zamieszczono za zgodą autora

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


Rekolekcje wielkopostne "Pochwała życia"


Dzień 1. Rekolekcje 5 tygodnia Wielkiego Postu 2010 r.

1. Pochwała miłości

1. Całą naukę Pisma Świętego można zebrać w tablice dziesięciu przykazań. Te zaś streścić w dwóch przykazaniach miłości: Miłości Boga i miłości człowieka. Te znowu sprowadzić do jednego hasła - Miłości. Kochać innych i pozwolić się innym kochać.

2. Dzisiejszy dzień winien być poświęcony pochwale miłości. Trzeba nam chwalić miłość, gdyż ta jest niekochana. To największa potrzeba człowieka a jednocześnie jest zepchnięta na margines. Wstydzimy się przyznać do niej, wyrazić nasze pragnienie miłości.

Dzień 2. Rekolekcje 5 tygodnia Wielkiego Postu 2010 r.

2. Pochwała twórczości

1. W jednej ze sztuk Mrożka jak refren powraca pewna scena. W karczmie siedzi grupa znudzonych chłopów. Ktoś przerywa długie milczenie i rzuca propozycję: - a może byśmy coś zaorali? - na ten przykład co? - ktoś odpowiada pytaniem. - a ten kawałek pod lasem. - eee nieee! Po jakimś czasie - a może byśmy coś zasiali? - na ten przykład co? - a ten tu kawałek. - eee nieee. I znowu popadają w marazm i odrętwienie.

2. Ta scena to przerysowana, ale doskonała ilustracja współczesności. Ludzkiego marazmu, stagnacji, lenistwa, braku wiary w sens wszystkiego co się robi.

Dzień 3. Rekolekcje 5 tygodnia Wielkiego Postu 2010 r.

3. Pochwała świętości
czytania z 1 listopada

1. Dzisiejszy dzień niech będzie pochwałą świętości. Zastanówmy się razem co znaczy być świętym, po co być świętym, jak być świętym.

2. Rozwińmy myśli będące odpowiedzią na pierwsze pytanie - co to znaczy być świętym?

3. Myśl pierwsza - co to znaczy być świętym? To ważne byśmy znali odpowiedź. Często pokutują w nas rozmaite wyobrażenia świętości, które ze świętością prawdziwą niewiele mają wspólnego. Jak choćby to wyobrażenie świętości natchnione figurami z barokowych ołtarzy, gdzie święty to ten, kto wywraca oczami, rozdziawia gębę i wygina się (jeśli to anioł to dodatkowo błyska tłustym brzuchem i gołym tyłkiem.

Dzień 4. Rekolekcje 5 tygodnia Wielkiego Postu 2010 r.

4. Pochwała wolności

1. Cieszę się, że mogę prowadzić te rekolekcje. Czuję się związany z tą parafią i z tym kościołem. Nie tylko, przez wspólną ścianę z seminaryjną kaplicą - miejscem mojego przygotowywania się do kapłaństwa, ale także przez moją kapłańską posługę. Dotychczas pełniłem ją w konfesjonale, teraz zaczynam pełnić przy ambonie. Czuję się wyróżniony i doceniony - tak po ludzku - wszak jestem człowiek. Motywowało mnie to i motywuje nadal do podejmowania wysiłków, by nie zawieść okazanego zaufania.


serwis "POD PRĄD" * artykuły * kazania * kazania wideo *http://zpm.natan.pl

 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:49 UT,
zachód słońca 17:26 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 101 dzień i 15 tydzień r.
do końca roku pozostało 264 dni
Imieniny obchodzą:
Filip, Leon, Marek
Twoje IP: 100.24.122.117
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II