W serwisie "Pod Prąd" dostępnym pod adresem http://zpm.natan.pl nasz sąsiad, proboszcz z Winnicy, ks. dr Zbigniew Paweł Maciejewski umieszcza swoje kazania. Pewnego razu udało mi się słyszeć jedno z nich i od tego czasu jestem pod ich wrażeniem. Pod wrażeniem ich głębi, ich prostoty, trafności spostrzeżeń, mówienia bez ogródek, prosto z mostu tak do wiernych jak i do kapłanów. A przede wszystkim jestem pod wrażeniem zaangażowania w pracę apostolską tego Księdza.


Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tym skromnym wyborem kazań ks. Maciejewskiego na naszej stronie i do skorzystania ze strony ich autora. Jest tam w sumie ponad 300 kazań, rekolekcji i misji. Ale zachęcam nie tylko do ich przeczytania, ale do przejęcia się nimi, do zastosowania ich w swoim życiu. Nie ma w nich nic nowego. Są tam Słowa Pisma świętego, Słowa Jezusa Chrystusa, Słowa Boga. Mam nadzieję jednak, że słowa te potrafią nami wstrząsnąć, że się wreszcie przebudzimy i że weźmiemy je na poważnie. Zacznijmy już teraz. Oby nie było za późno.


zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


kazania z poprzednich lat

Kazania 2018 r.


6.jpg

Winnica 28 stycznia 2018

6. Doświadczenie bliskości

IV Niedziela Zwykła, B, Pwt 18, 15-20; Ps 95 (94), 1-2. 6-7c. 7d-9; 1 Kor 7, 32-35; Mk 1, 21-28 ;

Bardzo wiele małżeństw w naszej parafii skojarzonych zostało na zabawach w Gołyminie. Do tego stopnia, że prowadząc w Gołyminie rekolekcje dziękowałem w ich kościele za te zabawy, bo gdyby nie one to mielibyśmy samych starych kawalerów i panny w parafii.

Przyznam się, że nigdy nie byłem na takiej zabawie. Przez co zostałem starym kawalerem. Wyobrażam sobie, że jest to jakaś sala do tańczenia, jest muzyka, jest jakiś bar. No i są chłopcy i dziewczęta. Czasem przychodzą pobawić się pary, ale są i single. I pewnie jest tak, że ktoś komuś wpada w oko. Nie dojdziemy co komu się podoba, bo są tu naprawdę różne możliwości, ale musiało być na początku coś co przyciągnęło uwagę.

Spojrzenie, uwaga, miła powierzchowność to jednak nie wszystko. Trzeba poprosić do tańca. To taki następny, naturalny krok. Taniec to taka konwencjonalna sytuacja, która pozwala ludziom do siebie się zbliżyć. Normalnie przecież nie możemy wziąć kogoś za rękę, objąć, stanąć tak bardzo blisko. W tańcu możemy.

I może nam być z tym dobrze, tak sobie, lub fatalnie.

5.jpg

Winnica 22 stycznia 2018

5. Jak lepiej się spowiadać? Dwa błędy i cztery wskazówki.

Zapewne wiele osób już nie myśli wcale o spowiedzi. Dla wielu spowiedź będzie obecna w życiu, ale na zasadzie odbębnienia pewnego obowiązku, „zaliczenia jej” najtańszym kosztem, bez wysiłku, z dominującą myślą, że nie może z niej być żadnego pożytku. Sądzę jednak, że pozostaje jednak taka część, dla której spowiedź pozostaje ważna. Może i ty do nich należysz? Jeśli tak, to istotne jest dla ciebie pytanie: „jak spowiadać się lepiej? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – trzeba się do niej przygotować.

zajrzyj także do kazań z innych lat
http://antoni.agmk.net/index.php?go=czytelnia_1/ks_maciejewski_1/kazania_2/3 Kup tego byka... Jak zlikwidować I Komunię Świętą? ...
4.jpg

Winnica 20 stycznia 2018

4. Uchodźcy, przybysze, emigranci, obcy, kowalscy i malinowscy

Chciałbym by Polska była taką potęgą jak Stany Zjednoczone i tak zasobnym krajem. Nie wszystko w historii i teraźniejszości tego kraju trzeba gloryfikować, ale mamy się do czego odnieść. Ten kraj został zbudowany przez uchodźców, przybyszów, emigrantów i obcych. Kluczowe jest jednak zrozumieć czego ci wszyscy w odległym dla siebie kraju szukali. Szukali wolności i perspektyw, w ramach których ich praca dałaby im utrzymanie, rozwój i zasobność. Płynęli zatem do Stanów ludzie ceniący wolność (nie, nie wszyscy cenią wolność, większość chce być niewolnikami za cenę bezpieczeństwa), potrafiący myśleć perspektywicznie, odważni i pracowici. I zbudowali potężny kraj.

