpg

Winnica 25 września 2016 roku.

58. Zacznij słyszeć

XXVI Niedziela Zwykła, C; Am 6,1a.4-7; Ps 146,6-10; 1 Tm 6,11-16; 2 Kor 8,9; Łk 16,19-31;

Rosyjska psycholog Ekaterina Muraszowa, przeprowadziła pewien eksperyment na młodzieży. Wzięło w nim udział 68 ochotników, w wieku 12-18 lat. Ich zadaniem było pozostać przez 8 godzin bez używania smartfonów, telefonów, komputerów, radia, i telewizji. Nie musieli siedzieć w domu, mogli wyjść i pospacerować, czy zrobić zakupy. Tylko wszystko bez komunikacyjnej elektroniki. Tylko osiem godzin.

Jaki rezultat? Tylko trzy osoby wytrwały do końca. „Trzech uczestników miało myśli samobójcze. Pięciu doświadczyło ostrych ataków paniki. U dwudziestu siedmiu osób wystąpiły takie objawy jak: nudności, pocenie się, zawroty głowy, uderzenia gorąca i ból brzucha. Niemal każdy, kto wziął udział w eksperymencie, doświadczył uczucia strachu i niepokoju.” [Zobacz: goo.gl/Qa2wtk dostęp 23.09.2016]

57.jpg

Winnica 26 września 2010 roku.

57. Są także inni

XXVI Niedziela Zwykła, C; Am 6,1a.4-7; Ps 146,6-10; 1 Tm 6,11-16; 2 Kor 8,9; Łk 16,19-31; Tydzień Miłosierdzia.

W czasie zawodów sportowych dla osób, które niektórzy nazywają upośledzonymi odbył się bieg. Zawodnicy stanęli w blokach, potem ruszyli do sprintu. Ścigali się jak wszyscy, chcieli wygrać. W czasie tego biegu jeden z zawodników potknął się i przewrócił. Drugi, zamiast wykorzystać szansę na pewne zwycięstwo, zatrzymał się i pomógł mu wstać. Razem dobiegli do mety.

Pytanie: Kto tu jest upośledzony i nienormalny? Czy ten, kto staje, pomaga i przegrywa? Czy ten kto mija, biegnie swoim torem i wygrywa? Jak w "prawdziwych" zawodach.

56.jpg

Winnica 19 września 2016 roku.

56. Pewien schemat mówienia o wierze

Dzielę się pewnym pomysłem dotyczącym sposobu mówienia o wierze. kliknij video

Cieszyłbym się, gdybyś po wysłuchaniu dał swoją opinię, komentarz, pomysł, uzupełnienie.

Chcę też polecić niesłychanie ważną i mocną, i trafiająca w sedno konferencję (audio) Biskupa Rysia - ewangelia i antyewangelia kliknij audio

55.jpg

Winnica 16 września 2016 roku.

55. Czy dobry łotr był naprawdę dobry?

Różne imiona przybieramy na bierzmowanie. Jednym z bardziej oryginalnych imion, jak wspominiał jeden z biskupów, było „imię” Dobry Łotr. Tylko, czy rzeczywiście był on dobry?

Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie, ale w szerszym kontekście rzeczy ostatecznych. Katechizmowe rzeczy ostateczne to: Śmierć, Sąd Boży, Niebo albo piekło

Zatem każdy człowiek, który żył, żyje i żyć będzie na tej ziemi, przynależy do jednej z dwóch grup. Jedna grupa to ci, którzy pójdą do nieba – zbawieni, druga to ci, którzy pojdą do piekła – potępieni. Czyściec nie jest „rzeczą” ostateczną, bo jest etapem ku niebu.

54.jpg

Winnica 15 września 2016 roku.

54. Jak mówić o wierze?

Nie jest łatwo mówić o wierze.

Dowodem są małe dzieci. Proszę je spytać: „Co trzeba zrobić, by pójść do nieba?” Jakie będą odpowiedzi? Zamykać się będą w kręgu: „trzeba być grzecznym”, „trzeba się modlić i chodzić do kościoła”, „trzeba słuchać pani”, „pomagać mamie i tacie”, „sprzątać swój pokój”, „trzeba być dobrym”. Bardziej wysublimowane odpwiedzi dotrą do „kochać ludzi” i „kochać Boga”. Problem tylko, że wszystkie te odpowiedzi są błędne, nie dotykają istoty wiary.

Oczywiście wina nie leży po stronie dzieci. Winni są rodzice, dziadkowie, katecheci i księża. Żeby było jasne – ja też. Tak mówimy o Bogu, że dzieci nie docierają do prawdy.

53.jpg

Winnica 11 września 2016 roku.

53. Zachowałam się jak trzeba

XXIV Niedziela Zwykła, C; Wj 32,7-11.13-14; Ps 51,3-4.12-13.17.19; 1 Tm 1,12-17; 2 Kor 5,19; Łk 15,1-32;

Dzisiejsze czytania są świadectwem jak łatwo upaść. Jak łatwo zabłąkać się – zaginiona owca. Jak łatwo zgubić się – zaginiona drachma. Jak łatwo odejść – marnotrawny syn. Jak łatwo zatwardzić swoje serce – starszy syn z przypowieści. Jak łatwo żyć bez Boga, będąc bardzo pobożnym człowiekiem – Paweł z drugiego czytania. Jak łatwo ulać sobie złotego cielca. Jak trudno zachować się jak trzeba.

Ostatnio byliśmy świadkami pogrzebu dziewczyny, która umiała zachować się jak trzeba. Nie miała osiemnastu lat. Żołnierz wyklęty, sanitariuszka. Bita i poniżana w więzieniu. Skazana na śmierć i stracona. Nie prosiła o łaskę komunistycznych oprawców. Zakopana jak zdechły pies. Siedemdziesiąt lat czekała na pogrzeb. Danuta Siedzikówna, konspiracyjny pseudonim „Inka”. Przed śmiercią, w grypsie, napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

52.jpg

Winnica, 5 września 2010 roku.

52. Krzyż na ramionach


XXIII Niedziela Zwykła, C; Mdr 9,13-18b; Ps 90,3-6.12-14.17; Flm 9b-10.12-17; Ps 119,135; Łk 14,25-33;

Biskupi Polsce kierują do swoich wiernych list z okazji 20 rocznicy powrotu katechezy do szkoły – „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32).

Możemy się cieszyć, że katecheza wróciła do szkolnych sal, ale chciałbym, by ta radość była głębsza. Cieszmy się ze zwycięstwa polegającego na tym, że szkoła ma służyć społeczeństwu, żywym, konkretnym ludziom, a nie być narzędziem narzuconej przez państwo ideologii.

Cieszmy się powrotem do normalności, ale jednocześnie strzeżmy zwycięstwa i nie pozwólmy innym ideologiom wykorzystywać szkoły do własnych interesów. Obalony komunizm to jedna z wielu ideologii, które chętnie się biorą do wychowywania waszych dzieci. Dodajmy precyzyjnie – do wychowywania za wasze pieniądze.

51.jpg

Mława 9 Września 2007

51. Klucz do życia

XXIII niedziela zwykła, rok C, kazanie do Łk 14,25-33,

Wielkie tłumy szły z Jezusem. (por. Łk 14,25) Spontanicznie i bez nakazu. Gdyby kogoś z wielkich tego świata spotkało coś takiego, na pewno byłby zadowolony. Jezusa to jednak nie cieszyło. Jezus widzi nie tłumy, ale pojedynczego człowieka. Widzi każdego z osobna i wie ile jest wart. Wie, że wielu ludzi to zwyczajni gapie – dla nich jest obojętne, czy widzą Jezusa, pożar czy człowieka przejechanego przez rydwan. Chociaż nie – przejechany byłby pewnie najlepszy – najwięcej krwi.

50.jpg

Winnica 25 sierpnia 2016 roku.

50. Dziecko w kościele

Kiedyś w Winnicy kazanie wygłaszał zaproszony ksiądz. Był akurat chrzest dzieci i dokładnie po Ewangelii zaczął się „koncert”. Ksiądz próbował mówić, ale nie mógł. Skapitulował… Powiedział: „Przepraszam, ale nie mogę”. I zaczął „Wierzę w jednego Boga…” Nie było w tym złości ani pretensji, raczej bezradność. Kościół się nie zawalił, ani księdza nie ukamienowano ani rodziców płaczącego dziecka. Czy jednak można było inaczej? Może można było, warto pomyśleć.

