Katastrofa Smoleńska - PAMIĘTAMY!


10 kwietnia br. w naszym kościele w Woli Kiełpińskiej o godz. 12.00 odprawiona została Msza św. żałobna w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w l Rocznicę tragedii. W Eucharystii wzięło udział wyjątkowo dużo wiernych. W dniach kolejnych rocznic nie zapominajmy o wiernych Córkach i Synach naszej Ojczyzny, których śmierć powinna nas połączyć w walce o prawdę.


Gdy niespełna rok temu przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych nikt z nas wtedy nie myślał, że ta rocznica zapisze się na zawsze w historii Polski jako tragedia smoleńska, gdzie w katastrofie lotniczej zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński, jego Małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, a wraz z nimi parlamentarzyści, wojskowi, duchowieństwo, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, funkcjonariusze służb specjalnych i załoga samolotu. W sumie 96 ofiar.


Nikt z nas nie zaprzeczy faktom, że na wieść o tej tragedii cała Polska okryła się żałoba, że złożyła swe ręce do błagalnej modlitwy o pokój wieczny, dla ofiar katastrofy i że oddała im pełen szacunku hołd milczenia.


Ale życie toczy się dalej. Katastrofa smoleńska tylko na chwilę zjednoczyła naród w bólu i żałobie. I chociaż żałobę po kimś, kto umarł, a był drogim naszemu sercu nosi się cały rok, to my - Polacy, nie potrafiliśmy w tej narodowej żałobie wytrwać nawet tygodnia.


Najpierw powstał spór o miejsce pochówku, później wiece za i przeciw krzyżowi przed Pałacem Prezydenckim. Dalej prawie bez sprzeciwu przyjęto do wiadomości raport rosyjskiej komisji ds. Badania Przyczyn Katastrof Lotniczych zrzucający winę na nieżyjących polskich pilotów i tzw. osoby trzecie". I chociaż wszyscy dziś domagają się wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej to jednak wątpię, że do tego kiedykolwiek dojdzie.


Dzisiaj w polskim społeczeństwie jest zbyt dużo takich ludzi, które chcą, umniejszyć rangę katastrofy smoleńskiej w świadomości Polaków, i nie zależy im na tym aby rzetelnie i uczciwie ją wyjaśnić.


Myślę, że najbardziej w tym wszystkim cierpi wizerunek naszej Ojczyzny. Nie wyobrażam sobie, że nagle ginie w katastrofie prezydent USA, a tu kongres, czy poszczególne stany w USA spierają się, gdzie go pochować, albo gdzie postawić mu pomnik. Takie coś nie przeszłoby także w dzisiejszej Rosji. Jest czymś nie do pomyślenia, żeby urzędująca Głowa Państwa ginąc i to jeszcze w czasie pełnienia służby wobec swojej Ojczyzny nie była godnie i należycie uczczona. W takich okolicznościach Prezydent USA na pewno miałby swój pomnik przed Białym Domem, a dla Prezydenta Rosji znalazłoby się specjalne miejsce na Placu Czerwonym. Czemu więc w Polsce nie ma wciąż godnego miejsca dla uczczenia śp. Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej?


Mija rok od tych tragicznych wydarzeń, a my Polacy spieramy się o to, kto ma rację, albo też zastanawiamy się po czyjej opowiedzieć się stronie. Tymczasem powiedzmy sobie jasno, ten kto ginie w służbie Ojczyźnie jest bohaterem i winniśmy mu pamięć oraz cześć. Prezydent to pierwsza i najważniejsza osoba w państwie posiadająca mandat narodu, wybierana w bezpośrednich wyborach.Dlatego należy mu się szacunek. Kochać swoją Ojczyznę to mieć szacunek do ziemi na której się żyje, do flagi swojego państwa i do osoby prezydenta. To są standardy nie tylko demokracji, ale też i patriotyzmu.


Za nami I Rocznica tragedii smoleńskiej, a my wciąż nie wiemy, jak do niej doszło, kto zawinił i kiedy dowiemy się całej prawdy? Dla tych, którzy stracili swoich najbliższych żałoba pewnie trwać będzie jeszcze długo. A dla nas zwykłych Polaków? Oby nie było tak, że za 10 lat zapomnimy o tych, którzy chcąc uczcić prawdę o katyńskiej zbrodni sami oddali za nią swoje życie.


VOX


Po Mszy świętej ks. proboszcz Tadeusz Wołowiec wraz z wikariuszami ks. Tomaszem Mączyńskim i ks. Pawłem Perdionem i zebranymi wiernymi udał się na plac przed kościołem gdzie poświęcił nowo postawiony krzyż ufundowany przez wiernych. Przemówił inicjator budowy pamiątkowego krzyża Jan Łączyński. Podziękował za pomoc wszystkim, którzy się w to dzieło włączyli. Później Alicja Łączyńska przeczytała wiersz Marcina Wolskiego opublikowany w Gazecie Polskiej z okazji I rocznicy tragedii smoleńskiej.


Całą uroczystość uświetnił chór parafialny wykonując wiązankę pieśni patriotycznych z pieśnią: "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem..." na czele. Mimo złej pogody, a chwilami nawet zacinającego gradu, spora grupa wiernych dotrwała do końca uroczystości.


Teksty przemówienia, wiersz Marcina Wolskiego i pieśń "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem..." umieściłem poniżej. Jest tam też link do zdjęć z uroczystości.


Tekst przemówienia inicjatora budowy krzyża Jana Łączyńskiego


Drodzy Parafianie i Goście.

Jak pamiętacie - Nasz ukochany Ojciec święty Jan Paweł II - podczas spotkania z ówczesnym prezydentem Lechem Wałęsą powiedział: że Pan Prezydent Mówi bez kartki, bo jest jeszcze młody, a ja jako znacznie starszy posłużę się kartką. Ponieważ ja też jestem starszy - stąd kartka w moim ręku.


