Chwała Żołnierzom Niepodległościowego Podziemia - kiedyś "Wyklętym" - dziś "Niezłomnym".


5

W 1993 r. Liga Republikańska rozpoczęła upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia 1944-1963. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Nazwę "Żołnierze wyklęci" wymyślił Czarek Karwowski pracując nad pierwszą w Polsce wystawą, która została zaprezentowana publiczności na Uniwersytecie Warszawskim w grudniu 1993 roku. termin ten upowszechniły książka Jerzego Ślaskiego "Żołnierze Wyklęci" i wiele innych publikacji.

Kontynuatorką Ligi Republikańskiej jest fundacja "Pamiętamy", której zasługą jest wzniesienie 25 pomników, a także wydanie 17 publikacji popularyzujących dzieje podziemia antykomunistycznego.


W 2006 r. posłowie Pis przygotowali projekt uchwały, który stwierdzał na wstępie: "Pięćdziesiąt pięć lat temu, 8 lutego 1951 roku zamordowany został w komunistycznym więzieniu mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" Żołnierz do końca wierny Niepodległej Polsce, za swoją służbę dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari."

1

Inicjatywa spotkała się z ostrym atakiem postkomunistycznej lewicy. W "Tybunie" Piotr Gadzinowski poseł SLD w artykule "Ich krwawy idol" twierdził, że "Łupaszka" czynnie zwalczał dążenia niepodległościowe Litwinów, Białorusinów i Ukraińców co jest przeciwne polskiej idei... wstąpienia do Unii Europejskiej, że obciąża go śmierć "niewinnych milicjantów, członków PPR, funkcjonariuszy Ub i NKWD". Zarzucał mu ponadto współpracę z niemieckim okupantem.

Poniewieranie pamięci "Niezłomnych" trwało przez całą PRL. Inaczej było na Zachodzie. W 1988 prezydent RP na uchodźstwie w uznaniu wybitnych czynów w czasie wojny nadał m.inn. mjr. Szendzielarzowi Krzyż Żłoty Orderu Virtuti Militari.


Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym Synom. Przez lata odpowiedzią była cisza.


W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku apele środowisk kombatanckich o przywrócenie dobrego imienia Żołnierzom podziemia niepodległościowego zaczęły przybierać na sile. Od końca 2005 roku wspierał je Janusz Kurtyka, prezes IPN. 19 listopada 2008 roku podczas spotkania w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, postanowiono zorganizować 1 marca 2009 roku w Opolu Dzień Żołnierza Antykomunistycznego. W liście do prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego prezes Kurtyka napisał, że uroczystość oddania hołdu członkom zbrojnych organizacji niepodległościowych, walczących po II wojnie światowej z organami komunistycznego państwa, powinna wpisać się na stałe do kalendarza uroczystości państwowych. Od początku poparcie dla inicjatywy zadeklarował klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

lech-kaczynski

28 lutego 2009 z inicjatywy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki i Jerzego Szmida na I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 podjęta została uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

janusz-kurtyka

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.


Zobacz jak w sprawie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych głosował Parlament RP.


Na niespełna dwa miesiące przed śmiercią w katastrofie smoleńskiej prezes Janusz Kurtyka tak mówił „Rzeczpospolitej” o motywach swojego i IPN zaangażowania w przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia: Tradycję niepodległościową uważamy za jeden z najważniejszych elementów tożsamości naszego państwa. Poza tym czyn zbrojny i antykomunistyczna działalność w imię niepodległości po drugiej wojnie światowej funkcjonują w społecznej świadomości w stopniu niedostatecznym i często w sposób zafałszowany, co jest skutkiem konsekwentnej polityki władz PRL. Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę… To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość.


Dlaczego 1 marca?

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

andrzej-duda

Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.