Gdy pisze się o zachowaniu dzieci w kościele i reakcjach rodziców, ludzi i księży, zapomina się o potrzebie rozróżniania. W zasadzie każda sytuacja jest inna, ale można je pogrupować w sytuacje, które będą diametralnie różne. Czym innym jest płacz nowroodka, bo głodne, czym innym sekwencyjny i długotrwały naskok obunóż na kratę ogrzewania przez czteroletniego, niewychowanego sierotę. Sierotę, bo nikt w kościele się do niego nie przyznaje. Czym innym bezradność księdza a czym innym jego chamstwo. (A przy okazji sprawy karmienia piersią w miejscach publicznych – tu też warto wprowadzać rozróżnienie. Czym innym jest ewidentny ekshibicjonizm jakiejś matki a czymś zupełnie innym dyskretne podanie piersi, tak, że przeciętny facet nawet się nie zorientuje.)

49.jpg

Winnica, 18 lipca 2010 roku.

49. Bóg to także to, co się czuje

XVI Niedziela Zwykła, C; Rdz 18,1-10a, Ps 15,1b-3a.3b-4ab.4c-5, Kol 1,24-28, Por. Dz 16,14b, Łk 10,38-42;

Bóg to nie jest sprawa tylko naszego rozumu i poznania. To nie tylko sprawa nazwania, definicji, określeń. Bóg to także to, co się czuje.

Wyobraź sobie, albo jeszcze lepiej, przypomnij sobie, jak czegoś w życiu pragnąłeś. Może zupełnie niedawno, może przed laty, a może jako dziecko. Niech to będzie konik na biegunach. I oto dowiadujesz się, że marzenie może się spełnić – tata powiedział, że jedzie do sklepu. I oto masz go. Może znalazłeś pod choinką, może został ci po prostu wręczony. Masz go i cieszysz się nim. Twoje marzenie a później obietnica stają się rzeczywistością. Poczuj i nazwij wszystkie swoje uczucia…

48.jpg

Winnica 21 sierpnia 2016 roku.

48. Całemu światu głoście Ewangelię

XXI Niedziela Zwykła, C; Iz 66,18-21; Ps 117,1-2; Hbr 12,5-7.11-13; J 14,6; Łk 13,22-30;

Czy kiedykolwiek słuchając Bożego Słowa lub czytając Je miałeś dreszcze? Dostawałeś gęsiej skórki? Rozpłakałeś się? Jeśli nie, to znaczy, że jeszcze nigdy Boże Słowo do ciebie nie dotarło, jeszcze nigdy Go nie usłyszałeś.

Choćby dzisiejsza Ewangelia: „Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: Panie, otwórz nam! lecz On wam odpowie: Nie wiem, skąd jesteście. Wtedy zaczniecie mówić: Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś. Lecz On rzecze: Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy opuszczający się niesprawiedliwości! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.” (Łk 13,25-28a)

Porusza cię to? Powinno, z dwóch przynajmniej powodów. Może to jest wprost o tobie? Może to akurat ty dopuszczasz się niesprawiedliwości, choć jesteś praktykującym katolikiem – jesz i pijesz z Jezusem. I dlatego „płacz i zgrzytanie zębów”, to twoja osobista perspektywa.

A może to jest perspektywa twoich bliskich – rodziny i przyjaciół? Czy porusza cię to, że może idą oni na wieczne potępienie?

47.jpg

Winnica,22 sierpnia 2010 roku.

47. Przestań chodzić do kościoła

XXI Niedziela Zwykła, C; Iz 66,18-21; Ps 117,1-2; Hbr 12,5-7.11-13; J 14,6; Łk 13,22-30;

Są takie pytania, które wydają się bardzo proste, udziela się na nie łatwych odpowiedzi. Gdy jednak powstrzymamy się od tego, by zaraz odpowiadać, gdy zastanowimy się dłużej, odpowiedź może być zaskakująca, szokująca, a przynajmniej nie taka łatwa i oczywista. Jedno z takich pytań brzmi: Czy proboszcz powinien się troszczyć o to, by jak najwięcej ludzi chodziło do kościoła?

Szybka i łatwa odpowiedź to nawet nie: „tak”, ale „oczywiście”. Okazuje się jednak, że nie jest to ani takie proste, ani oczywiste, ani prawdziwe.

43.jpg

Winnica 12 sierpnia 2016 roku.

46. Lectio divina – najczęściej zadawane pytania

Dopowiedzenia do metody modlitwy lectio divina w formie FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:


Jak długo ma trwać czas pierwszego etapu, jak długo czytać?

W tym etapie nie liczy się czas, ale znalezienie fragmentu, który nas wewnętrznie poruszy. Czasem to będzie druga sekunda, czasem piąta minuta. Nie patrz na zegarek, patrz na swoje reakcje.

Jak długo ma trwać czas drugiego etapu, jak długo powtarzać?

Nie mierzymy czasu, ani nie liczymy powtórzeń. Powtarzaj tak długo, aż się nasycisz. Nie śpiesz się, nie chodzi o to, by stać się katarynką. Między kolejnymi powtórzeniami niech będą przerwy. Działaj zgodnie z twoim temperamentem i usposobieniem.

Jak długo ma trwać czas trzeciego etapu, jak długo mówić?

Nie mierz czasu. Po prostu powiedz to co masz do powiedzenia. Niczego nie skracaj, ale i sztucznie nie przedłużaj.

45.jpg

Winnica 31 lipca 2016 roku.

45. Lectio divina – modlitwa z Pismem Świętym

Jak się modlić?, lectio divina, metoda modlitwy z Pismem Świętym

Metoda, w którą chcę wprowadzić teraz, ma bardzo starą tradycję. Jednocześnie obrosła ona w teorię, która niepotrzebnie komplikuje metodę, która w sumie jest bardzo prosta. Dlatego niczego na siłę komplikować nie będę.Jak każda modlitwa tak i modlitwa metodą lectio divina potrzebuje pewnego przygotowania. Musimy wyznaczyć sobie czas i przestrzeń naszej modlitwy. Musimy mieć odpowiednie dla naszych oczu (okularów) Pismo Święte. Musimy mieć odpowiednie nastawienie – intencję i pragnienie modlitwy.

44.jpg

Winnica 07 sierpnia 2016 roku.

44. Minimum… Maksimum…

XIX Niedziela Zwykła, C; Mdr 18,6-9; Ps 33,1.12.18-20.22; Hbr 11,1-2.8-19; Mt 24,42a.14; Łk 12,32-48;

Pewien dziennikarz i publicysta na swoim facebookowym profilu złożył uczestnikom światowych dni młodzieży życzenia a wraz z nimi swoje życiowe wskazówki. Napisał tak: „Ruszają Światowe Dni Młodzieży. Wszystkim uczestnikom życzę wielu uniesień i dobrej zabawy. Pamiętajcie tylko, aby nie przesadzać z narkotykami i używać środków antykoncepcyjnych.”

Jak zwykle rozgorzała po tym dyskusja, w której uczestnicy prześcigali się w dostarczeniu argumentacji i dowodów, że uczestnicy Światowych Dni Młodzieży to (z jednej strony) wataha szukająca tylko rozrywki i mocnych przeżyć lub (z drugiej strony) zastępy świętych i błogosławionych, którzy już jedną nogą są w niebie a żyją tylko Słowem Bożym i miłością bliźniego.

Jaka była prawda? Po owocach ich poznacie. I zapewne jak każdy człowiek jest inny, tak w każdym sercu ten owoc będzie inny.

Nie o to jednak chodzi. Problem tego wpisu jest gdzie indziej. Zdradza on wartości, którymi żyje ich autor, jego myślenie i podejście do życia. Jednocześnie autor ustawia się jako nauczyciel życia, mentor, który pokazuje młodzieży kierunek, w jakim mają iść. „Pamiętajcie tylko, aby nie przesadzać z narkotykami i używać środków antykoncepcyjnych.”

Podoba wam się „mądrość” tego nauczyciela?

43.jpg

Winnica 31 lipca 2016 roku.

43. Mówić do siebie (Modlitwa)

Zanim przejdziemy do zasadniczych treści (…) poświęconych modlitwie kilka uwag na marginesie.

Różnie można definiować chrześcijaństwo. Ja w tej chwili powiem tak: „Chrześcijaństwo to sprawa wyboru”. Mam nadzieję, że wiesz o tym, że nikt nie rodzi się chrześcijaninem. Chrześcijaństwo to nie jest też sprawa wychowania i nauczenia się czegoś (choć niektórym tak się wydaje). Chrześcijaństwo to wybór. Biblia ciągle świadczy o tym, że człowiek musiał wybierać. Od Adama i Ewy, przez Naród Wybrany, który wybrał przymierze z Bogiem i Dziesięć Przykazań aż do Jezusa Chrystusa, który też oczekuje wyboru.

