Powitanie nowego ks. proboszcza Tadeusza Wołowca w parafii Zegrze


W niedziele, 19 lipca o 1600 odbyło sie uroczyste objecie naszej parafii przez nowego proboszcza, ks. kanonika Tadeusza Wołowca. Przekazania parafii dokonał dziekan serocki, ksiądz prałat Jan Kasinski. Wręczył on Ksiedzu Proboszczowi klucze do kościoła i odczytał dekret Biskupa Płockiego Piotra Libery.


W uroczystości ingresu uczestniczyli księża z naszego dekanatu na czele z ks. dziekanem Janem Kasińskim, ustępujący proboszcz ks. kanonik Mieczysław Zdanowski, ks. płk kanonik Zenon Surma z parafii garnizonowej w Zegrzu oraz zaproszeni przez księdza proboszcza goście - ks. prałat Kazimierz śniegocki, emerytowany dziekan z Nasielska, poprzednik ks. Mieczysława Zdanowskiego na urzędzie proboszcza w naszej parafii, ks. kanonik Włodzimierz Kiliś, oraz ks. kanonik Ignacy Sikorski. Obaj są już emerytami. Byli sąsiadami i przyjaciółmi ks. proboszcza Tadeusza Wołowca w jego poprzednich miejscach pracy.


Obecność dwóch poprzedników na ingresie nowego proboszcza była piekną, wzruszającą ilustracją rzeczywistości Kościoła Katolickiego, który trwa pomimo przemijania konkretnego księdza, a w którym jednak zostawia on niezatarty ślad.


Na początku Mszy św. powitaliśmy Księdza Proboszcza. Pierwszy zabrał głos ks. Łukasz Turbak w imieniu wikariuszy: swoim i ks. Jarosława Borka. Nastepnie powitali ks. proboszcza przedstawiciele grup parafialnych, ministranci, przedstawiciele rodzin, asysty procesyjnej, chóru, młodzieży, Akcji Katolickiej, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki i jego zastępca Józef Zając. Pan Burmistrz podkreślił fakt, że zarówno Parafia jak i Gmina służą tym samym ludziom i dlatego ich współpraca przynosi dobro. Obiecał ze swej strony pomoc i współpracę. Głos zabrali także dość licznie przybyli byli parafianie ks. Tadeusza Wołowca z Jońca i Świedziebni.


Mszę św. ingresową sprawował Ksiądz Proboszcz w intencji całej parafii. W swoim słowie podkreślił radość z objęcia parafii Zegrze pw. św. Antoniego. Powiedział, że Pan Bóg przez decyzję ks. biskupa spełnił jego pragnienie. Po Mszy ks. Tadeusz Wołowiec zaskoczył lektorów i członków witających go delegacji, zaproszeniem na kolacje na plebanii.


Nowy proboszcz w naszej parafii - ks. kan. Tadeusz Wołowiec


Tadeusz Wołowiec urodził się 12 czerwca 1951 r. w parafii pw. św. Trójcy w Krajkowie w dekanacie Raciążskim, w powiecie Płońskim, w województwie mazowieckim. Kościół parafialny nosi wezwanie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Z tej samej parafii pochodzi ks. Wawrzyniec Ulanowski wyświecony w 1958 r. i ks. Józef Wołowiec (brat ojca ks. Tadeusza) Marianin, wyświecony w 1955 r.


Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Płocku Tadeusz Wołowiec został wyświęcony na księdza 12 czerwca 1977 roku przez Biskupa Bogdana Sikorskiego. Zaraz po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy w parafii żurominek Kapitulny. Proboszczem był tam wówczas chory na stwardnienie rozsiane ks. Tadeusz Piasecki. Biskup Bogdan Sikorski prosił księdza Wołowca o opiekę nad schorowanym kapłanem. Po roku ks. Piasecki posługiwał się już wózkiem inwalidzkim. Wtedy wszelkie prace duszpasterskie, administracyjne i gospodarcze w parafii wykonywał ksiądz Wołowiec. On także woził proboszcza do lekarzy, karmił go, pełnił posługę pielegniarza. Po 3,5 roku został mianowany przez biskupa Sikorskiego proboszczem parafii Żurominek na prośbę ks. Tadeusza Piaseckiego, widzącego oddanie ks. Tadeusza Wołowca. Przez pięć lat opieki nad chorym kapłanem ks. Wołowiec wypełniał wszelkie obowiązki związane z funkcjonowaniem parafii, ponadto pobudował nową plebanie i wyremontował budynki gospodarcze.


Po 6 latach od święceń kapłańskich ksiądz Wołowiec otrzymał nominację na proboszcza parafii Joniec, również z prośbą o opiekę nad mieszkającym na plebanii ks. Janem Dąbrowskim, byłym więźniem obozu w Dachau. Poza pracą duszpasterską ks. Tadeusz dokonał w Jońcu generalnego remontu plebanii wraz z jej rozbudową oraz kapitalnego remontu kościoła od posadzki aż po dach, łącznie z ogrzewaniem, odnowieniem polichromii i wykonaniem nowych tynków na zewnątrz kościoła.


Ks. Tadeusz wybudował też kościół filialny w Lisewie. Przez wiele lat w parafii Joniec organizował wczaso-rekolekcje dla chorych i niepełnosprawnych z diecezji płockiej, przyjmował grupy oazowe, ministranckie i dzieci z ubogich rodzin. Mieli oni udostepnione nie tylko budynki gospodarcze czy organistówkę, ale i plebanię. W1996 r. został odznaczony tytułem kanonika. W parafii Joniec ksiądz Tadeusz pracował 19 lat.


W ostatnich latach od 15 lipca 2002 r. do 12 lipca 2009 r. ks. Tadeusz Wołowiec był proboszczem parafii św. Bartłomieja w świedziebni, którą objął dużą troską duszpasterską i gospodarczą. W tym czasie dokonał renowacji tynków zewnetrznych kościoła, ocieplił plebanié, wymienił okna w organistówko-wikariacie, wyremontował chodnik przy kościele oraz zakrystié, wybudował świetlicé parafialną oraz rozpoczął budowé parkanu na drugim cmentarzu. Ksiądz proboszcz szczególną troską obejmował także śpiew i muzyké w parafii. W świedziebni istnieje chór parafialny, 4 schole, młodzieżowy zespół muzyczny oraz orkiestra deta, która w początkach liczyła 10 osób, a dziś stanowią ją 42 osoby, z czego 12 to dzieci i młodzież. Z dniem 19 lipca ksiądz kanonik Tadeusz Wołowiec rozpoczął pracé w parafii św. Antoniego - Zegrze z siedzibą w Woli Kiełpińskiej.


Na podstawie opowiadania ks. Tadeusza Wołowca
Ingres Proboszcza - zdj.
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:18 UT,
zachód słońca 18:59 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 179 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 186 dni
Imieniny obchodzą:
Benita, Piotr, Paweł
Twoje IP: 3.238.125.76
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II