1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych). Poświęcony jest on żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. - Zapraszam do wzięcia udziału w akcji! Zaproście swoich znajomych do wydarzenia. W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" bądźmy dumni i wywieśmy biało-czerwone flagi! - apelował na oficjalnej stronie facebookowej kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP, Andrzej Duda.

W tym roku po raz pierwszy uroczystości państwowe i społeczne odbywały się bez ingerencji "nieznanych sprawców" i policji, zgodnie, w tym samym czasie. Okazało się, że jednak można godnie czcić pamięć polskich patriotów.


84

Szkalowanie Żołnierzy Wyklętych na bilbordzie Agory.

Bohaterów zrównano z Armią Czerwoną i Wermachtem

facebook.com/wilczymszlakiem

W Poznaniu pojawił się bilbord szkalujący Żołnierzy Niezłomnych. Widoczny jest na nim tekst: „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie etycznie równi Armii Czerwonej i Wermachtowi”. Bilbord należy do firmy AMS, której właścicielem jest wydawca Gazety Wyborczej Agora S.A.

W tle napisu, który przyrównuje polskich bohaterów do czerwonoarmistów i niemieckiego Wermachtu, widoczne są bliżej niezidentyfikowane zwłoki. Podpis w prawym dolnym rogu bilbordu sugeruje, że fotografia pochodzi z czerwca 1945 roku. Na bilbordzie jest też napis: Patriotyzm. Gumka do mazania. Bilbord to najprawdopodobniej akcja bloga zolnierzeprzekleci.wordpress.com, którego celem jest szkalowanie pamięci bohaterów i opisywanie ich "zbrodni".


A później "Wybiórcza" będzie się dziwić, że w kraju rośnie antysemityzm. Nie mówię już nawet o UB-ekach i komunistycznych sędziach-oprawcach wśród których żydzi stanowili znaczny odsetek. Dziś tak "Wybiórcza" jak i "Trybunał Konstytucyjny" usilnie pracują nad budowaniem antysemityzmu w Polsce poprzez opluwanie patriotów .


85

Skandaliczny bilbord szybko został „poprawiony”.


Osoby, które nie chcą ujawnić tożsamości, zamazały napis „etycznie” i zamiast niego dopisali „ofiary”. Sami o tym mówią tak:

Niedawno nasi oponenci z lewej strony „zabłysnęli” wykupieniem miejsca na billboard (tacy z nich antysystemowcy) w którym zrównali Żołnierzy Wyklętych z gwałcicielami z Armii Czerwonej oraz nazistami. Jako, że przechodziliśmy akurat w tej okolicy, a w plecaku mieliśmy puszki z farbami, odmieniliśmy troszkę ten projekt, by spełniał wymagania rzeczywistości i prawdy. Mamy nadzieję, że nasza poprawka przypadnie Wam do gustu – mówią autorzy „poprawki”, cytowani przez portal kibole.pl.


http://telewizjarepublika.pl/szkalowanie-zolnierzy-wykletych-na-bilbordzie-agory-bohaterow-zrownano-z-armia-czerwona-i-wermachtem,21704.html

Zapraszam do obejrzenia ostatnio wykonanej przeze mnie galerii o Żołnierzach Wyklętych:

Żołnierze Wyklęci

fragment książki Joanny Wieliczka-Szarkowej - Żołnierze Wyklęci.pdfZnalezione w sieci

Wystawa-ktora-dala-poczatek-Zolnierzom-Wykletym

pieciolatek-w-wiezieniu-o-wstrzasajacych-losach-dzieci-zolnierzy-wykletych

Narodowe Siły Zbrojne NSZ

Żołnierze wyklęci

muzeum-zolnierzy-wykletych-w-warszawie-na-rakowieckiej

narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych

zolnierze-wykleci-graffiti

narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych

Żołnierze wyklęci

 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:18 UT,
zachód słońca 18:59 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 179 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 186 dni
Imieniny obchodzą:
Benita, Piotr, Paweł
Twoje IP: 3.238.125.76
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II