42.jpg

Winnica 2 sierpnia 2016 roku.

42. Studiowanie Bożego Słowa

To nie będzie przegląd studiów uniwersyteckich, ani żadnych kursów, szkoleń, czy podręczników. Chodzić mi tu będzie o pokazanie metod i narzędzi, począwszy od najprostszych, do samodzielnego studiowania Biblii.

Zanim wskażemy na konkretne sposoby przypomnijmy, że rzeczą najważniejszą w studiowaniu będzie otwarcie się na prowadzenie Boga.

„Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.” (Mt 11,27)

„Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.” (J 16,13-14)

Niczego tak naprawdę nie wyczytamy z Biblii, niczego się nie nauczymy i nie zrozumiemy, jeśli nie będzie nam to dane od Boga, przez niego objawione.

41.jpg

Winnica 1 sierpnia 2016 roku.

41. Biblia Jerozolimska

Symbol tego, co w biblistyce katolickiej najlepsze

Dzielę książki na cztery kategorie. Pierwsza z nich to takie książki, które kupuję nie zaglądając do środka. Inne kupuję po obejrzeniu. Jeszcze inne po obejrzeniu odkładam. Do jeszcze innych nawet nie zaglądam, ubolewając jedynie nad naszymi lasami. Biblia Jerozolimska to książka, którą się kupuje nie zaglądając do niej…

Tak było w dniu, w którym natrafiłem na informację o niej w Internecie. Błyskawicznie (sprawdzając tylko, gdzie można kupić ją najtaniej) zamówiłem ją w księgarni internetowej i po kilku dniach cieszyłem się trzymając jej opasły tom w ręku. Powiem nawet, że zachowywałem się niegrzecznie. Tego dnia ktoś mnie odwiedził, a ja zamiast pełną uwagę poświęcić gościowi, nieustannie dzieliłem ją między gościa a Biblię Jerozolimską. Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle radości. Dawno też nie czekałem tak długo na jej ukazanie się.

40.jpg

Winnica 31 lipca 2016 roku.

40. Co to jest dobra śmierć?

XVIII Niedziela Zwykła, C; Koh 1,2;2,21-23; Ps 95,1-2.6-9; Kol 3,1-5.9-11; Mt 5,3; Łk 12,13-21;

Mój tata często powtarzał przysłowie: „Myślał indor o niedzieli a w sobotę mu łeb ucięli”. Można powiedzieć, bez specjalnego naciągania, że jest to ludowa wersja ewangelicznych słów: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie.” (Łk 12,20b) I o tym będzie dzisiejsze kazanie – o śmierci, o tym, że przychodzi nagle i że trzeba się do niej przygotować.

39.jpg

Winnica 26 lipca 2016 roku.

39. Nonsensy i cudactwa liturgiczne i paraliturgiczne

naduzycia-liturgiczne

Prawdziwa uroczysta liturgia potrzebuje dymu kadzidła. Czemu ma jednak służyć ta kadzielnica?

https://youtu.be/S_s2Rf0Z0eE

Nie wyrzucę z mojego kościoła feretronów. Nie pozwole jednak nigdy, by ich noszenie stało się dyscypliną olimpijską.

https://youtu.be/W-c0aREj9rA

I zobaczcie jak łatwo podłożyć się pod szyderstwo (podłożona muzyka), choć przyznajmy, że jest w tej piosence (Stwórzmy Boga na własne podobieństwo…) gorzka prawda.

Nie mam nic przeciwko klaunom. Jednak nie w kościele:

https://youtu.be/pzAuKUm3Bhw

38.jpg

Winnica 26 lipca 2016 roku.

38. Owoce Słowa Bożego

Dlaczego tak bardzo mamy się koncentrować na Bożym Słowie? Dlaczego ma być Ono obecne w naszym życiu. Dlaczego jest to takie ważne?

Zwróćmy uwagę na trzy rzeczy:

Słowo Boże daje nam Boże prowadzenie

Słowo Boże daje nam Bożą moc

Słowo Boże rodzi w nas wiarę

Omawiając poszczególne punkty wskażemy na odpowiednie miejsca Biblii. Niech Slowo Boże tłumaczy same siebie.

37.jpg

Winnica 23 lipca 2016 roku.

37. Tato, obserwuję Cię

Krew człowieka zalewa gdy internetowy badziew ma milionowe odsłony a ten filmik w polskiej wersji ma tych odsłon 5.048 (22.07.2016)

Obejrzyj sam:

https://youtu.be/2r_HawCXFog

I zrób co możesz, by obejrzało go jak najwięcej ludzi.

31.jpg

Winnica 23 lipca 2016 roku.

36. Proście, szukajcie, kołaczcie

XVII Niedziela Zwykła, C; Rdz 18,20-32; Ps 138,1-3.6-8; Kol 2,12-14; Rz 8,15; Łk 11,1-13;

W Ewangelii Jezus daje nam lekcję modlitwy. Uczy nas: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.” (Mt 7,7) Każe nam zatem prosić, szukać i kołatać. Co to jednak znaczy?

Zanim to spróbujemy wyjaśnić warto w tym miejscu zapytać o podstawową sprawę: „Czy ty w ogóle się modlisz?” Zostawmy pytanie o jakość, sposób i długość, ale czy w ogóle się modlisz? Jeśli nie modlisz się, to potrzebne ci nawrócenie. Zacznij się modlić – bez tego twoja wiara po prostu zamiera.

Gdy zaś ta modlitwa jest, to przyjrzyj się jej jaka jest, by ją rozwinąć i udoskonalić.

35.jpg

Winnica 17 lipca 2016

35. Otwartość na Słowo Boże

Obowiązki chrześcijanina wobec Pisma Świętego

Bóg mówi do człowieka – „wielokrotnie i na różne sposoby” (Hbr 1,1a). Mimo tego najczęściej Go nie słyszymy.

Jeśli chcemy Go usłyszeć potrzebujemy wiary, ale też pewnej sprawności, potrzebujemy nauki i ćwiczenia w słuchaniu Boga.

Pominę w tym miejscu dwa ważne sposoby, przez które Bóg do nas przemawia – sumienie i odczytywanie znaków czasu. Skoncentruję się jedynie na najważniejszym sposobie jakim jest Słowo Boga zawarte w Biblii.

34.jpg

Winnica 10 lipca 2016 roku.

34. Słowo w sercu

XV Niedziela Zwykła, C; Pwt 30,10-14; Ps 69,14.17.30-31.36ab.37; Kol 1,15-20; J 13,34; Łk 10,25-37;

Od kilku lat, co roku uczymy się na pamięć jednego wersetu z Biblii.

„Wezwałem Imienia Pana, Panie ratuj moje życie.” (Ps 116,4)

„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.” (J 3,16)

„Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.” (J 15,5)

„Jako (…) wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy!” (Kol 3,12-13)

Ciekawy jestem czy zostaje to w nas, czy pamiętamy? Spróbujmy głośno powiedzieć ten ostatni werset, najdłuższy. Zacznę tylko i pomagać nie będę…

33.jpg

Winnica 7 lipca 2016 roku.

33. Skąd u niego ta gorliwość? – katecheza o św. Pawle

Katecheza dla młodzieży (sprzed lat). Mam wielki sentyment do tej katechezy – konkretnie do tego, że jest mnie tam 20 kg mniej.

Cel: Misyjny zapał św. Pawła i jego nieugiętość to wynik osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem.

Potrzebne: Kostka do gry, dwa pionki do tablicowego „chińczyka” (najlepiej kolorowe magnesy), obraz św. Pawła (do zdobycia w serwisie http://biblioteka.natan.pl), plansza: „osobiste spotkanie z Jezusem”

32.jpg

Winnica 7 lipca 2016 roku.

32. Nie programy duszpasterskie, ale mentalność księży

proboszcz - parafia - duszpasterstwo

Posłuchaj pewnej historii…

Przed kilku laty, na podstawie moich doświadczeń, stworzyłem i wydałem autorski program przygotowania do bierzmowania. Nazwałem go „Szkoła życia z Bogiem”. Pierwotnie miał on postać skryptu opisującego sposób przeprowadzenia spotkań – katechez dla dużej grupy kandydatów. Oprócz tego opracowałem materiały dla kandydatów. To wszystko miało postać plików, z których samemu należało potrzebne rzeczy wydrukować. Materiały zaczęły się cieszyć sporym powodzeniem, znajdowały swoich nabywców w kraju i poza jego granicami. Cieszyło mnie to jako autora i cieszyło moją parafię (profity ze sprzedaży).

