ks. Mieczysław Zdanowski - proboszcz

Pożegnanie Ks. Proboszcza kanonika Mieczysława Zdanowskiego


W niedzielę, 28 czerwca 2009 roku, cała nasza parafia dziękowała ks. kanonikowi Mieczysławowi Zdanowskiemu za długie lata posługi duszpasterskiej jako proboszcza parafii Zegrze. Z dniem 30 czerwca Ks. Kanonik przeszedł na zasłużoną emeryturę. Poczty sztandarowe wszystkich szkół z terenu parafii i Ochotniczych Straży Pożarnych przewodziły długiej procesji wejścia z Plebanii, ulicą, do kościoła. W czasie uroczystej Mszy św. celebrowanej przez Ks. Kanonika kazanie wygłosił proboszcz parafii Modlin - Twierdza, ks. dr Cezary Sieminski.


Złożył on osobiste świadectwo wdzieczności dla Ks. Kanonika. Straciwszy ojca-pilota w katastrofie lotniczej w wieku 5 lat, zyskał w ksiedzu jakby drugiego ojca, którego postawa życiowa i kapłańska zainspirowała go do myśli o stanie kapłanskim. "Moje powołanie dojrzewało niejako na kolanach u waszego proboszcza" powiedział wzruszony ksiądz Czarek.


Smutne wydarzenie z własnej biografii posłużyło kaznodziei jako ilustracja prawdy, że nawet z tragedii i smutku Pan Bóg wyprowadza dobro, że coś co wydaje się końcem wszystkiego staje sie w planach Bożych początkiem nowego i pieknego.


"Przejście na emeryturę Ks. Kanonika niech bedzie początkiem nowego, owocnego etapu życia" - życzył ks. Czarek. Podziekował też swej matce, Ewie Siemińskiej, długoletniej gospodyni ks. Zdanowskiego, za to, że nauczyła go miłości do Kościoła i całe życie troszczyła sie o Kościół w wymiarze materialnym i duchowym.


Po Mszy św. liczne delegacje ustawiły sie w długim orszaku, aby podziękować za wszystko dobro jakie stało sie udziałem parafian dzieki pracy Ks. Kanonika. Najpierw w imieniu ks. wikariuszy dziękował ks. Lukasz Turbak. Nastepnie dziękowali pracownicy parafii, organista Edward Dymek i kościelny Adam Suska z małżonkami i delegacje dzieci ze szkół w Jadwisinie i Woli Kiełpińskiej, ministrantów, młodzieży, grup parafialnych - Asysty Procesyjnej, Chóru Parafialnego, Akcji Katolickiej, Ruchu Rodzin Nazaretanskich.


Dziękowali Burmistrz Miasta i Gminy, Sylwester Sokolnicki i jego zastepca Józef Zając, Panie dyrektorki obu szkół, przedstawiciele rodziców uczniów ze szkoły w Jadwisinie, przedstawiciele nauczycieli emerytów i delegacja Zespołu świetlic terapeutycznych z Gminy Serock, Koła Gospodyń Wiejskich z Jachranki, Skubianki i Marynina, przedstawiciele wielu wsi, oraz nowych mieszkańców parafii i działkowiczów, osoby prywatne, wśród nich lekarz z warszawskiego szpitala, który opiekował sie księdzem Zdanowskim w czasie operacji serca, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych ze Stanisławowa i Woli Kiełpinskiej.


Na koniec zabrał głos ks. kanonik płk Zenon Surma, kapelan kościoła garnizonowego w Zegrzu. Podziekował on Ksiedzu Zdanowskiemu za długoletnią przyjaźń i współpracę sąsiedzką. Przypomniał, że przed ustanowieniem parafii wojskowej Zegrze należało do parafii św. Antoniego i proboszczem był tam Ksiądz Kanonik. To On starał sie o odbudowę kościoła w Zegrzu i to On pisał protesty przeciw dewastacji i przeciw ostatecznemu wysadzeniu kościoła przez wojsko. Do tej pory stoi w Zegrzu krzyż, który ks. Zdanowski postawił na miejscu wyburzonego kościoła. "Wszyscy w Zegrzu Ksiedza znamy, kochamy i spodziewamy się, że na emeryturze będzie Ksiądz miał wiecej czasu aby nas cześciej odwiedzać" powiedział ksiądz pułkownik.


Podziekowanie było dla wszystkich wzruszające. Podkreślano oddanie i życzliwośa ks. Proboszcza dla parafian, jego sukcesy duszpasterskie i materialne, dominowała też radość z tego, że ks. Zdanowski nie opuszcza nas, lecz zostaje w parafii na emeryturze.


Więcej na temat życia i dorobku ks. Mieczysława Zdanowskiego można znaleźć w specjalnie temu poświęconym 70. numerze "Antoniego" z Bożego Ciała z 2009 roku


Obszerniej o samej uroczystości pożegnania można przeczytać w 71. numerze "Antoniego" z Wniebowzięcia NMP z 2009 roku


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Pożegnanie ks. Proboszcza - zdj. 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:18 UT,
zachód słońca 18:59 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 179 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 186 dni
Imieniny obchodzą:
Benita, Piotr, Paweł
Twoje IP: 3.238.125.76
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II