Dzisiaj trwa dyskusja – wpuszczać czy nie wpuszczać uchodźców do Polski. To jest dyskusja nad wtórnym problemem. Pierwszym i podstawowym problemem jest jak urządzić nasz kraj, jakimi zasadami ma on się rządzić, co ma promować, a co tępić. A tym samym – kogo ma do siebie przyciągać.

zajrzyj także do kazań z innych lat

Zmień myślenie

Przestań chodzić do kościoła...

3.jpg

Winnica 11 stycznia 2018, Wieczernik Winnicki

3. Dwie pokusy

Czwartek I tygodnia zwykłego, rok II, 1 Sm 4,1-11; Ps 44,10-11.14-15.24-25; Mt 4,23; Mk 1,40-45;

Bogactwo różnych pokus dotyka nas. Silniejsze i słabsze, z tej i tamtej strony. Chciałbym dziś zatrzymać się przy dwóch. Z pozoru niegroźnych, ale przez to diabelsko skutecznych.

Pokusa pierwsza.

Zacznę od sytuacji małego dziecka. Bywa tak, że małe dziecko przechodzi przez okres stanowczej samodzielności. Wyraża się to kategorycznym wołaniem „ja siama”. Taka „Zosia samosia”. Nie wiem czy brak męskiego odpowiednika sugeruje, że to problem bardziej kobiecy. Moje doświadczenie wskazuje, że to dotyka wszystkich. Oczywiście nie chodzi mi o czas dziecięctwa – dziecko odkrywa prędzej czy później, że potrzebuje innych ludzi. Chodzi mi o cechę, którą mamy już w dojrzałym życiu. Jest to chęć takiego ustawienia się w życiu, by nie potrzebować niczego i nikogo, w tym wszystkim także nie potrzebować Boga. Jest w nas taka pokusa niezależności, która każe zerwać więzi. Nie potrzebujemy ludzi, nie potrzebujemy Boga. Najlepiej ogrodzić się murem a przy bramie zawiesić kamerę.

2.jpg

Winnica 7 stycznia 2018

2. Sankami po piachu

Niedziela Chrztu Pańskiego, Lb 6,22-27; Iz 42,1-4.6-7; Ps 29,1-4.9-10; Dz 10,34-38; Mk 9,7; Mk 1,6b-11;

Święty Paweł, w czasie swoich misyjnych podróży, znalazł w pewnym mieście uczniów Chrystusa i „zapytał ich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę? A oni do niego: Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty.” (Dz 19,2) Byli to uczniowie, którzy znali Jezusa tylko z zapowiedzi Jana Chrzciciela. Sercem byli oddani nowej dla nich wierze, ale nie mieli bladego pojęcia kim jest Duch Święty.

Taka sytuacja możliwa jest i dzisiaj wśród wierzących. Co prawda wszyscy raczej wiedzą, że jest Duch Święty, wiedzą, że w pewnym czasie trzeba się wybierzmować, wiedzą, że na ślubie organista zagra trzy zwrotki „O Stworzycielu Duchu przyjdź”. Bardziej zaawansowani skojarzą papieskie wołanie „Niech zstąpi Duch Twój” i wiedzieć będą, że Zesłanie Ducha Świętego będzie pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. I tak mniej więcej to wszystko.

zajrzyj także do kazań z innych lat

kopciuszek

Albo wszystko, albo nic!

Powstań! Świeć! Daj świadectwo!

Bóg nie trzyma rąk w kieszeniach

Zobacz niebo...

1.jpg

Winnica 1 stycznia 2018

1. O dojeniu cudzych krów

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi, Lb 6,22-27; Ps 67,2-3.5.8; Ga 4,4-7; Hbr 1,1-2; Łk 2,16-21;

Za dwadzieścia pięć lat, jeśli dożyję, będę siedemdziesięciosiedmioletnim proboszczem, mój wikary będzie miał lat sześćdziesiąt osiem i we dwóch „obsługiwać” będziemy cztery parafie i pięć kościołów – oprócz Winnicy także Pokrzywnicę, Błędostowo i Strzegocin z Gąsiorowem. Dlaczego? W tym roku do płockiego seminarium zadeklarowało swoje przyjście tylko czterech kandydatów. Ostatecznie zgłosiło się trzech. Jeden już sobie poszedł. Przed pozostałymi dwoma klerykami pięć i pół roku nauki. Ilu zostanie? W latach osiemdziesiątych liczba kleryków dochodziła do dwustu. Dzisiaj to trzydziestka. Klerycy z lat osiemdziesiątych to dzisiaj pokolenie 50+. Jeszcze w pełni sił, ale za ćwierć wieku to będą dziadki. Dziadki bez następców.kazania z poprzednich lat
zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

serwis "POD PRĄD" * artykuły * kazania * kazania wideo *http://zpm.natan.pl


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:40 UT,
zachód słońca 17:32 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 105 dzień i 16 tydzień r.
do końca roku pozostało 260 dni
Imieniny obchodzą:
Olimpia, Anastazja, Bazyli
Twoje IP: 100.26.179.251
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II