Któregoś dnia odebrałem telefon. Dzwonił pewien ksiądz z południa Polski. Powiedział, że ma moje materiały i pracuje według nich, ale ma trudności. Nie mogę powiedzieć o ich charakterze, bo nie jestem do tego upoważniony, ale mogę podzielić się tym co pomyślałem wtedy: „Może ty i kupiłeś te materiały, ale pojęcia nie masz o co w nich chodzi i na czym polega ich realizacja”.

31.jpg

Winnica 7 lipca 2016 roku.

31. O co chodzi w modlitwie?

Szkoła modlitwy. Dwie funkcje modlitwy, podstawy modlitwy.

Zanim ktokolwiek zacznie zastanawiać się nad tym jak się modlić, szukać sposobów modlitwy, technik i tekstów, powinien odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: „dlaczego mamy się modlić?”

Zostawmy od razu odpowiedzi w porządku przykazania – bo tak trzeba, bo tak kazano, bo jest to obowiązek. Spróbujmy zejść głębiej.

30.jpg

Winnica 3 lipca 2016 roku

30. Opowiem, co uczynił mej duszy.

XIV Niedziela Zwykła, C; Iz 66,10-14c; Ps 66,1-3.4-7.16.20; Ga 6,14-18; Kol 3,15a.16a; Łk 10,1-12.17-20;

To musiał być piękny widok. Szatan spadający z nieba jak błyskawica. I nie chodzi tu o doznania estetyczne a etyczne – chodziło tu przecież o upadek diabła, upadek jego zamiarów i dzieł, upadek jego królestwa.

Czy chcielibyście dzisiaj zobaczyć jak szatan spada z nieba? Jak spektakularnie zostaje pokonany? Chcielibyście? Jest na to sposób. Zawarty jest w dzisiejszej Ewangelii. Sprawdźmy jaki był kontekst tego Jezusowego widzenia. Jezus widział spadającego szatana w momencie, gdy wysłał swoich uczniów. Uczniowie poszli, głosili Jezusa, jego naukę, pokój, nadejście królestwa niebieskiego, uzdrawiali chorych. Słowem i czynem, w sposób zdecydowany, dawali świadectwo Jezusowi. I szatan spada.

29.jpg

Winnica 23 czerwca 2016 roku

29. Chrześcijaństwo to rower

Czwartek XII tygodnia zwykłego; 2 Krl 24,8-17; Ps 79,1-5.8-9; 1 P 1,25; Mt 7,21-29; . Dziesiąty Wieczernik Winnicki

„Zdecydowana większość naszych małżeństw sakramentalnych jest nieważna.” [bit.ly/1tBpiYE dostęp 18.06.2016] Tak niedawno stwierdził papież Franciszek. Co prawda potem autoryzował swoją wypowiedź i w oficjalnych drukowanych relacjach z tego przemówienia jest już, że tylko „część” tych małżeństw jest nieważna. Nie zmienia to faktu, że jakaś część małżeństw zawieranych w naszych kościołach to jakieś udawanie, przedstawienie, teatr. Do głosu dochodzi bądź ludzka ignorancja, bądź przewrotność, jak w przypadku pewnej narzeczonej, która w kancelarii wprost oświadczyła księdzu, że jest co prawda niewierząca ale nie może sobie odmówić tak pięknej uroczystości.

28.jpg

Winnica 12 czerwca 2016 roku

28. Zgrzeszyłem wobec Pana.

XI Niedziela Zwykła, C; 2 Sm 12,1.7-10.13; Ps 32,1-2.5.7.11; Ga 2,16.19-21; 1 J 4,10b; Łk 7,36-8,3;

Pierwsze czytanie to skrót a raczej zakończenie dramatycznej historii, w której król Dawid popełnia grzech za grzechem. Najpierw grzech lenistwa. Zamiast iść na wojnę sam, Dawid wysyła swoje wojsko i zdolnego dowódcę, ale sam nie idzie. Dalej grzech bezczynności i leżenia do góry brzuchem – Biblia mówi jak król wyleguje się w swoim łóżku. Nic dziwnego, że w takiej atmosferze nudy widok kąpiącej się nagiej kobiety, którą wypatrzył z królewskiego tarasu, staje się niezwykle atrakcyjny. Już w sercu króla rodzi się grzech nieczystości.

27.jpg

Winnica 5 czerwca 2016 roku.

27. Nie umiem nic

X Niedziela Zwykła, C; 1 Krl 17,17-24; Ps 30,2-6b.11-12a.13b; Ga 1,11-19; Łk 7,11-17;

Grzegorz Markowski i Perfect wylansowali w 1982 roku swój wielki przebój – Autobiografię. Utwór zdobył serca słuchaczy – jest znany i słuchany do dzisiaj. Co przesądziło o sukcesie? Zapewne to, że piosenka odwoływała się do bardzo życiowych i emocjonalnych rzeczy – dzieciństwa, młodości, marzeń, pasji, miłości, tęsknot, dramatów. Pokazywała wzloty, upadki i powroty, ból i radość, porażki i zwycięstwa. Dawała nadzieję. Bogdan Olewicz, autor tekstu, tak tłumaczył przyczyny sukcesu piosenki: „Każdy ze słuchaczy znajduje w niej cząstkę ze swojego życia i pojawia się taka myśl: przecież to jest o mnie!”

26.jpg

Winnica 8 maja 2016 roku.

26. Tęsknisz czy tylko pamiętasz?

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, C; Dz 1,1-11; Ps 47,2-3.6-9; Ef 1,17-23; Mt 28,19.20; Łk 24,46-53;

Kilka dni temu, ktoś przerzucił do plebanijnego ogrodu zieloną torbę. W torbie były cztery szczeniaki. Chętnie bym z tym kimś porozmawiał na temat traktowania zwierząt. Szczeniaki były dzielne, trzymały się razem, a najmniejszy nawet groźnie się odszczekiwał. Przy całej dzielności były też przerażone całą sytuacją. Skamlały za mamą i były zwyczajnie głodne. Gdy dostały miskę z mlekiem mało się w niej nie potopiły. Teraz mieszkają w stodole i czekają, kto je będzie chciał wziąć do siebie.

Co pies i miska z mlekiem mają wspólnego z dzisiejszą Uroczystością Wniebowzięcia Pańskiego? Dużo!

25.jpg

Winnica 1 maja 2016 roku.

25. Dziesiatek rozanca. Klucz do wszystkiego

VI niedziela wielkanocna, C; Dz 15,1-2.22-29; Ps 67,2-3.5.8; Ap 21,10-14.22-23; J 14,23; J 14,23-29;

Kiedy dzisiaj patrzę jak ludzie skaczą sobie do oczu, jak kłócą się gdziekolwiek się spotkają, jak kłócą się także i dzielą w Kościele, to pewną pociechą jest dla mnie fakt, że zawsze tak było.

Już w tej pierwszej wspólnocie Kościelnej doszło do sporów i kłótni. Czego świadectwem jest samo Pismo Święte: „Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni. (…) doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą.” (Dz 15,1-2a)

O co chodziło w tym sporze? Chrześcijaństwo narodziło się wśród Żydów. Jezus i apostołowie to Żydzi. Matka Najświętsza to Żydówka. Pierwszy Kościół to Żydzi. Szybko jednak Ewangelię zaczęto głosić Nie-Żydom. I ci się nawracali. I co z nimi zrobić? Jedni mówili, że wystarczy ich wiara – uznanie przez nich Jezusa za Zbawiciela i Pana. Inni zaś twierdzili, że wcześniej trzeba z nich zrobić Żydów – obrzezać i nakazać przestrzeganie wszystkich żydowskich praw i tradycji.

24.jpg

Winnica 21 kwietnia 2016 roku.

24. Boże namaszczenie

Czwartek IV tygodnia wielkanocnego; Dz13,13-25; Ps 89,2-3.21-22.25.27; J3,15; J13,16-20; Ósmy Wieczernik Winnicki

„Znalazłem Dawida, mojego sługę, namaściłem go moim świętym olejem, by ręka moja zawsze przy nim była i umacniało go moje ramię.” (Ps 89,21-22)

Gdy umierał kardynał Hlond, był to rok 1948, zapowiadał proroczo, że zwycięstwo, gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję.