Dla nas wierzących - krzyż jest największą świętością. Od ponad tysiąca lat w naszych miastach i wsiach stoją krzyże. Nie ma wioski gdzie by na skrzyżowaniu dróg nie stał krzyż. Cywilizacja dwudziestego pierwszego wieku spowodowała, że wszyscy poruszają się samochodami, konie poszły do lamusa, za to na poboczach naszych dróg coraz gęściej stoją krzyże. Nie zawsze ofiara była sprawcą tragedii.


Jak wobec tego można było nie postawić krzyża kiedy w jednym miejscu zginęło 96 osób. Pojechać do Smoleńska daleko i niebezpiecznie. Poza tym wszyscy się tam nie wybierzemy. Dlatego nie dziwmy się, że harcerze postawili krzyż w miejscu, gdzie ostatnio żył i pracował Prezydent Lech Kaczyński - przed Pałacem Prezydenckim. I byłoby to normalnością w każdym innym cywilizowanym kraju.


Byłoby to normalnością, gdyby nie zachowanie władzy Miasta Stołecznego Warszawy i władzy kraju. Władze te obstawiły kordonami służb porządkowych całe Krakowskie Przedmieście przeszkadzając tłumnie zgromadzonym rodakom modlić się w spokoju. Nie reagowały natomiast na chuligańskie zachowanie zorganizowanych grup - przeciwników krzyża. Takie postępowanie doprowadziło do podziału narodu.


Drodzy Rodacy! Nie dzielmy się na mądrych i mądrzejszych. Nie sprawiajmy przykrości naszemu ukochanemu Ojcu świętemu, który za kilka dni będzie wyniesiony na ołtarze. Niech nie wstydzi się za swój naród przed obliczem Ojca Niebieskiego.


Myślę, że w naszej parafii mieszkają mądrzy i wierni parafianie a stojący tu krzyż ku pamięci poległym nie będzie nikogo gorszył. Nie daj Boże, żeby miało być odwrotnie.


Chciałbym z tej okazji podziękować wszystkim za przyczyną których ten krzyż stanął, tu w tym miejscu, przy naszym kościele.
1. Przede wszystkim ks. Proboszczowi Tadeuszowi Wołowcowi, który zgodził się na umieszczenie krzyża przed kościołem.
2. Józefowi Kolonowi - który ofiarował drewno na krzyż.
3. Markowi Wilczyńskiemu - za wykonanie tablicy.
4. Joli Lanowskiej - za wykonanie szablonu liter.
5. Mirosławowi Wroniakowi i Waldemarowi Więckiemu, Witoldowi Smogorzewskiemu, Pawłowi i Eugeniuszowi Szmytom oraz Tadeuszowi Kaczyńskiemu.


Wiersz Marcina Wolskiego


Golgota

Z nieludzkiej ziemi, tam gdzie grób
Pod nowym grobem się ugina,
Gdzie złomu kłąb i trupi smród -
Idzie od roku
- jak dziewczyna...
idzie półnaga, całkiem bosa,
przez drogi nienawistne.
Koronę z cierni ma we włosach
Dziewięćdziesięciu sześciu istnień.
Bez trwogi wciąż wytrwale prze,
Mimo, że tylu jej ubliża,
Szydzą z niej w noce oraz dnie
Zawzięte hordy wrogów krzyża.
Zagłusza ją medialny gwar,
nie pokazują ją dzienniki,
Czasem odbitą ujrzysz twarz
W chusteczce świętej Weroniki.
Lecz gdy upada, milion rąk
Unosi ją nad zapomnienie,
silniejsza każdą polską łzą
I każdym polskim serca drgnieniem.
Nie daje się zadeptać wrogom,
Że wygra - wie od dawna,
Więc idzie tak krzyżową drogą
Ostatnia polska święta - Prawda.

Tylko pod tym krzyżem


Ref. Tylko pod tym krzyżem
Tylko pod tym znakiem,
Polska będzie Polską,
A Polak - Polakiem. /bis

1. Przed wiekami, przed wiekami ustawili go ojcowie
Aby strzegł ziemi naszej przed wrogiem.
Chociaz tyle, tyle czasu już minęło na tej ziemi,
Krzyż ten stoi i króluje między swymi.

2. Ciągle wojny, wojny, wojny, ciągle burze wokół nas.
Krzyż nie zdradził swej Ojczyzny, nie opuścił nas.
Poszedł z nami do niewoli i na szafot z nami szedł
Bronił każdej polskiej duszy i wiary strzegł.

3. Krzyż - Ojczyzna dla nas jedno, jedno imię dla nas ma,
Więc będziemy strzegli tego, aby trwał.
Aby żadna obca ręka, żadna siła wroga nam,
Nie wyrwała tego Krzyża spośród nas.

4. Niechaj stoi na rozdrożach, niech wskazuje drogę nam
Byśmy doszli nią do Boga do niebios bram.
Niechaj będzie w naszych domach, W miejscach pracy, w szkołach też,
Byśmy zawsze pamiętali, że On jest.

Rocznica tragedii smoleńskiej - zdjęcia


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka






wieczność czeka

wschód słońca 02:18 UT,
zachód słońca 18:59 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 179 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 186 dni
Imieniny obchodzą:
Benita, Piotr, Paweł
Twoje IP: 3.238.125.76
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018


Rocznica tragedii smoleńskiej


Rocznica tragedii smolenskiej
Tekst Przemówienia
Wiersz Marcina Wolskiego
Pieśń: "Tylko pod krzyżem..."
Rocznica tragedii smoleńskiej - zdjęcia
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II