Można to odebrać jako brak pokory z mojej strony, ale ja ośmielam się rozwijać to twierdzenie i mówię: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję i innych świeckich”. Działalność Kościoła, przede wszystkim jego funkcja ewangelizacyjna, katechetyczna nie może się opierać wyłącznie na pracy i zaangażowaniu księży. Choćby ci księża byli najbardziej zdolni, pracowici i szlachetni. Świeccy mogą i muszą brać odpowiedzialność za całe obszary życia kościelnego. I o tym będzie dzisiejsze kazanie.

23.jpg

Winnica 03 kwietnia 2016 roku.

23. Do nieba idzie się po znajomości

IV niedziela wielkanocna, C; Dz 13,14.43-52; Ps 100,1-5; Ap 7,9.14b-17; J 10,14; J 10,27-30;

Jakie to proste! Czy wiecie jak się idzie do nieba? Do nieba idzie się po znajomości.

Zacznijmy jednak od czegoś innego.

Czy zauważyliście to, że każdy chyba chce być doceniony? Stąd medale, nagrody, wyróżnienia odznaczenia. Dla żołnierza Order Virtuti Militari, dla księdza prałatura i czerwone guziki. Czasem pokpiwamy sobie z tego wszystkiego, ale jednocześnie obserwujemy sprawy i denerwuje nas to jak kogoś odznacza się i nagradza za nic. Wspomnijmy jedynie profanację Orderu Virtuti Militari na piersi Leonida Breżniewa.

Denerwuje nas też i boli, gdy ktoś naprawdę godny jest nagrody i odznaczenia a jest z niewiadomo jakich przyczyn pomijany. No cóż – nie ma sprawiedliwości na tym świecie. Zatem udajmy się do Boga, który jedyny sprawiedliwy widzi wszystko i nagradza jak trzeba.

22.jpg

Winnica, 18 kwietnia 2010 roku.

22. Rzucam wyzwanie

III Niedziela Wielkanocna – niedziela rozpoczynająca tydzień biblijny; Dz 5,27b-32.40b-41; Ps 30,2.4-6.11-13; Ap 5,11-14; J 21,1-19;

Na dzisiejszą niedzielę, rozpoczynającą tydzień biblijny, biskupi kierują do nas swój list. Zatytułowali go: „Napełnijcie wasze serca Ewangelią”. Chciałbym to wezwanie potraktować bardzo poważnie, chciałbym, byśmy rzeczywiście napełnili się Ewangelią.

Ewangelia dosłownie znaczy "dobra nowina". W swoim liście biskupi przypominają nam co ta dobra nowina wnosić może w nasze życie. Są to trzy rzeczy: "Ewangelia daje Ducha Świętego", "Ewangelia pozwala żyć w przyjaźni z Synem Bożym", "Ewangelia prowadzi do Boga Ojca".

21.jpg

Winnica 03 kwietnia 2016 roku.

21. Kiedy chce, jak chce i ile chce.

II niedziela wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego; Dz 5,12-16; Ps 118,1.4.13-14.22.24; Ap 1,9-11a.12-13.17-19; J 20,29; J 20,19-31;

„Bóg po to człowieka stworzył na tym świecie, aby człowiek Boga szukał, poznał, żeby Go ukochał i z Nim się zjednoczył przez miłość.”

Mamy zatem zadane: szukać, poznawać i ukochać. Kluczowe jest w tym poznanie. Szukamy dla poznania. Gdy poznajemy to rodzi się miłość. I odwrotnie – gdy nie poznajemy to na miłość tracimy jakiekolwiek szanse.

20.jpg

Mława, 09 kwietnia 2007

20. Wszystko wróci do normy

Poniedziałek wielkanocny

„Za dwa tygodnie wszystko wróci do normy. Nasze świątynie odzyskają całoroczny luz. Nie trzeba będzie stawać w jakimś ścisku – na większości nabożeństw będzie można znaleźć miejsce siedzące. Zmniejszy się także, i to radykalnie, liczba udzielanych komunii.

Za dwa tygodnie wszystko wróci do normy. Zapomnimy o zmartwychwstaniu, o Wielkanocy i zaczniemy normalnie żyć. Tylko straszne jest to co jest dla nas normą. Straszne jest to, co uważamy za normalne życie.”

Te sześć zdań wypowiedziałem w poniedziałek wielkanocny przed dwoma laty. Pomyliłem się i to bardzo. Po pięciu dniach umarł papież, później był jego pogrzeb a wszystkie świątynie i konfesjonały przeżyły prawdziwe oblężenie. Ten czas nazywano wielkimi narodowymi rekolekcjami.

Pomyliłem się i to bardzo, ale tylko co do tygodni czy miesięcy, bo na pewno nie co do idei, nie co do myśli, którą chciałem wyrazić. W gruncie rzeczy wszystko wróciło do „normy” – do życia tak jakby Boga nie było. Bez pamięci o Nim, bez pragnienia uszanowania jego przykazań, bez liczenia się z Jego wolą. Wszystko wróciło do tej chorej normy tylko kilka tygodni później.

19.jpg

Winnica 27 marca 2016 roku.

19. Pozwól zasiać ziarno

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, Dz 10,34a.37-43; Ps 118,1-2.16-17.22-23; 1 Kor 5,6b-8; sekwencja; 1Kor 5,7b-8a; J 20,1-9;

Czy chcesz, by twoje życie było piękne i szczęśliwe?

Zdradzę ci pewny sposób, ale zacznijmy na razie od prac w polu.

Nie trzeba cię zapewne przekonywać, że wiele trudu trzeba, by doczekać się żniw. Zanim wjedzie się kombajnem na pole, zanim zacznie sypać zbożem jak miło, trzeba się wcześniej nieźle napracować.

Potrzebna podorywka po poprzednim ściernisku, potrzebny kultywator, potrzebna głęboka orka. Ziemia potrzebuje obornika, który sam nie wyskoczy z obory i nie rozrzuci się po polu. Potrzeba też ochrony przed szkodnikami i chorobami.

I potrzeba jeszcze czegoś bardzo istotnego. Nie wymieniłem tego celowo. Bez tego „czegoś” nie będzie żadnych plonów, choćby ziemia była dobrze uprawiona, żyzna i bogata we wszystko.

Potrzeba jeszcze w tę ziemię rzucić ziarno. Bez ziarna nie będzie żniw.

18.jpg

Winnica 26/27 marca 2016 roku.

18. Jak upada cywilizacja

Zmartwychwstanie Pańskie – Wigilia Paschalna; Rdz 1,1-2,2; Ps 104,1-2.5-6.10.12-14.24.35c; Rdz 22,1-18; Ps 16,5.8-11; Wj 14,15-15,1; Wj 15,1-2.4-5.17ab-18; Iz 54,4a.5-14; Ps 30,2.45-6a.11-12a.13b; Iz 55,1-11; Iz 12,2-5; Ba 3,9-15.32-4,4; Ps 19,8-11; Ez 36,16-17a.18-28; Ps 42,2-3;Ps 43,3.4; Rz 6,3-11; Ps 118,1-2.16-17.22-23; Mk 16,1-8;

Jakiś czas temu, w Brukseli, marokański taksówkarz powiedział do polskiej dziennikarki takie słowa: „Jak mam szanować Belgów, skoro swoich rodziców na starość oddają do domów starców albo uśmiercają, aborcja jest u nich normalna, kościoły są puste, za to [domy publiczne] pełne? Za co mam ich szanować?” Tak powiedział, z tym, że nie użył w swojej wypowiedzi terminu „dom publiczny”. [http://goo.gl/CWeMr0 dostęp 26.032016]

Zupełnie niedawno, w Brukseli, wybuchły na lotnisku i w metrze bomby i zginęli niewinni ludzie.

Czy widzimy związek między tymi historiami?

17.jpg

Wigilia Paschalna, Mława 2008

17. Idziemy naprzód?… czy kręcimy się w kółko?

„Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: NIECH IDĄ do Galilei, tam Mnie zobaczą.” (Mt 28,10)

Dwa obrazy – odgadnij, który pokazuje lepiej twoje życie?

Samotny, biedny człowiek. Wychudzony, zmęczony, obdarty. Idzie powoli, często się zatrzymuje, jeszcze częściej upada. Wstaje i idzie, idzie i pada. Powoli dźwiga się… i rusza przed siebie.

Piękna para na parkiecie, piękne stroje, cekiny, brokaty, suknia, buty. Wykwintność i połysk. Obraz zdrowia i witalności. Pewność ruchów, piękno poruszania się. Harmonia kroków, zadziwienie publiki. Obroty, zwroty, figury.

Dwa obrazy – odgadnij, który pokazuje twoje życie?

A może inaczej – który obraz, jaki styl, wybierasz dla siebie, którego pragniesz, który obraz jest ci bliższy?

16.jpg

Winnica, 03 kwietnia 2010 roku.

16. Więcej niż słowa

Wielkanoc – Wigilia Paschalna,

Chrystus Zmartwychwstał! Czytaliśmy Ewangelię o odkryciu pustego grobu. Jezus wyszedł z grobu. Jest żywy i działający. Jakie to ma dla nas znaczenie? Żadne! Absolutnie żadne…

Gdy chłopak przychodzi do rodziców dziewczyny prosić ich o jej rękę to rodzice zawsze postawią sobie pytanie – czy to jest właściwa partia dla córki, właściwy wybór. Zastanawiają się czy on będzie ją szanował, czy będą żyli w zgodzie. Myślą o konkretach przyszłości – czy będą potrafili się utrzymać, gdzie będą mieszkać.

Podobne pytania zadaje sobie, przynajmniej powinna, dziewczyna – czy ten chłopak powinien być ojcem moich dzieci, czy jest właściwą osobą, by spędzić z nim całe swoje życie.

Trzeba chłopakowi powiedzieć "tak" albo podać mu czarną polewkę. Trzeba dokonać wyboru, podjąć decyzję. Brak decyzji też jest decyzją – decyzją na "nie". Jeśli takie decyzje podejmuje się ciągle, to w perspektywie dziewczynę czeka samotność i staropanieństwo.

Bogu także trzeba powiedzieć "tak" lub "nie". Trzeba podjąć decyzję, gdy się jej nie podejmuje, to jest to decyzja na "nie". Decyzja życia bez Boga.

15.jpg

Winnica, 23 kwietnia 2011 roku.

15. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, Wigilia Paschalna; Rdz 1,1-2,2; Ps 104,1-2a.5-6.10.12-14.24.35c; Rdz 22,1-18; Ps 16,5.8-11; Wj 14,15-15,1; Wj 15,1-2.4-5.17-18; Iz 54,4a.5-14; Ps 30,2.45-6.11-13; Iz 55,1-11; Iz 12,2.3-5; Ba 3,9-15.32-4,4; Ps 19,8-11; Ez 36,16-17a.18-28; Ps 42,2-3, Ps 43,3.4; Rz 6,3-11; Ps 118,1-2.16-17.22-23; Mt 28,1-10

Ideologię komunistyczną kojarzymy jako niechętną Kościołowi i Panu Bogu. I mamy na pewno rację – wszelkie totalitaryzmy walczyły z Kościołem. Było jednak coś, czego komuniści nie lubili jeszcze bardziej niż Pana Boga i Kościoła.

To coś było ważniejsze niż walka z Kościołem czy religią w szkole. Były przecież czasy, gdy propagandowo zezwalano na religię i krzyże w szkole, wydawano zezwolenia na budowę kościołów, przymykano oczy na religijne praktyki nawet członków partii a Bolesław Bierut niósł baldachim na procesji Bożego Ciała. Ale było coś, gdzie komuniści nie szli na żadne kompromisy i ustępstwa.

14.jpg

Misje Miłosierdzia Bożego 10 lipca 2010

14. Ślubowanie na wierność Krzyżowi

1. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. (J 13,1b)

2. Życie Jezusa Chrystusa na ziemi jest jednym, wielkim dowodem Jego miłości do człowieka. Dowodem tej miłości jest wcielenie Jezusa – jego przyjście na świat w ubóstwie i poniżeniu, w betlejemskiej grocie. Dowodem jest Jego życie – przeszedł On dobrze czyniąc – głosząc słowa pełne otuchy i nadziei, uzdrawiając chorych a nawet wskrzeszając umarłych. Jednak największym dowodem miłości Jezusowej jest Jego męka i śmierć na krzyżu.

3. Jest to szczególnie ważne dla nas – ludzi żyjących w czasach tak odległych od ziemskiego życia Jezusa. Cóż by przyszło nam z tego, że ktoś żyjący tak dawno uzdrawiał czy wskrzeszał? Cóż by nam przyszło z tego, że mamy świetlaną postać, którą możemy naśladować? Cóż by nam przyszło z tego, że przechowane zostały piękne słowa – nauki Jezusa?

13.jpg

14 marca 2010 roku.

13. Jak świętować Triduum Paschalne?

IV niedziela Wielkiego Postu, Joz 5,9-12; Ps 34,2-7; 2 Kor 5,17-21; Łk 15,18; Łk 15,1-3,11-32,

Czy umiemy jeszcze świętować? Czy święta niosą ze sobą to, na co się długo i niecierpliwie czeka? Czy dają radość?

Najgorszy model świętowania to spanie za długo, jedzenie za dużo, picie za dużo i domownicy, którzy zamiast popatrzeć na siebie patrzą w ekran telewizora.

Nie chcę jednak narzekać, ale pozytywnie zaprosić do świętowania. Zbliża się wszak Wielkanoc. Nie przegapmy tego święta. Niech to święto będzie coś znaczyć w naszym życiu.

12.jpg

Winnica, 30 stycznia 2011 roku.

12. Kup tego byka

IV Niedziela zwykła, A; So 2,3;3,12-13; Ps 146,6-10; 1 Kor 1,26-31 ;Mt 5,12a; Mt 5,1-12a;

Na czym polega bycie chrześcijaninem? Trzeba niewątpliwie mieć jakąś wiedzę na temat chrześcijaństwa. Przynajmniej jakiś elementarny katechizm. W ramach tego katechizmu pożądana byłaby znajomość modlitw – Ojcze Nasz, Wierzę w Boga, Przykazania. Konieczna jest także pewna dyscyplina kościelna – poczucie przynależności do parafii, odpowiedzialność materialna za nią, praktyki religijne – niedzielna Msza Święta, spowiedź i post.

Wytyczam teraz bardzo szerokie i proste ramy – warunki. I wiem, że mimo tej prostoty, szerokości i łatwości wiele osób znalazłoby się poza – nie zmieściłoby się w tak rozumiane chrześcijaństwo. Zostawmy ich jednak i zajmijmy się tymi, którzy się mieszczą. Oto mamy człowieka, który sporo wie na temat wiary, zna na pamięć sporo modlitw, praktykuje regularnie swoją wiarę, utrzymuje swoją parafię. Czy można o nim powiedzieć, że jest chrześcijaninem? Może „tak”, a może „nie”. Za mało danych.

11.jpg

Winnica 6 marca 2016 roku.

11. Marnotrawni synowie

IV niedziela Wielkiego Postu, C; Joz 5,9-12; Ps 34,2-7; 2 Kor 5,17-21; Łk 15,18; Łk 15,1-3,11-32;

Jaki nosi tytuł przypowieść Jezusa czytana dzisiaj w Ewangelii? Przypowieść o marnotrawnym synu?

Jezus nie nadał przypowieści własnego tytułu. W wielu wydaniach Biblii rzeczywiście widnieje tytuł nadany przez redaktorów: „Przypowieść o marnotrawnym synu.” Lepszy jednak dla tej przypowieści byłby tytuł: „Przypowieść o marnotrawnych synach”. Bo synów było dwóch i jeden był wart drugiego, obaj byli marnotrawni, choć każdy na własny sposób.

Młodszy odszedł daleko, roztrwonił wszystko i w nędzy wracał do domu. Jest to rzeczywiście modelowy schemat bycia daleko od Ojca. Jednak ten starszy, choć z domu ruszał się jedynie na pole do pracy, też był daleko od Ojca. Starszy syn jest przykładem jak można, będąc blisko, być jednocześnie tak bardzo daleko.

10.jpg

Winnica, 7 marca 2010 roku.

10. Pod prąd

III niedziela Wielkiego Postu, Wj 3,1-8a.13-15; Ps 103,1-4.6-8.11; 1 Kor 10,1-6.10-12; Mt 4,17; Łk 13,1-9;

Ksiądz Jerzy Popiełuszko służył ludziom, był wierny i odważny. Oczekując jego wyniesienia na ołtarze poświęcamy tę niedzielę wspomnieniu tej postaci.

Chciałbym jednak rozpocząć od kilku osobistych wspomnień. Gdy miałem 16, 17 lat uważałem się za osobę niewierzącą. Nie modliłem się, nie spowiadałem się, unikałem jak ognia wizyty w kościele. Pan Bóg był dla mnie bajką i mitem. Przyszedł jednak dzień mojego nawrócenia. Stanąłem jak Mojżesz przed krzewem ognistym. Z tym, że nie było tam żadnego płomienia. Więcej – nie było tam żadnego krzewu. Nie było też pustyni a ja nie zajmowałem się pasieniem owiec. Dlaczego więc porównuję te sytuacje? Bo Bóg objawił mi wtedy siebie i przypomniał, że JEST – tak jak Mojżeszowi. Uwierzyłem w jego istnienie. Zrozumiałem wtedy, że skoro ON JEST, to moje życie musi wyglądać zupełnie inaczej. Powierzyłem swoje życie Bogu i bardzo pragnąłem pełnić jego wolę. To pragnienie zawiodło mnie do seminarium. To była jesień 1984 roku.

Będąc klerykiem pierwszego roku seminarium przeżywałem porwanie, potem czas oczekiwania i wreszcie wiadomość o morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki. Tak jakby męczeńska śmierć tego księdza stawała się fundamentem, kamieniem węgielnym mojego bycia księdzem. Uczyło mnie to, że być księdzem to znaczy służyć, być wiernym i odważnym. Uczyło mnie to, że trzeba, nawet nie zostając męczennikiem, DAĆ ŻYCIE.

9.jpg

Winnica 14 lutego 2016 roku.

9. Honor, Prawda i Ojczyzna

I niedziela Wielkiego Postu, C; Pwt 26,4-10; Ps 91,1-2.10-15; Rz 10,8-13; Mt 4,4b; Łk 4,1-13;

Trudno sobie wyobrazić życie bez chleba. Choć różni dietetycy wybrzydzają na chleb to sądzę, że piekarnie nigdy istnieć nie przestaną. Modlimy się „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” wyrażając w ten sposób swoją wielką potrzebę. Chleb to wręcz symbol życia. Tymczasem Jezus powiedział: „Nie samym chlebem żyje człowiek.” (Łk 4,4b) A dokładnie zacytował Stary Testament: „nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale człowiek żyje wszystkim, co pochodzi z ust Pana.” (Pwt 8,3cd) Co z tego wynika?

8.jpg

Winnica, 07 lutego 2010 roku.

8. Bóg jest inny… chrześcijanin także…

V niedziela zwykła, C, Iz 6,1-2a.3-8; Ps 138,1-5.7-8; 1 Kor 15,1-11; Mt 4,19; Łk 5,1-11;

Zacznijmy od żartu. Potem będzie już śmiertelnie poważnie. Pani na katechezie kazała dzieciom narysować anioła. Jasiu narysował anioła z czterema skrzydłami. – Jasiu, czy ty widziałeś gdzieś anioła z czterema skrzydłami? – A z dwoma pani widziała?

Jak się jednak okazuje, dzisiejsze pierwsze czytanie, to aniołowie mają trzy pary skrzydeł. Oczywiście jest to wizja. Bóg nie ma innych możliwości, by skontaktować się z człowiekiem, jak dać mu słowo lub obraz.

Nie chciałbym jednak, by było to kazanie o anatomii aniołów, ale o tym co aniołowie nam wtedy podyktowali.

7.jpg

Winnica 02 lutego 2016 roku.

7. Służyć Bogu

Święto Ofiarowania Pańskiego; Ml 3,1-4 (Hbr 2,14-18); Ps 24,7-10; Łk 2,32; Łk 2,22-40;

Żyjemy po to, by służyć Bogu. Duży czy mały, biedny czy bogaty, ksiądz czy świecki – masz służyć Bogu. To jest powołanie każdego z nas – służyć Bogu.

Różnie można służyć Bogu. Można założyć ewangelizacyjne radio czy mądrą telewizję. Wydawać dobre książki czy gazety. Wybudować kościół albo dom rekolekcyjny. Można wyjechać na misje, założyć szpital czy katolicką szkołę. Można to wszystko robić i trzeba, ale ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą.

6.jpg

Winnica 31 stycznia 2016 roku.

6. Prorok Jeremiasz - przeciw całej ziemi

IV niedziela zwykła, C; Jr 1,4-5.17-19; Ps 71,1-6.15.17; 1 Kor 12,31-13,13 (1 Kor 13,4-13); Łk 4, 18; Łk 4, 21-30;

Pierwsze czytanie to narodziny proroka. A dokładnie odczytanie prorockiego powołania. Są to fragmenty pierwszego rozdziału Księgi Proroka Jeremiasza.

„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię. (…) Ty zaś przepasz swoje biodra, wstań i mów wszystko, co ci rozkażę. Nie lękaj się ich, bym cię czasem nie napełnił lękiem przed nimi. A oto Ja czynię cię dzisiaj twierdzą warowną, kolumną żelazną i murem spiżowym przeciw całej ziemi, przeciw królom judzkim i ich przywódcom, ich kapłanom i ludowi tej ziemi. Będą walczyć przeciw tobie, ale nie zdołają cię [zwyciężyć], gdyż Ja jestem z tobą – wyrocznia Pana – by cię ochraniać.” (Jr 1,5.17-19)

Prorok to głos Pana Boga skierowany do ludzi. Bardzo często jest to głos niewygodny, karcący, obnażający trudną do zniesienia prawdę. To co najbardziej mnie porusza i poraża to słowa Boga, które karzą Jeremiaszowi stanąć „PRZECIW CAŁEJ ZIEMI”. Jeśli cała ziemia w zachwycie będzie szła w jedną stronę to prorok jak znak sprzeciwu iść będzie w przeciwną stronę. Albo w poprzek. Dla prawdziwości drogi nie ma znaczenia ilu ludzi nią idzie. Prawdziwa droga jest ta, która prowadzi do prawdy, do Boga. Choćby była zupełnie pusta.

5.jpg

27 stycznia 2016

5. Demokracja - Dyktatura

rozważania na blogu - różnice między demokracją a dyktaturą

Jesteś za demokracją czy za dyktaturą?

Nie wiem jaka jest twoja odpowiedź, ale moja brzmi: „to zależy za jaką demokracją i za jaką dyktaturą”. Szczerze mówiąc nie widzę specjalnych różnic między jednym systemem a drugim.

Oczywiście porównując systemy musimy porzucić wkodowane obrazy, stereotypy. Musimy porównywać idee.

Czy do istoty dyktatora należy wściekłe szukanie po kątach kogo można jeszcze rozszarpać? Czy dyktator nie może posługiwać się swoim pojęciem dobra wspólnego, które może być zgodne z prawdziwym dobrem a nawet myśleniem Stwórcy? Czy pod rządami dyktatora kraj nie może kwitnąć, rozwijać się a ludzie (z definicji) nie mogą być szczęśliwi?

Czy w praktyce demokracji jest tak, że każdy głosujący w wyborach a potem wybrani w wyborach głosujący nad losami gminy, powiatu czy kraju, kierują się dobrem wspólnym? Może i musi być to subiektywne, ale czy jest tam dobro wspólne? A może własne partykularne interesy? I nie ważne czy chodzi tu o prace dla wnuczki czy o ulgi dla sektora miedziowego.

Czy trójpodział władzy jest dalej sensownym podziałem, skoro mówi się o czwartej władzy (media) a nawet piątej (Internet)?

Czy prawo Niemiec (demokratyczne) nie dające możliwości rodzicom uczenia swoich dzieci w domu a jednocześnie edukujące seksualnie dzieci w szkole wbrew przekonaniom rodziców i karzące grzywną i więzieniem rodziców, którzy się przed tym bronią, nie jest dyktaturą?

4.jpg

Winnica 24 stycznia 2016 roku.

4. Testament

III niedziela zwykła, C; Ne 8,1-4a.5-6.8-10; Ps 19,8-10.15; 1 Kor 12,12-30; Łk 4,18; Łk 1,1-4.4,14-21;

Czy wiecie jaka jest najsłodsza rzecz ze wszystkich? Powiem to w tym kazaniu, ale jeszcze nie teraz. Zacznę od czegoś innego.

Po obu stronach głównego wejścia na nasz cmentarz stoją dwa wielkie świerki. Ten po lewej jest w bardzo złym stanie. Dostaliśmy zgodę na jego usunięcie. Wkrótce zostanie wycięty. Informacja, wiem, bardziej nadaje się do ogłoszeń niż do kazania. Chciałbym jednak, by stała się wstępem do mojego testamentu.

To miejsce po świerku będzie miejscem mojego grobu. Gdy umrę – tam mnie pochowajcie. W ziemi, żadnych tam murowań. Po pogrzebie przywieźcie z Bielan duży kamień – widziałem takie jak się skręca do Pana Nożewskiego, na granicy z Wieśnianami. Tak załatwimy sprawę nagrobka. Do kamienia przyczepcie tablicę. Na tablicy niech będzie krzyżyk i litery „zpm” – małe litery. I jeszcze jedno zdanie niech będzie na tej tablicy: „Czytaj Biblię”. To zdanie możliwie dużymi literami. Do śmierci będę wam mówił „czytaj Biblię”. I po śmierci nie przestanę. Kto wejdzie na cmentarz będzie musiał potknąć się o mój grób i przeczytać: „Czytaj Biblię”.

3.jpg

Winnica 21 stycznia 2016 roku, 5. Wieczernik Winnicki

3. Odpuść i przebacz

Czwartek II Tygodnia Zwykłego, rok II; 1 Sm 18,6-9.19,1-7; Ps 56,2-3.9-10.12-13; Mt 4,23; Mk 3,7-12;

Dawid to jedna z najważniejszych postaci biblijnych. Jezus nazywany jest w ewangeliach Synem Dawida, gdyż pochodził z królewskiego rodu, który Dawid zapoczątkował.

W czytaniu poznaliśmy mały epizod z życia Dawida, zanim ten został królem. Epizod ten związany był z królem Saulem. Całość relacji między tymi postaciami jest tematem studium Biblii w bieżącym numerze Wieczernika Winnickiego – zapraszam do przeczytania i osobistego przemyślenia tych treści.

Teraz jednak, na potrzeby chwili, chciałbym przybliżyć historie tych postaci i ich wzajemny konflikt. Saul był pierwszym królem Izraela. Wybrany przez Boga stanął na czele wszystkich pokoleń. Przez nieposłuszeństwo Bogu został potem odrzucony przez Boga.

Na tle tej postaci pojawia się Dawid – z pokolenia Judy. Najmłodszy z synów Jessego. Jest pasterzem, którego losy wysyłają na wojnę między Izraelitami a Filistynami. W wojnie tej Dawid wygrywa pojedynek z Goliatem i daje zwycięstwo Izraelowi. I tu mamy tę historię opisaną w czytaniu. Dawid staje się bohaterem narodowym. Lud śpiewa o nim pieśni „pobił Saul tysiące, a Dawid dziesiątki tysięcy” (1Sm 18,7b) a Saula zżera zazdrość.

2.jpg

Winnica 10 stycznia 2016 roku.

2. Nie zagasi knotka

Niedziela Chrztu Pańskiego; Iz 42,1-4.6-7; Ps 29,1-4.3.9-10; Dz 10,34-38; Mk 9,7; Łk 3,15-16.21-22;

Nie ma już garncarzy. Garnki wychodzą z taśm produkcyjnych, zapewne najczęściej w Chinach. Ci co dzisiaj lepią garnki, traktują to jako swoje hobby. Czasem zarabiają na tym, bo inni interesują się tym jak to dawniej bywało. Czasem chcą spróbować swoich sił. Tak czy inaczej skansen.

Nawet jeśli prawdziwi garncarze już wyginęli to mniej więcej wiemy na czym ich sztuka polegała.

Bierzemy garncarskie koło i rzucamy na niego kawał wyrobionej gliny. Potem wszystko zależy od umiejętnej ręki, która dotknięciami i muśnięciami wydobywa z gliny określony kształt. Potem jeszcze wszystko musi wyschnąć i być wypalone w piecu.

1.jpg

Winnica 03 stycznia 2016 roku.

1. Duch mądrości

II niedziela po Narodzeniu Pańskim; Syr 24,1-2.8-12; Ps 147,12-15.19-20; Ef 1,3-6,15-18; 1 Tm 3,16; J 1,1-18;

W przedstawieniach jasełek niemal powszechnie spotyka się pewien błąd. Nie rozdzierajmy nad nim szat, ale zauważmy, że często treścią jasełkowych przedstawień jest bieda i bezbronność małego Jezusa. I wokół tego rozgrywa się cała akcja. Trzeba Jezusa pocieszyć, nakarmić, napoić. Podzielić się z Nim tym wszystkim co sami mamy.

Skrajna postać sponsorowania pana Jezusa widoczna jest w pewnej pastorałkowej adaptacji: „Zostań Jezu mym braciszkiem, / Podzielę się z Tobą wszystkim. / Dam ci swoje klocki lego, / dam ci misia pluszowego. / Dam zabawki, dam słodycze. / Babcię, dziadka Ci pożyczę. / Podzielę się mamą, tatą, / bądź braciszkiem moim za to.”

Zaiste wielka hojność, ale w Bożym Narodzeniu chodzi generalnie o coś dokładnie odwrotnego. To Jezus sam w sobie jest darem, łaską i prezentem dla nas.

kazania z poprzednich lat
zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

serwis "POD PRĄD" * artykuły * kazania * kazania wideo *http://zpm.natan.pl


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:49 UT,
zachód słońca 17:26 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 101 dzień i 15 tydzień r.
do końca roku pozostało 264 dni
Imieniny obchodzą:
Filip, Leon, Marek
Twoje IP: 100.24.122.117
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018

Czytelnia 1

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
spis kazań roku 2016
79. Życie ludzkie NIE jest najwyższą wartością
78. Dzieci Boże
77. Kochaj mnie
76. Podziel się swoją wiarą
75. Puknij się w głowę i nadstaw ucho
74. Na czym oprzeć swoje życie?
73. Wspólna kasa z Bogiem
72. Jak ratować dzieci?
71. Śpisz… a może nawet umarłeś
70. A ja kazania czytam z kartki
69. Dobro wspólne
68. Nie daj się złamać
67. Pamiętaj o życiu
66. Dom grzesznika
65. Przygotuj się…
64. Trzy wskazówki
63. Pomyśl, jak traktujesz Boga?
62. Laska dynamitu
61. Zawartość cukru w cukrze. Przypadki księdza.
60. Dwa słowa wiary – wykład zbawienia człow.
59. Powszechna herezja w Kościele
58. Zacznij słyszeć
57. Są także inni
56. Pewien schemat mówienia o wierze
55. Czy dobry łotr był naprawdę dobry?
54. Jak mówić o wierze?
53. Zachowałam się jak trzeba
52. Krzyż na ramionach
51. Klucz do życia
50. Dziecko w kościele
49. Bóg to także to, co się czuje
48. Całemu światu głoście Ewangelię
47. Przestań chodzić do kościoła
46. Lectio divina – najczęściej zadawane pytania
45. Lectio divina – modlitwa z Pismem Świętym
44. Minimum… Maksimum…
43. Mówić do siebie (Modlitwa)
42. Studiowanie Bożego Słowa
41. Biblia Jerozolimska
40. Co to jest dobra śmierć?
39. Nonsensy i cudactwa liturgiczne i paraliturg.
38. Owoce Słowa Bożego
37. Tato, obserwuję Cię
36. Proście, szukajcie, kołaczcie
35. Otwartość na Słowo Boże
34. Słowo w sercu
33. Skąd ta gorliwość? – katecheza o św. Pawle
32. Nie programy duszpasterskie, ale mentalność
31. O co chodzi w modlitwie?
30. Opowiem, co uczynił mej duszy.
29. Chrześcijaństwo to rower
28. Zgrzeszyłem wobec Pana.
27. Nie umiem nic
26. Tęsknisz czy tylko pamiętasz?
25. Dziesiatek rozanca. Klucz do wszystkiego
24. Boże namaszczenie
23. Do nieba idzie się po znajomości
22. Rzucam wyzwanie
21. Kiedy chce, jak chce i ile chce.
20. Wszystko wróci do normy
19. Pozwól zasiać ziarno
18. Jak upada cywilizacja
17. Idziemy naprzód?… czy kręcimy się w kółko?
16. Więcej niż słowa
15. Ty ścieżkę życia mi ukażesz
14. Ślubowanie na wierność Krzyżowi
13. Jak świętować Triduum Paschalne?
12. Kup tego byka
11. Marnotrawni synowie
10. Pod prąd
9. Honor, Prawda i Ojczyzna
8. Bóg jest inny… chrześcijanin także…
7. Służyć Bogu
6. Prorok Jeremiasz - przeciw całej ziemi
5. Demokracja - Dyktatura
4. Testament
3. Odpuść i przebacz
2. Nie zagasi knotka
1. Duch mądrości

kazania z poprzednich lat
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II